Bojím se. Známý youtuber přiznal, proč už ho nikdy neuvidíme zápasit

Bojím se. Známý youtuber přiznal, proč už ho nikdy neuvidíme zápasit Youtuber Shane Fazen | zdroj: FOTO: se svolením ONE Championship

Videa s výukou bojových technik mu přinesla enormní popularitu a dokonce i nabídku zápasit v prestižní organizaci. Shane Fazen ale nemá zájem a nestydí se přiznat proč.

Popularita bojových sportů stále roste, a tak není divu, že se do ringu hrnou i nejrůznější internetové celebrity od bizarních postaviček až po vychytralé byznysmeny jako jsou bratři Paulové. Není žádným velkým tajemstvím, že i promotéři občas spíše než na výkony koukají na to, kolik sledujících mají fighteři na sociálních sítích. Taková je prostě doba.

Zatímco některé celebrity na zápas za dobrý peníz okamžitě kývnou, ačkoliv bojové sporty nikdy netrénovaly, Shane Fazen je přesně opačný případ. Dnes třiatřicetiletý Američan dostal v roce 2003 nápad založit si webovou stránku fightTIPS, kam nahrával videa s tutoriály bojových technik. Později začal přidávat obsah i na Youtube, kde rychle nabral na popularitě. Existuje totiž velká spousta lidí, kteří nechtějí nebo nemůžou chodit do gymu, či se prostě chtějí vzdělávat i nad rámec klasických tréninků a hledají inspiraci na internetu. Byl to skvělý nápad, ke dnešnímu dni má Sean na svém kanále 3,22 milionů odběratelů, což z něj dělá asi největšího "influencera" z této kategorie a často si ke spolupráci zve i slavné zápasníky.

I když je Fazen spíše teoretik, v minulosti si vyzkoušel i několik zápasů v boxu a thaiboxu. A se svými diváky neskrýval ani to, když se mu nedařilo úplně podle představ. Naposledy však do ringu vkročil v roce 2016, a tak se spousta jeho fanoušků i haterů ptala, kdy ho v akci uvidíme znovu. Nabídku koneckonců dostal i z ONE Championship, když se na tiskové konferenci zeptal jejího šéfa Chatriho Sityodtonga, jak se tváří na zápasy youtuberů. Shane ale vhozenou rukavici nezdvihl a neplánuje to ani do budoucna. Ve svém nejnovějším videu vysvětlil proč.

"Myslím si, že jsem v nejlepší formě svého života. Takže se asi ptáte, proč nevezmu jeden další zápas? Odpověď je: Bojím se," přiznal Fazen bez okolků v posledním videu ze své produkce a vzápětí vysvětlil, z čeho že to má strach. V první řadě nezastíral, že by ho v hlavě určitě hlodalo riziko prohry, byť je prý vždycky snášel dobře a udělaly z něj lepšího bojovníka. V dalším zápase by ale podle svých slov mohl víc ztratit, než získat. "Když vyhraju, tak to jen potvrdí, že vím, o čem celý život mluvím. Ale kdybych prohrál, tak by to byla munice pro všechny mé hatery. Líbilo by se vám to, co?"

Hlavní důvod je však jinde. "To, čeho se opravdu bojím, je otřes mozku. Bojím se, že přijdu o kognitivní funkce. Bojím se, že nebudu ten stejný člověk, kterého si vzala má žena," vysvětlil, proč už se chce věnovat pouze trénování a koučování ostatních. "Jsem paranoidní? Možná trochu ano, ale když osobně znáte někoho, kdo utrpěl těžké CTE (poškození mozku), dá to bojovým sportům reálný nádech, který nejde vzít zpět. Nelituju zápasů, které jsem absolvoval, ani se nesnažím přesvědčit vás nebo své svěřence, že zápasení je špatná volba. Máte jen jeden život a raději ho prožijte bez výčitek, ale zároveň musíte vědět, kdy do ringu vhodit ručník."

Tragicky sice naštěstí končí jen naprosté minimum zápasů, ale riziko tam prostě bude vždycky. Je tedy na každém, aby si sám vyhodnotil, zda je ochoten ho podstoupit. Celkem známý je například příběh kostarického boxera Pricharda Colona, který v roce 2015 inkasoval zakázané rány do zátylku, které mu způsobily krvácení do mozku, po němž na 221 dní upadl do kómatu, ze kterého se probral s hrůznými doživotními následky.

Není se tedy čemu divit, že Shane riskovat nechce, i když by za zápas jistě mohl dostat velkou výplatu a také by ke svému projektu přilákal nové diváky. Pokud by ale na druhou stranu potupným způsobem prohrál, mohlo by to jeho pověsti dost uškodit. Projekt mu dobře vydělává a trénování ostatních ho očividně naplňuje, takže nemá důvod sám zápasit. Má také pravdu, když tvrdí, že dobrý bojovník nerovná se skvělý trenér. Spousta fighterů koneckonců nevyniká dokonalou technikou a úspěšní jsou spíš kvůli své tvrdosti či odolnosti. Je ale také pravda, že alespoň nějaká zápasová zkušenost je pro trenéry k nezaplacení, protože jedině tak jsou schopni plně pochopit, čím jejich svěřenci procházejí.

Zdroje:  fightTIPS

Nejnovější články