Shevchenko se směje sebevědomým řečem soupeřky: "Jakmile vstoupí do oktagonu, pocítí ten rozdíl mezi námi."

Shevchenko se směje sebevědomým řečem soupeřky: "Jakmile vstoupí do oktagonu, pocítí ten rozdíl mezi námi." Valentina Shevchenko | zdroj: Profimedia

Miluje cestování, střelbu, umí jezdit na koni, ovládá několik světových jazyků a mohla by klidně dělat modelku na plný úvazek. Krom toho je možná Valentina Shevchenko také tou nejlepší bojovnicí na světě.

Sportovní talent, který se rodí jen jednou za generaci. Valentina Shevchenko neochvějně potvrzuje své místo mezi legendami bojových sportů. Černý pás v taekwondu, vítězství v boxu, světové tituly v Muaythai a kickboxu, a především naprostá dominance v UFC. Kyrgyzsko-perská střela se chystá na svou sedmou titulovou obhajobu v hlavním předzápase turnaje UFC 275. 

Přezdívku „Bullet“, neboli kulka, získala ve svých dvanácti letech, kdy v kickboxerském zápase porazila o devět let starší soupeřku a poprvé na sebe výrazně upozornila. Společně se svou starší sestrou Antoninou, také UFC zápasnicí, už od mala prokazovaly sportovní talent, který Valentina vybrousila k dokonalosti.  V profesionálním kickboxu a thaiboxu získala všechny důležité světové tituly s bilancí 57-2 a poté přirozeně přešla k MMA, kde si získala celosvětovou slávu. 

V UFC ji dokázala porazit pouze Amanda Nunes, všeobecně považovaná za nejlepší ženskou bojovnici historie. Nutno podotknout, zápas probíhal v bantamové váze (61,3 kg), což není pro Valentinu přirozená váhová kategorie. Vášnivá cestovatelka, která objíždí svět a trénuje v různých gymech, je doma v muší váze do 56,7 kilogramů. V této divizi naprosto dominuje a ničí jednu soupeřku za druhou. 

Bývalý zápasník a nyní UFC komentátor Paul Felder trefně podotkl: „Je o level výš než všechny ostatní. Dostat se na její úroveň bude trvat roky. Možná ji nechat trošku zestárnout nebo uspokojit, ale to se teď rozhodně neděje. Je jedna z těch žen, které nedělají žádné blbosti. Cestuje, trénuje, střílí z pušek, pije zelený čaj a všem nakopává zadek.“

V sobotu se utká s Tailou Santos, kterou zdobí působivá bilance 19-1. Brazilka tvrdí, že zná recept, jak dominantní šampionku porazit. To však tvrdila každá vyzyvatelka, takže Valentina zůstává ledově klidná. 

„Snaží se hypnotizovat sama sebe a zkouší se přesvědčit, že má něco navíc. Všechny mé soupeřky říkaly to samé: Nikdo není neporazitelný, má mezery ve svém stylu a podobně. Jakmile však vstoupí do oktagonu, pocítí ten rozdíl mezi námi. Zkouší samu sebe přesvědčit, že mě dokáže porazit, ale opravdu se mýlí,“ popsala Shevchenko psychologický aspekt MMA zápasů. 

Svůj titul dokázala už šestkrát obhájit, což se žádné ženské zápasnici nikdy nepovedlo. Ve svém domovském Kyrgyzstánu je národním pokladem. Na svůj původ je náležitě hrdá a vůbec se jím netají. „Nejlepší na vyrůstání v Kyrgyzstánu je, že je kolem vás spousta talentovaných lidí. Je to o skutečné touze a lásce k vaší práci. Chci být ve své práci nejlepší a přinášet radost celé mojí zemi.“ To se jí rozhodně daří, domovinu totiž nesmazatelně zapsala na mapu bojových sportů.

Status sportovní celebrity si užívá a doslova žije svůj sen. „Můj život má dvě strany. Bojová umění jsou samozřejmě číslo jedna, ale také miluji cestování, střelbu nebo fotomodeling, kde se mohu vyjádřit jinak než v kleci. Jakmile ale začne přípravný kemp, přepnu do bojového režimu.“ 

Atraktivní a sympatická žena, která se v kleci mění v monstrum, drtící jednu soupeřku za druhou. Highkicky, lokty, tvrdé údery ale i submise na zemi. To je výčet ukončení soupeřek bývalé postojářky, která už dávno k dokonalosti vypilovala všechny aspekty boje. V podání Valentiny vypadá MMA téměř jako balet a množí se hlasy, že právě ona je nejlepší bojovnicí historie. Toto postavení jí kazí pouze dvě prohry s Amandou Nunes, které touží odčinit. Nunes o třetí zápas nejevila zájem, a navíc ztratila svůj titul. Shevchenko se však myšlenky na trilogii očividně nevzdává. 

„Bez ohledu na výsledek jejich zápasu, bude pro mě zajímavé to sledovat. Proti Amandě by to byl zajímavý zápas, s Juliannou mám společnou historii, protože jsem ji před lety utáhla na armbar,“ nastínila své další kariérní kroky. Šéf UFC Dana White posléze potvrdil, že Valentina si v podstatě může sama vybrat, co bude její další krok, pokud o víkendu nezaváhá. 

Souboj o pás ve vyšší váhové kategorii je jasný cíl. V muší váze nemá konkurenci a v sobotu je největším favoritem hlavní karty. Uvidíme další jasnou obhajobu nebo jedno z největší překvapení v dějinách MMA? To se dovíme v neděli ráno. Hlavní předzápas by měl na řadu přijít někdy po půl šesté ranní našeho času.   

Zdroje:  ESPN , mmajunkie.com

Nejnovější články