Prodával nábytek, návštěva hodiny thajského boxu mu ale změnila život. Neuvěřitelný příběh Ciryla Ganea

Prodával nábytek, návštěva hodiny thajského boxu mu ale změnila život. Neuvěřitelný příběh Ciryla Ganea Ciryl Gane | zdroj: Profimedia

Byl to osud? Francouz Ciryl Gane jako by se pro bojové sporty narodil, dostal se k nim přitom náhodou až ve 24 letech. Přesto se nevídanou rychlostí probil až na vrchol.

Ciryl Gane se věnuje bojovým sportům pouze 7 let, přesto má již tento víkend šanci stát „nejzlejším mužem planety“, jak šampionům těžké váhy UFC komentátoři občas přezdívají.

Lidé, kteří si v Paříži před pár lety kupovali nábytek můžou mít nevšední historku k vyprávění. Pokud je tedy obsluhoval urostlý usměvavý chlapík, který bude již tuto neděli zápasit o titul UFC v těžké váze. Jaká byla pro Ciryla Ganeho cesta k vrcholu? Rychlá a poměrně přímá, lakonicky řečeno. Pojďme se na ni ale podívat trochu podrobněji.

Asi většina fanoušků MMA zná krušné životní začátky Francouzova nadcházejícího soupeře, Francise Ngannoua, který v Kamerunu vyrůstal v chudobě a živil se tvrdou prací v písečném dole, načež se později rozhodl pro náročnou emigraci do Evropy, kde rovněž neměl na růžích ustláno.

To Ciryl Gane, rodák ze západofrancouzského městečka La Roche-sur-Yon, měl velmi klidné a šťastné dětství. Jeho otec ho navíc odmalička vedl ke sportu, především k fotbalu, který sám aktivně hrál na divizní úrovni. U toho ale nezůstalo a mladý Ciryl postupně vyzkoušel snad každý sport, jaký mohl, od basketbalu přes atletiku až k ragby. Tedy dle svých vlastních slov ne úplně každý: „Nikdy mě nenapadlo dělat nějaká bojová umění…nikdy jsem nebyl žádný rváč,“ uvedl v roce 2020 v rozhovoru pro La Sueur.

První velká změna v jeho životě přišla v roce 2014, kdy se tehdy coby 24letý mladík přestěhoval do Paříže v rámci studijně pracovního programu. Aby dokázal financovat zvýšené náklady na živobytí v hlavním městě Francie, našel si práci prodavače nábytku, která mu společně se školou zabírala všechen čas. A kvůli tomu přestal na čas sportovat. Jenže cvičení začalo Cirylovi záhy chybět, a proto s radostí přijal nabídku kamaráda ze školy, aby s ním zašel na trénink thajského boxu. Hned při první návštěvě pařížské Puteaux Scorp’Thai si ho všiml místní trenér a věci začaly mít velmi rychlý spád. Už po pěti měsících nastoupil k prvnímu ostrému zápasu, který vyhrál na KO.

Krátce na to se musel Ciryl rozhodnout, jakým směrem se bude v životě dál ubírat, protože byl uzavřen obchod s nábytkem, kde doposud pracoval. Vybral si cestu profesionálního bojovníka, a neudělal vůbec špatně. Celkově absolvoval v Muaythai 13 profesionálních zápasů, přičemž dokázal mimo jiné v roce 2017 porazit Belgičana Yassina Boughanema, tehdejšího i nynějšího šampiona asociace WBC. A to pouhé tři roky od chvíle, kdy tento sport poprvé zkusil.

V březnu 2017 se pak odehrála další významná událost Ganeova života v momentě, když vkročil do tělocvičny MMA Factory, kam se přišel nabídnout jako kickboxerský sparing. Paradoxně tam ale na první pohled moc velký dojem neudělal, jak vzpomíná jeho současný trenér Fernand Lopez:

„Když jsme se poprvé potkali, byl příjemný, milý a řekl mi, že je těžká váha. Mně ale přišel příliš hubený. Pak mi povídal, že bude v Tours bojovat s Bricem Guidonem, velkou postavou v thajského boxu. Pomyslel jsem si, že je to lhář, a že dostane nakládačku. No a týden na to ho Ciryl poslal k zemi ve druhém kole.“

Kvůli tomu, že v Muaythai už nebylo, kam růst, se Ciryl odhodlal k další změně –⁠ přeorientovat se pod křídly Lopeze na MMA, které začal naplno trénovat v lednu 2018. Shodou okolností ve stejnou dobu, kdy absolvoval jiný fighter této pařížské tělocvičny, Francis Ngannou, svůj první titulový zápas v UFC se Stipe Miočičem.

V MMA se Cirylovi vedlo prakticky stejně jako v Muaythai a půl roku od zahájení tréninku vyhrál svůj první zápas v kanadské organizaci TKO (začínal zde také např. Georges St.Pierre). Po roce a dalších dvou vítězstvích se talentovanému Francouzi ozvali z UFC.

Derrick Lewis vs. Ciryl Gane 1 zdroj: Getty Images

A chtělo by se napsat, že zbytek je již známá historie. V nejprestižnější světové organizaci nasbíral zatím sedm výher v řadě a je tedy stále neporažený ve všech zápasech v bojových sportech, ke kterým kdy nastoupil. Po zatím poslední výhře nad Derrickem Lewisem se stal dokonce prozatimním šampionem. V neděli nad ránem našeho času se bude moct přesně 4 roky od svého prvního tréninku v MMA stát opravdovým vládcem těžké váhy.

Začít s bojovými sporty v pozdějším věku není dnes až tak neobvyklé, ale vystoupat poté až těsně ke světovému vrcholu? To už si zaslouží obdiv a uznání, a bude to platit dvojnásob, pokud se Cirylovi povede překonat poslední a zatím asi nejtěžší překážku –⁠ bývalého parťáka z MMA Factory Francise Ngannoua.

Sám „Predátor“ mohl už v roce 2018, tedy také 4 roky od debutu v MMA, vystoupat na vrchol těžké divize. Proti Miočičovi ale schytal těžký výprask a po zápase přiznal, že nebyl ještě připravený. K úspěšné odvetě pak potřeboval další tři roky.

Bude mít "Bon Gamin" (volně přeloženo jako "hodný uličník") podobný osud? Nebo bude tento věčně usměvavý skoro dvoumetrový kolos pokračovat ve své spanilé jízdě? Zdá se, že se Cirylovi v životě daří vše, na co sáhne. Má dobré rodinné zázemí, ženu, dvě dcery a úspěšnou kariéru, v níž zatím nepřišlo ani jedno klopýtnutí. Úspěch mu však do hlavy zatím (a doufejme, že mu to vydrží) nestoupnul a pořád působí velmi klidně a vyrovnaně a bere věci tak, jak přicházejí.

Takže ano, jestli je někdo připravený stát se po tak krátkém čase v MMA šampionem těžké váhy UFC, je to Ciryl Gane, jak fyzicky, tak mentálně. A jak řekl Dan Hardy ve svém rozboru zápasu pro BT Sports, jestli se mu to podaří, bude velmi obtížné jej z trůnu sesadit. Jen ta přezdívka „nejzlejší muž na planetě“, která se v souvislosti s vládcem těžké váhy UFC občas používá, se k dobrákovi Cirylovi hodit nebude.

Zdroje:  20minutes.fr , sudouest.fr

Nejnovější články