„Hodný uličník“ Ciryl Gane je připraven na finálního bosse své videohry, sparingy prý bývaly vyrovnané

„Hodný uličník“ Ciryl Gane je připraven na finálního bosse své videohry, sparingy prý bývaly vyrovnané Ciryl Gane | zdroj: Profimedia

Prozatimní šampion těžké váhy UFC Ciryl Gane se chystá na největší zápas své kariéry proti bývalému týmovému parťákovi. Jaké jsou podle něj mezi nimi zásadní rozdíly?

Ciryl Gane (10-0), jemuž se přezdívá "Bon gamin" (přeloženo jako "Dobrý/hodný kluk"), absolvoval svůj první zápas v MMA teprve v srpnu 2018. Stačil mu poté jen jeden rok, aby ho angažovalo UFC, kde dokázal loni v létě vybojovat titul prozatímního šampiona proti Derricku Lewisovi. A již za pár dní bude mít šanci dosáhnout na úplný vrchol v bitvě o sjednocení titulů s Francisem Ngannouem.

V divizi těžké váhy jdou věci často o něco rychleji něž v ostatních váhových kategoriích, protože tam není tak velká konkurence. Přesto je cesta tohoto mezi profesionály neporaženého Francouze znamením, o jak talentovaného borce se jedná.

Jeho střet s aktuálním vládcem nejtěžší váhové divize UFC má v sobě zvláštní náboj nejen kvůli šampionskému pásu, který bude v sázce. Oba totiž svého času trénovali společně v pařížské MMA Factory pod vedením kouče Fernanda Lopeze. Dnes se tam však připravuje už pouze Gane. Francis tělocvičnu v roce 2018 opustil a mezi ním a trenérem zůstalo poměrně dost zlé krve.

Celá aféra se do podvědomí širší veřejnosti dostala po UFC 263, kdy došlo v zázemí Madison Square Garden k podivnému incidentu. Cyril Gane společně s Lopezem a týmovým kolegou Nassourdinem Imavovem poskytovali rozhovory médiím, když najednou se zpoza rohu objevil současný šampion Ngannou a kolem viditelně překvapených Francouzů prošel jako by vůbec neexistovali.

View this post on Instagram

A post shared by UFC (@ufc)

Sám Francis se k tomu vyjádřil, že vše bylo zinscenované UFC, která ho chtěla vykreslit před vzájemnou bitvou ve špatném světle. Gane má na to ale trochu odlišný pohled:
„Myslím, že byl trochu zmatený. Nevěděl úplně co v tu chvíli udělat, takže se rozhodl nedělat nic. Nevím jestli je s tím dneska v pohodě, ale pro mě bylo to, co udělal, špatně,“ prohlásil v pořadu MMA Hour.

Zároveň ale dodal, že to tak cítí hlavně, protože s nimi byl Imavov: „Nassourdine Imamov hodně spároval s Francisem, možná nejvíc v célé jeho kariéře. To je to, proč nám z toho bylo trochu trapně. Právě vyhrál zápas v Madison Square Garden. To je důvod, proč to byla škoda, proto to pro mě bylo celé špatně.“

Sám Ciryl si prý s Francisem nebyl nikdy nijak blízký a z celého incidentu si dokonce udělal srandu ve videu z fotbalového zápasu ve Francii, které zmíněnou situaci paroduje.

K povyku před blížícím zápasem přispělo také další video, které zveřejnil trenér Lopez. V něm je krátce zachycen technický sparing mezi oběma bojovníky, v němž má Gane jistou převahu. On sám se k tomu však vyjádřil velmi věcně: „Pro mě, tohle byla ta lepší část mého spárování, někdy to bylo vyrovnané, někdy to bylo lepší pro něj, tak jako je to pokaždé v tréninku.“ Jaký rozdíl oproti Francisovým reakcím a vyjádřením, který vše bere, jak se zdá, hodně osobně.

V rozdílném mentálním nastavení obou zápasníků v nadcházejícím titulovém souboji by mohl být velmi významný faktor a jde potenciálně velmi chytrý tah od okolí prozatímního šampiona, které přece jen Francise dobře zná, jak sám Gane naznačil:

„Ale tohle je přesně Francis, nemá důvěru v moc lidí. Takže rád dělá všechno okolo své kariéry sám. Já jdu pouze do tělocvičny a trénuju, to je vše. Ostatní věci nechávám svému týmu.“

Všechen trashtalk tedy obstarávají pouze Francis Ngannou a trenér Fernand Lopez, zatímco Gane vše sleduje zpovzdálí a snaží se plně koncentrovat na souboj. Ostatně podle svých slov nebere jejich vzájemný zápas jako nějakou formu pomsty na odpadlíkovi MMA Factory.

„Samozřejmě je to jiné (než předchozí zápasy), ale ne protože je to Francis, ale jelikož je to šampion, chápeš? Šampion, který je dobrý bojovník, velmi silný a rád říkám, že tohle je finální boss mojí videohry.“

Pravděpodobně tedy uvidíme 22. ledna v Anaheimu koncentrovaného a přesného Ciryla Ganeho. Jestli to bude stačit na brutální sílu Francise Ngannou bude hlavní otázka tohoto zlatého hřebu večera. Snad jediná škoda je, že se tato podívaná nebude konat v Paříži, kde cesta obou zápasníků na vrchol začala. MMA bylo totiž ve Francii legalizováno teprve v roce 2020 a tento titulový boj by byl grandiózní premiérou UFC ve městě světel. Že se tak nestane, musíme bohužel přičíst na vrub covidu.

Zdroje:  The MMA Hour

Nejnovější články