Khabib se rozhodl Gaethjeho raději uškrtit, než aby mu zlomil ruku. Nechtěl, aby Justinovi rodiče viděli svého syna zraněného

Khabib se rozhodl Gaethjeho raději uškrtit, než aby mu zlomil ruku. Nechtěl, aby Justinovi rodiče viděli svého syna zraněného Khabib Nurmagomedov bere Justina Gaethjeho na zem. | zdroj: denverpost.com

Před několika lety mu Justin Gaethje pomohl. V sobotu neporažený šampion Khabib Nurmagomedov na oplátku zvolil humánnější způsob ukončení.

I přes vzájemnou rivalitu, si Khabib dokázal udržet chladnou hlavu a v zápase nechtěl Justinovi Gaethjemu ublížit více, než by to bylo nutné. Dagestánský orel je jedním z nejlepších v „ground and pound“ a s oblibou údery na zemi proti svým soupeřům používá, aby je psychicky zlomil, a aby si přichystal příležitost pro submisi, popřípadě je knockoutoval. To ale v zápase s Justinem neuvidíte. Khabib, i přestože dostal Gaethjeho dvakrát na zem, jej tam uhodil pouze několikrát a místo mlácení Gaethjeho obličeje se v obou případech rozhodl pro submisi. Ta se mu na konci prvního kola ještě nepovedla, ale na začátku druhého kola už uspěl.

Khabib vs Gaethje2 zdroj: UFC - Twitter

Khabib dostal Justina na zem a přelezl mu do mountu. Odtamtud si přichystal pozici na armbar, což byla podle všeho oblíbená technika jeho zemřelého otce. Potom ale situaci přehodnotil a přešel na škrcení pomocí triangle choke, které mohlo být za těchto podmínek o něco víc riskantnější. Triangl se mu ale povedl utáhnout a Justina Gaethjeho uškrtil.

Nikdo ale netušil, že za volbou submise byl mnohem šlechetnější důvod, než jen efektivnější škrcení. Daniel Cormier, Khabibův blízký kamarád prozradil, proč Khabib nešel po armbaru, ale dal přednost trianglu. Khabib Cormierovi totiž po zápase řekl, že slyšel Justina před jejich soubojem několikrát říkat, že si raději nechá zlomit ruku, než aby odplácal. Khabib si toho byl vědom a rozhodl se jej raději uškrtit, protože jej nechtěl zranit před zraky jeho rodičů.

Za respektem Khabiba k Justinovi je pravděpodobně i událost, která se stala před 4 lety, kdy Justin pomáhal Khabibovi shodit váhu do zápasu. Před několika měsíci tuto příhodu Khabib sdělil serveru MMAJunkie:

„Znám Gaethjeho už nějakou dobu, od té doby kdy bojoval ve WSOF (World Series of Fighting, nově PFL). Vzpomínám si, že jsem se v roce 2016 vracel po třech operacích za sebou. Tehdy se zranil Tony Ferguson a já jsem dostal Darrella Horchera na poslední chvíli, 9 dní před zápasem. Justin mi pomáhal shazovat váhu. Bylo to těžké, musel jsem hodně shazovat. Pomohl mi shodit posledních 2,5 kg, ráno před vážením.“

„Vzpomínám si, že jsem shodil to poslední kilo v horké vaně. Možná nevíte, jak shazujeme váhu – strávíš 15 minut v horké vaně, potom se zabalíš do ručníku a pak jdeš zase zpátky. Takhle to děláš 3 krát nebo 4 krát. Justin tam byl se mnou a pomohl mi vstávat z vany, protože tam nebylo dostatek lidí kolem mě. Islam Makhachev taky shazoval váhu, stejně tam Omari Akhmedov. Všichni jsme tehdy zápasili na stejném turnaji. Když shazujete váhu, potřebujete několik lidí kolem vás a Justin tam pro mě byl, takže proti němu nemám žádnou zášť,“

Khabib Nurmagomedov vs Justin Gaethje Justinovy kopy na šampiona nestačily. | zdroj: Archiv/Profimedia.cz

Khabib Nurmagomedov po zápase oznámil svůj odchod do zápasnického důchodu a vypadá to, že svá slova míní vážně. Zároveň zmínil přání, aby jej UFC dalo na špici „pound for pound“ žebříčku, jako nejlepšího bojovníka na světě. Dnes se mu této pocty dostalo a je oficiálně (a zaslouženě) nejlepším bojovníkem UFC.

Zdroje:  mmajunkie.com , espnmma.com

Nejnovější články