Specialisté na jiu-jitsu se střetli a naprosto zmátli komentátory

Specialisté na jiu-jitsu se střetli a naprosto zmátli komentátory zdroj: Foto: Profimedia

Když jediný, kdo ví, co se děje, jsou samotní bojovníci

Ryan Hall je expert v jiu-jitsu a specialista na heel hooky a 50-50 pozici, což mu vyneslo neochotu soupeřů s ním bojovat. Většina zápasy s jinak nepříliš průrazným a v postoji pomalým Hallem odmítá. Darrick Minner ovšem tuto výzvu neodmítnul, i proto, že sám považuje své jiu-jitsu za kvalitní a v postoji se cítil silnější než Hall. Výsledkem byl fascinující zápas, z něhož vzešli jako nejvíce poražení komentátoři Daniel Cormier a Joe Rogan. Hlavně první jmenovaný se nebyl schopný příliš orientovat v neustálém proudu Hallových pokusů o submise a ještě k tomu prokazoval neznalost pravidel bodování, za což je dlouhodobě kritizovaný.

První kolo probíhalo tak, že Minner byl lepší v postoji a trefil nádherný zvedák, ale Hall chytře vždy z ústupu skočil, často v MMA nevídaném stylu, po protivníkově noze. Bylo vidět, že ačkoliv má Minner skvělé brazilské jiu-jitsu na MMA úrovni, Hall má neporovnatelně víc zkušeností z BJJ turnajů a nacházel pozice tam, kde je obvykle v MMA neuvidíte. Minner se proto nacházel neustále v ohrožení a jeho tým na něj (marně) křičel, ať se nepouští s Hallem do boje na zemi. Ten stihl v prvním kole dva pokusy o kneebar.

Jakkoliv by někdo mohl argumentovat, že první kolo díky několika úderům patřilo Minnerovi, u druhého a třetího už nikdo nemohl zpochybnit Hallovu převahu. Tedy s výjimkou komentujícího Cormiera, který se domníval, že i při „novém“ systému bodování stačí na protivníkovi ležet a nic nedělal, což se Minnerovi asi minutu dařilo. Jinak se ale Hall neustále přesouval do pozice do pozice a hledal možnosti submise. Armbar, triangl, flying armbar… Minnerovi ovšem slouží ke cti, že se dokázal všem těmto pokusům ubránit a rozhodně tak uhájil své zkušenosti v boji na zemi. 

Co ale nedokázal, bylo zvítězit. Ačkoliv jej až do konce zápasu nedokázal Hall donutit k odklepání, během různých pozic se mu dařilo Minnerovi zasazovat údery na hlavu a tělo a bodovat. Kdyby zápas trval o minutu déle, Hall by pravděpodobně vyhrál na arm triangle choke, ale takto si odnesl „pouze“ jednoznačné vítězství na body. A diváci si odnesli, že duo Rogan – Cormier pořád neví, jak se zápasy bodují. Alespoň Rogan, který aktivně jiu-jitsu provozuje dokázal popisovat některé přesuny, zatímco Cormier, bývalý šampion polotěžké a těžké váhy prohlásil, že vlastně neví, co se děje. My můžeme doufat, že uvidíme Halla dříve než za další rok.

Vítěz - Ryan Hall na body

hall minner zdroj: Foto: Profimedia

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články