Bývalý brazilský prezident našel azyl u Josého Alda na Floridě, jeho stoupenci zatím vzali útokem vládní instituce

Bývalý brazilský prezident našel azyl u Josého Alda na Floridě, jeho stoupenci zatím vzali útokem vládní instituce Jair Bolsonaro a José Aldo | zdroj: Profimedia

Politika a sport by se neměly míchat dohromady, říkají mnozí. Politici se ale kolem sportovců často rádi motají a MMA není výjimkou. Slavný bojovník José Aldo ex-prezidentovi dokonce poskytl azyl.

Kolem posledních prezidentských voleb v Brazílii bylo hodně rušno. Pravicově orientovaný Jair Bolsonaro usiloval o znovuzvolení proti levicovému Luizi Ináciovi Lulovi, který zemi vládl už mezi lety 2003-2010, později byl ale kontroverzně odsouzen za korupci a praní špinavých peněz. První kolo bylo velmi těsné – Lula získal 48,4 % hlasů, Bolsonaro 43,2 % a kampaň provázely násilnosti mezi stoupenci obou kandidátů.

Ve druhém kole nakonec těsně zvítězil Lula (50,9 %). Bolsonaro už předtím zpochybňoval volební systém a mnozí jeho voliči po volbách vyšli do ulic s tím, že výsledek voleb neuznávají. Lula úřad převzal na Nový rok, ex-prezident mu ho ale odmítl oficiálně předat a odletěl do USA. "Jsem v letadle, brzy budu zpět," řekl pro brazilskou CNN.

Exil našel v Orlandu na Floridě ve vile známého bojovníka Josého Alda. Ten brazilského ex-prezidenta dlouhodobě podporoval, podobně jako třeba Paulo Costa, Mauricio "Šógun" Rua, Wanderlei Silva a další. Politika a bojové sporty jsou zkrátka propojeny. V USA pro změnu Donalda Trumpa hlasitě podporovali například Dana White, Colby Covington či Jorge Masvidal. Své PR na zápasnících do velké míry staví i vůdce Čečenské republiky Ramzan Kadyrov.

Týden po Lulově inauguraci davy Bolsonarových podporovatelů násilně pronikly do některých vládních institucí a prezidentského paláce. Sám Bolsonaro agresivní formu protestů odsoudil a zdůraznil, že během svého funkčního období vždy dodržoval ústavu a zastával svobodu. Zda ho jeho podporovatelé vyslyší a situace se uklidní, zatím zůstává nejasné, stejně jako to, jak dlouho plánuje pobývat v Aldově americké rezidenci. 

Sám José se pravděpodobně aktuálně nachází doma v Brazílii, kde by měl již 10. února absolvovat premiéru v boxu. Jméno soupeře ale zatím oznámeno nebylo. Za necelé dva týdny se do Brazílie chystá také UFC, které v Riu de Janeiru uspořádá velký turnaj v čele s bitvou o titul polotěžké divize mezi Gloverem Teixeirou a Jamahalem Hillem.

Zdroje:  CNN , mmajunkie.com

Nejnovější články