Procházkova mysl je nepropustná, říká "český Wim Hof", který mu pomáhal s tréninkem v ledové vodě

Procházkova mysl je nepropustná, říká "český Wim Hof", který mu pomáhal s tréninkem v ledové vodě Biohacker Libor Mattuš pomáhal Jiřímu Procházkovi | zdroj: FOTO: Se svolením Libora Mattuše

Bude mít Česká Republika prvního šampiona UFC? To ukáže už tato sobota! 11. června se totiž v Singapuru zavřou vrátka od klece za Jiřím Procházkou a Gloverem Teixeirou. Oba si to rozdají v duelu na pět kol o pás polotěžké váhy. “Soustředí se na svoji cestu, zajímá ho titulový zápas, nedívá se dál za horizont,” zní z jeho týmu. A tato slova potvrzuje i další z koučů, kteří Procházkovi na jeho cestě pomáhají.

První asociace, které mnohým z nás vyvstanou na mysl při zmínění jména Jiří Procházka, je kromě MMA třeba také koupání ve studeném lomu, meditace, dechová cvičení či samurajské praktiky. Svou duchovní i sportovní cestu naplno ukázal v nedávno uvedeném dokumentu Cesta bojovníka, na jehož premiéru dorazila začátkem května do pražského kina Světozor i elita domácího MMA. I oni tvrdí, že tak silnou vůli a neprůstřelnou mysl nemá ve světě bojových sportů jen tak někdo. Jiným zase podle jeho výpovědí připadá, že Jiří už ve svých devětadvaceti letech došel do stavu osvícení, kterému buddhističtí mniši mnohdy zasvětí i celý život. Bude právě jasně nastavená mysl tím, co nakonec rozhodne o tom, že se rodák z Hostěradic už za několik dní stane šampionem UFC a nejobávanější polotěžkou váhou světa?

Procházkovu cestu od mladého chlapce z Moravy, který se rád pral, až po plně vyrovnaného vyspělého bojovníka, lemuje jen několik trenérů. Jedním z nich, kdo měl na jeho psychiku také jistý vliv, je kouč otužování a dechu Libor Mattuš. S Jiřím se poprvé potkali v roce 2018 na workshopu chladové terapie, zrovna v den, kdy český bojovník slavil své narozeniny.

“Jirka přišel na můj workshop pro veřejnost jen po dvou hodinách spánku, protože předešlou noc oslavoval jedno ze svých vítězství. Byl ale naprosto koncentrovaný. Cvičili jsme různé dechové techniky, které slouží k celkové aktivaci organismu a přípravu k akci, nořili jsme se do ledového bazénu a trénovali i práci s myslí při takové stresové situaci, kterou otužování bezpochyby je,” popisuje první vzájemné setkání Mattuš.

Tím ale jejich spolupráce nekončila. Brzy se potkali znovu a začali na dechu a otužování společně pracovat. “S Jirkou jsme cvičili v dalších letech dechové techniky, které jdou více k jádru sportovního výkonu. Kde jde o to, jak dýchat spíše méně než více. Za tu dobu jsme si vybudovali přátelský vztah. Nyní je Jiří opět ve fázi, kdy řeší, které účinné metody mu mohou pomoct dostat se ve výkonu a regeneraci ještě dál,” říká jeden z nejznámějších biohackerů u nás. Společně se sešli také pár dní před Procházkovým odletem do Thajska, odkud se následně přesunul do Singapuru, kde bude bojovat.

Zatímco důležitost zvládání vlastních myšlenek si v MMA uvědomuje už většina bojovníků, stále více jich také propadá kouzlu otužování. “Ledová voda den po tréninku může výrazně zlepšit to, jak se sportovec cítí. Má pozitivní vliv na regeneraci. Otužování celkově zvedá energii, náladu a chuť trénovat a žít,” popisuje Mattuš, jehož služby v minulosti vyhledali i další bojovníci, a objevil se také v reality show I AM FIGHTER. “Ještě zajímavější je také funkce ledové vody na bolest a odolnost proti ní. Díky práci s endorfiny, které jsou neuromodulační tišící látkou, následně bojovník lépe snáší fyzické vypětí i mentální tlak,” popisuje další benefit otužování pro sportovce Libor Mattuš.

“Každý vrcholový atlet musí mít zvládnutou svou psychiku do nadstandardní úrovně. U některých sportů je ten důraz na psychiku kladen i mnohem více než u jiných, třeba u plavání pod ledem nebo právě zápasy v kleci. Když se v těchto sportech podlomí mysl jen na desetiny sekundy, může to mít fatální následky. Jirka má mysl zvládnutou naprosto perfektně,” doplňuje Mattuš, který je zároveň autorem knihy Chladová terapie a pravidelně vede workshopy otužování.

Zda se Jiřímu podaří i za přispění chladové terapie a dechových cvičení získat nejcennější titul MMA světa, se dozvíme již v neděli ráno. Hlavní část turnaje UFC 275 začne ve 4:00 ráno našeho času, souboj s Teixeirou by tak měl přijít na řadu kolem 6. hodiny. Čekání si můžete zkrátit například inspirativním rozhovorem, který právě Libor Mattuš s českou MMA jedničkou nedávno vedl.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články