KO nepřišlo, šampion Ngannou ale překvapil. Jon Jones z jeho výkonu přesto nadšený nebyl

KO nepřišlo, šampion Ngannou ale překvapil. Jon Jones z jeho výkonu přesto nadšený nebyl "Aha, takže z Francise Ngannoua je teď wrestler?" chtělo by se říct slovy klasika | zdroj: Profimedia

Pro mnoho fanoušků možná zklamání, šampion těžké váhy Francis Ngannou ale ukázal, že není jen jednodimenzionální KO mašina a stává se z něj nebezpečný komplexní bojovník.

Tohle měla být třešnička na dortu, v hlavním zápase UFC 270 proti sobě stanuli dva staří známí a v sázce byl titul krále těžké váhy. Zároveň se jednalo o souboj stylů. Brutální síla Francise Ngannoua versus technika, rychlost a pohyb Cyrila Ganea.

Na dálku byl lepší Gane, ale jakmile se Francisovi povedlo zkrátit vzdálenost, přebíral otěže. Celkově však bylo úvodní kolo dost pomalé, obzvlášť v kontrastu s mimořádně akčním předešlým zápasem v muší váze. Bylo vidět, že kamerunský Predátor nechce soupeře nahánět a riskovat, že by vyplýtval síly už v úvodu.

Druhé kolo šlo na stranu Ganea, který trefoval rychlým jabem z přední ruky a přidal také několik propagačních lowkicků. Největší pozdvižení pak způsobil jeho kop z otočky, který ale šampiona čistě nezasáhl. Ten ale jako by stále šetřil síly.

Tenhle zápas potvrzoval, že styly dělají zápasy a na pořádné tanec v oktagonu jsou vždy potřeba dva. Tady Gane tančil okolo a Francis se hlavně snažil neunavit. Ve třetím kole ale šampion překvapil, když vzal Ganea na zem a několikrát se mu na chvíli dostal do zad. Cyril se ale nakonec probojoval zpět do postoje, kde se pokračovalo v klinči u pletiva. Při roztržení Francouz zabodoval loktem z otočky, který dal vzpomenout na Jiřího Procházku.

Šampion ale bodové vítězství v této pětiminutovce zpečetil druhým takedownem v jejím závěru.

Od začátku čtvrtého dějství ale Ngannou působil dost unaveně a Gane ho relativně bez problémů vypinkával. Šampion ale ukázal vyzrálost, když boj po dvou minutách opět přenesl na zem. Tam sice žádné extra škody nenapáchal, ale díky kontrole získal další kolo na svou stranu.

V závěrečném páté pětiminutovce to naopak na zem vzal Cyril. Jenže tam takřka ihned ztratil výhodnější pozici. Zkusil ale nasadit heel hook a na chvíli se zdálo, že by mohl zvítězit. Francis se pak opět dostal nahoru do mountu, kde si i bez úderů připisoval body a zároveň snižoval šance soupeře na vítězství. 

Ngannou svůj pás nakonec na body ubránil a byť se nejednalo o divácky nejatraktivnější bitvu a z publika se místy ozývalo bučení, zápas byl pro budoucnost divize hodně zajímavý. Vítěz po zápase uvedl, že šel do boje s utrženým křížovým vazem, takže nyní bude nejspíš hodně dlouho mimo hru. Zároveň ale ukázal, že se neustále vyvíjí a stává se z něj obrovská škoda. O to větší je škoda, že se k němu UFC nechová úplně nejlépe. Za zápas měl údajně dostat 600 tisíc dolarů, tedy "jen" o 100 tisíc víc než soupeř. Není tedy divu, že je jakožto jedna z největších hvězd dost nespokojen.

Zároveň vyvstává otázka, jak by si poradil s Jonem Jonesem, který by rád svůj um ukázal v těžké váze. Fenomenální americký bojovník by totiž dost možná byl na nohou podobně pohyblivý jako Gane a na zemi by pravděpodobně tahal za delší kus provazu. "Jestli je tohle vrchol boje v těžké váze, tak jsem docela natěšený. Mám nějaké rekordy k překonání," twítoval on sám okamžitě po zápase.

A co Gane? Ten si sice připsal první porážku, ale je mu teprve 31 let, takže se dá předpokládat, že v dohledné době o titul ještě zabojuje. Teď však bude zajímavé sledovat, jak si povede proti jiným soupeřům. Třeba proti ex-šampionovi Stipe Miocicovi.

Zdroje:  UFC

Nejnovější články