Analýza zápasu: Souboj o titul nejnebezpečnějšího muže planety je tady! Zůstane na trůnu Ngannou nebo jej sesadí Gane?

Analýza zápasu: Souboj o titul nejnebezpečnějšího muže planety je tady! Zůstane na trůnu Ngannou nebo jej sesadí Gane? Ciryl Gane | zdroj: Profimedia

Vyhraje chytrost a hbitost nebo to bude síla a tvrdé údery? Dva nejlepší bojovníci těžké váhy UFC se střetnou o titul a podle všeho budou lítat jiskry.

V neděli ráno nás na turnaji UFC 270 čeká opravdu velký zápas. Půjde totiž o trůn těžké váhy UFC a s tím také spojený pomyslný titul nejnebezpečnějšího muže na zemi. Ten teď drží kamerunský šampion Francis Ngannou a bude jej poprvé obhajovat proti prozatímnímu šampionovi Cirylu Ganemu. Zápas je o to peprnější, že oba jsou bývalými tréninkovými parťáky a i když spolu v gymu nestrávili spoustu času, několikrát se potkali na sparringu a poznali tak sílu toho druhého.

Není pochyb o tom, že oba bojovníci jsou obrovskými talenty. Nyní 35letý Francis Ngannou začal s MMA až ve 26 letech a i když předtím trochu boxoval, je velice působivé, že i s tak pozdním startem dokázal vybojovat titul šampiona UFC.

Podobně je na tom také Ciryl Gane, který začal s bojovými sporty před 7 lety a do svých 24 let hrál jen basketbal a fotbal na amatérské úrovni. V roce 2014 se ale vrhl na Muay Thai a ve 13 zápasech nepoznal přemožitele, přičemž většinu soupeřů ukončil na KO. O 4 roky později přesedlal na MMA a po třech výhrách v řadě jej vzalo pod svá křídla UFC.

Gane tam odbojoval během dvou let 7 zápasů a znovu ani v jednom nepoznal porážku. Loni v srpnu navíc ukončil Derricka Lewise ve třetím kole a získal tak pás prozatímního šampiona těžké váhy. To vše jen 4 roky od svého prvního profesionálního MMA zápasu.

Francis i Ciryl však ke svým zápasům přistupují úplně jinak a i když jsou oba dva postojáři, mají velice odlišný styl. Zatímco Francis se spoléhá na svou nelidskou sílu v úderech, kterými vypíná jednoho bojovníka za druhým, Ciryl upřednostňuje trpělivý a technický přístup, ve kterém hraje více na jistotu.

Kamerunský šampion si moc dobře uvědomuje, že není placen za přesčasy a podle toho také netráví v oktagonu více času, než je nezbytně nutné. Jen dvakrát ze svých 19 zápasů musel absolvovat více než dvě kola. Ze svých 16 výher knockoutoval 12 soupeřů a je jasné, že Francisovou největší zbraní je jeho nebezpečný boxing. Stačí mu totiž jedna dobře trefená rána, aby bylo po zápase. A o tom, že se Francis opravdu umí trefit, by mohlo mluvit jeho posledních 5 soupeřů, kteří si všichni ustlali na podlaze.

Na Francisovu slabinu v podobě nepříliš dobrého wrestlingu upozornil už před 4 roky Stipe Miocic, který s ním tehdy zametl podlahu oktagonu. Jenže od té doby Predátor vyzrál a v loňské odvetě to už Stipemu nedovolil. Ubránil jeho pokusy o takedown a naopak jej dostal pod sebe, kde mu nasázel několik tvrdých ran.

Je však těžké si představit, že by Francis nebo Ciryl opustili své největší postojářské zbraně a chtěli z duelu udělat wrestlerský zápas. Mnohem pravděpodobnější je bitva v postoji, kde se uvidí, jestli má navrch Francisova síla nebo Cirylova technika a hbitost.

Právě skvělý Francouzův pohyb v boji je právem oslavován a spolu s jeho „fight IQ“ by mohl být klíčem k porážce Francise. Ciryl se na svých nohách hýbe velice rychle a dokáže tak skvěle kontrolovat vzdálenost. Jen málokdy jej soupeř na něco nachytá a naopak jeho útoky jsou rychlé a přesné. Sice nemá takovou sílu v úderech jako Francis, ale to neznamená, že neumí zápas ukončit, což taky ukázal v srpnu s Derrickem Lewisem, kterého svým pohybem a údery rozebral a nakonec zvítězil na TKO.

Gane má nespornou výhodu také v tom, že mu není cizí strávit v oktagonu více času a umí svou energii šetřit tak, že i v pátém kole vypadá jako na začátku zápasu. Naopak pokud je něco Francisovou „achilovou patou“, je to právě fyzička. Do svých úderů dává veškerou sílu, což jej stojí spoustu energie a v minulosti v obou případech, kdy se zápas přehoupl do třetího kola, prohrál.

Je tak pravděpodobné, že pokud Ciryl „přežije“ první 2 kola, jeho šance na vítězství se podstatně zvýší a naopak Francis bude mít s francouzským vyzyvatelem čím dál tím větší problémy. To však současný kamerunský šampion neplánuje dopustit a nechal se slyšet, že chce zápas ukončit do druhého kola: „Je to boj. Není to žádné podělané karate, je to o boji a o tom někoho knockoutovat nebo ho sejmout. Nevidím výsledek zápasu jinak, než že jej knockoutuju, možná do druhého kola,“ prohlásil sebevědomě.

Jak zápas nakonec dopadne se dozvíme už zítra. Hlavní karta turnaje UFC 270 začíná ve 4 hodiny ráno, takže zápas mezi Ngannouem a Ganem by mohl přijít na řadu kolem šesté.

Zdroje:  ufc.com , Sherdog.com

Nejnovější články