Na to je Oktagon malý pán, myslí si Patrik Kincl o zavedení nové normy

23. 6. 2026 – 15:20 | Domácí scéna | Jakub Štěpánek |Diskuze:

Na to je Oktagon malý pán, myslí si Patrik Kincl o zavedení nové normy
Patrik Kincl před turnajem Oktagon 81 zdroj: FOTO: Se svolením Oktagon MMA
Přidat mezi oblíbené zdroje na Googlu

Bývalý šampion se vyjádřil k otázce ohledně drastického shazování v MMA.

Oktagon již spustil první fázi antidopingového programu, v níž se zaměřuje především na stimulační látky, které bývají užívány těsně před zápasem za účelem zvýšení agresivity a potlačení bolesti. Do budoucna si hodlá posvítit také na steroidy. 

Organizace navíc zvažuje, že do seznamu zakázaných látek zařadí i diuretika – léčiva, která stimulují ledviny k vyšší tvorbě moči. Někteří bojovníci je zneužívají během shazování váhy, čímž se mohou vystavovat zdravotnímu riziku. K tématu se nedávno vyjádřil Patrik Kincl.

„Inspektor“ je přesvědčen, že diuretika nehrají zásadní roli. „Nemyslím si, že jsou do závěrečného shazování nějakou výhodou, naopak tě to spíš poškodí. I bez toho je člověk v MMA schopen jít na totální hranu,“ řekl ve videu z vlastní produkce a dodal, že tento problém zřejmě bude přetrvávat.

Dle jeho názoru by spíše pomohla úprava procesu shazování, nic takového ale od organizace nečeká. „Na to je Oktagon malý pán, aby zavedl normu v rámci shazování.“

Podle Kincla by se od drastického shazování mohlo přirozeně ustoupit na základě nového trendu. „Organicky to sem jde ze světového MMA – začíná se od toho upouštět,“ řekl a dodal, že bude ještě chvíli trvat, než se změna projeví i u nás. „Než se tenkrát přešlo na drastické shazování a odvodňování, nějakou dobu trvalo, než to došlo do Evropy. V UFC se od toho upouští, vedou se debaty o tom, jak to škodí.“ 

 

Jako příklad zmínil Khamzata Chimaeva. Čečenskou hvězdu poslední shazování negativně ovlivnilo natolik, že mu pak chyběla potřebná energie přímo v kleci. A zápas se Stricklandem k velkému překvapení prohrál.

Nakonec bude záležet na mladých bojovnících, zda přijmou změnu. „Spousta mladých pušek jede tu starou školu, podle které zápasníci potřebují shodit raketu a zpátky pak nabrat to samé, případně ještě víc. Ale tak už to není. Na té formě si to vezme strašně moc.“

Zdroje:  Patrik Kincl (YouTube)

Nejnovější články