Steroidová pohroma v PFL. Dopoval i bývalý vyzyvatel z UFC

Steroidová pohroma v PFL. Dopoval i bývalý vyzyvatel z UFC Thiago Santos | zdroj: Profimedia

Hned 9 závodníků bylo přichyceno při užívání zakázaného dopingu v rámci třech dubnových turnajů americké organizace PFL. Nevadská sportovní komise teď zveřejnila seznam látek, které bojovníci užili a část trestů.

PFL si tento týden sice připsala velký úspěch v angažování Francise Ngannoua, ne vše je však v této organizaci na vzestupu úplně růžové. Několik posledních týdnů totiž musí řešit poměrně vážný problém. Během prvních tří turnajů regulérní sezóny tohoto roku, které se odehrály v dubnu, bylo při antidopingových testech přichyceno hned 9 bojovníků. Jsou mezi nimi i dva veteráni z UFC, bývalý vyzyvatel v polotěžké váze Thiago Santos a Krzysztof Jotko nebo bývalý šampion pérové váhy v KSW Daniel Torres.

Sportovní komise původně pouze postupně zveřejnila jména bojovníků, kterým byla pozastavena činnost. Na včerejším zasedání příslušné komise ale bylo odhaleno, že jde u všech případů o pozitivní test na zakázané látky, které byly u každého jména dále specifikované.

Tři z hříšníků si také hned vyslechli udělené tresty. Alejandro Flores dostal šestiměsíční zákaz za užití diuretika furosemidu, Krzysztof Jotko také šest měsíců za steroid klomifen a Bruno Cappelloza devět měsíců za steroid drostanolon. K tomu byly uděleny peněžní pokuty v řádech jednotek tisíců dolarů.

Ostatních šest fighterů si bude muset na udělení trestu počkat do dalšího zasedání komise. Co se týče konkrétních zakázaných látek, ve většině případů se jednalo o steroidy, což se týká také nejznámější osobnosti na tomto nepříjemném seznamu, Thiago Santose (klomifen). Jedinou výjimkou bylo již zmíněné diuretikum u Florese a poměrně kuriózní amfetamin, zjištěný u bývalého mistra KSW Daniela Torrese. Tento Rakušan byl podle všeho také jediný, který se telefonicky aktivně účastnil středečního slyšení a přiznal se k užití jak amfetaminu, tak drostanolonu.

V návaznosti na to bylo všech 9 bojovníků vyřazeno z letošní turnajové sezóny PFL. Organizace tak musela přebudovat turnaj v pérové, polotěžké a těžké váze. Zvláště polotíha byla tímto incidentem silně zasažena, protože přišla hned o čtyři fightery.

PFL nemá zavedený žádný systém náhodných antidopingových kontrol jako konkurenční UFC (která je v tomto ohledu jediná). Proto byla mnohými fanoušky (a možná i přichycenými sportovci) tato zpráva přijata s velkým překvapením. Testování v tomto případě nezajišťovala sama organizace nýbrž Nevadská sportovní komise, v jejíž jurisdikci se inkriminované turnaje odehrávaly.

Možná bude ale mít celá tato situace zajímavou dohru. PFL vydala ještě před středečním zasedáním komise prohlášení, že je v kontaktu s USADA (Americká antidopingová agentura), s kterou jedná o implementaci univerzálního antidopingového programu, který by mohl fungovat podobně jako v případě UFC. Uvidíme ale do jaké míry je toto prohlášení myšleno vážne, protože by šlo o nesmírně nákladnou záležitost.

Níže uvádíme celý seznam přistižených bojovníků a látek, na které byli pozitivně testováni:

Bruno Cappelloza – drostanolon

Mohammad Fakhreddine – stanozolol, dronastalon

Cezar Ferreira – klomifen, androstanolon

Will Fleury – drostanolon

Alejandro Flores – furosemid

Krzysztof Jotko – klomifen

Rizvan Kuniev – drostanolon, metenolon, boldenon, norandrosteron

Thiago Santos - klomifen

Daniel Torres – drostanolon, amfetamin

Zdroje:  MMA Junkie

Nejnovější články