Patrik Kincl se ostře pustil do rozhodčích po víkendovém Oktagonu

Patrik Kincl se ostře pustil do rozhodčích po víkendovém Oktagonu zdroj: Profimedia

Jeden z nejlepších českých MMA bojovníků upozornil na pochybení rozhodčích na turnaji Oktagon 21 a chce tím rozpoutat veřejnou debatu.

Víkendový turnaj Oktagon 21 nabídl nejen skvělé zápasy, ale také rozhodnutí a pochybení rozhodčích, která si vysloužila minimálně zvednuté obočí u nejednoho fanouška.

Také Patrika Kincla, jednoho z nejlepších českých MMA bojovníků ve welterové i ve střední váze výkony rozhodčích nenechaly chladným a na svém instagramovém účtu ukázal na jejich pochybení a rád by započal veřejnou debatu, která by měla zlepšit rozhodování MMA zápasů v Česku.

Patrikovi Kinclovi se zejména nelíbilo až příliš pozdní ukončení zápasu rozhodčího Jana Voborníka v souboji mezi Matějem Peňázem a Romainem Debiennem:

„První, co mě dostalo do vrtule byl zápas Matěje Peňáze, který šel parádně, ten výkon se mi fakt líbil. Až na to ukončení. To je věc, která přímo ohrožuje zápasníky. Ten předposlední granát, který tam přistál, jak to jeho soupeři málem urvalo hlavu, tak to je prostě vrchol. Matějův soupeř tam dostal dalších 5 granátů, kdy ten jeden mu fakt málem urval hlavu.“

Patrik Kincl tady narážel na situaci, kdy se Matěj dostal nad Debienna, který byl v pozici želvy a Matěj mu sázel údery na hlavu a čekal, až rozhodčí zápas ukončí. Jenže rozhodčí si dal až příliš na čas a nechal Debienna dostat několik tvrdých ran navíc.

Je sice pravda, že Debienne nebyl v bezvědomí a několikrát se na rozhodčího dokonce podíval, zatímco mu Matěj dával rány, ale bylo to spíše volání o pomoc a rozhodčí měl zápas ukončit dřív a ochránit bojovníka od zbytečného výprasku. I sám Matěj Peňáz v pozápasovém rozhovoru řekl, že očekával, že souboj rozhodčí stopne dřív.

Kincl upozornil i na situaci, kdy rozhodčí Michal Popelák pochybil po napomenutí Karola Ryšavého, který Miroslava Štrbáka zasáhl loktem do zátylku:

„Ryšavý tam použil dva lokty do zátylku, rozhodčí to zastavil a potom to pustil do té samé pozice. Dal tam 10 nebo 15 vteřin Mírovi, jestli je v pohodě a pustil to v té samé pozici. To znamená, že Karol si tam okamžitě zase chytil to škrcení.“

To se ale nemělo stát a Patrik hned vysvětlil, jak měl rozhodčí celou situaci řešit:

„Ten zápasník, který dostane zakázané údery, tak má dostat výhodu, pokud tedy může pokračovat, a ten zápas se měl postavit zpátky do postoje.“

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Patrik Kincl (@patrik_kincl)

Nejvíce ale zkušeného bojovníka rozčílil výkon německého rozhodčího Gerda Richtera, který v zápase mezi Filipem Mackem a Kostadinem Enevem dovolil dát Mackovi svému soupeři několik úderů do zátylku, po kterých zápas ukončil:

„Soupeř spadl na zem a přistálo mu tam 5 granátů do zátylku. Z nějakého důvodu je to prostě zakázané, tyhle údery jsou nebezpečné a opravdu to může někomu ublížit. 5 úderů do zátylku je prostě úplně crazy.“

Také v tomto případě nabídl Patrik Kincl konstruktivní řešení, jak měl rozhodčí postupovat:
„Měl to buď ukončit po jedné bombě, nebo to stopnout, dát tomu borcovi čas na oddych a vrátit to zpátky (do postoje). Máca by přišel o tu výhodu předtím, o tu práci, kdy ho poslal na prdel, kdy ho tam nahulil.“

„Tohle byl za mě největší extrém, který přímo ohrožuje zdraví zápasníků, takže je to crazy a to je asi největší důvod, proč jsem se o tom rozhodl mluvit veřejně.“

Patrik Kincl zdroj: Profimedia

Patrik Kincl se taky zmínil o výkonu bodových rozhodčích, kteří byli o víkendu velice nekonzistentní. Zatímco některý rozhodčí dal plný počet bodů jednomu bojovníkovi, další rozhodčí viděl jasně vyhrát jeho soupeře a skoro to vypadalo, že oba rozhodčí sledují jiný zápas.

To se především stalo v zápase mezi Maté Kertészem a Christianem Jungwirthem a v souboji Lucie Pudilové s Martou Waliczek. Patrikovi Kinclovi se nelíbila nekonzistentnost rozhodování, ale uznává, že oba zápasy byly velice vyrovnané. Osobně viděl vyhrát spíše Jungwirtha, ale u Pudilové by výsledek ponechal.

Jak Jungwirth, tak i Marta Waliczek se proti rozhodnutí odvolali, ale podle Kincla nemají moc šancí na úspěch: „Odvolání budou řešit kamarádi rozhodčích, kteří o tom rozhodovali, takže si nemyslím, že by to něco změnilo.“

Kincl viděl i chybu v postavení zápasu mezi „Apollem“ Silvou a Alexem Lohoré zpátky do postoje ve chvíli, kdy byl Apollo v horní pozici half-guardu a snažil se přejít do výhodnější pozice:

„Tohle se ve finále taky nestaví, pokud ti rozhodčí vědí něco o technikách. Měli by vědět, co se tam aktuálně děje, že ten borec tam jen neleží, ale že pracuje na tom, aby se dostal do nějaké výhodnější pozice. Ale to byla asi jen malá chyba v poměru s těmi ostatním chybám.“

Nutno říct, že Patrik Kincl zvolil velice konstruktivní tón a jeho postřehy mají smysl. Zároveň se snažil nastínit možné řešení:

„Je problém, že se tady všichni znají, že rozhodčí dělají zároveň manažery zápasníkům, kteří zápasí v Oktagonu. A co s tím? Poláci mají skvělé rozhodčí, pokud by se to mělo stavět tímto způsobem. A vyloženě (by pomohlo), aby si Oktagon najmul svoje vlastní rozhodčí. Což může někdo napadat z toho hlediska, že to nebude objektivní, ale ve finále může pověřit jednoho člověka, který si sestaví svůj vlastní tým a přiveze (Poláky). Jak říkám, Poláci jsou dneska úplně jinde. Asi bych je ze začátku nepouštěl pískat polské zápasníky, ale nějakým tímto směrem to udělat.“

Je pravda, že práce rozhodčích je vždycky nevděčná, a v zápalu boje je lehké udělat chybu. Ale čím více se bude upozorňovat na jejich chyby, tím více si na ně rozhodčí budou dávat pozor a zápasy budou férovější a méně nebezpečné pro zdraví bojovníků.

Zdroje:  Patrik Kincl - Instagram

Nejnovější články