Porazil bojovníky v UFC i zákeřnou nemoc. Po osmileté pauze chce John Hathaway znovu nastartovat kariéru v Oktagonu

Porazil bojovníky v UFC i zákeřnou nemoc. Po osmileté pauze chce John Hathaway znovu nastartovat kariéru v Oktagonu John Hathaway | zdroj: Profimedia

Na turnaji Oktagon 36 se opět představí velká jména německé scény, do boje se však chystá také jedna britská hvězda, která silně zářila i v UFC, než vše zkomplikovala ulcerózní kolitida.

John “Hitman” Hathaway měl pořádně našlápnuto. Šlo mu to v postoji i na zemi, v Anglii ho nikdo nedokázal porazit. Ne nadarmo se o něm mluvilo jako o největší naději britského MMA. A nutno říct, že se mu dařilo i v UFC, kam se probojoval začátkem roku 2009. Mezi světovou elitou si připsal sedm výher a pouze dvě porážky. Pak ale přišel na řadu nejtěžší soupeř, jakého za celý život potkal – onemocnění zvané ulcerózní kolitida, chronický zánět sliznice tlustého střeva.

S nemocí zápolil několik let, příznaky a s nimi spojené komplikace postupně nabíraly na síle, zatímco Hathaway o sílu naopak přicházel. K plánovanému zápasu s Gunnarem Nelsonem v roce 2015 již nedošlo, Hathaway se totiž rozhodl problém jednou provždy vyřešit. Bohužel ale nezabrala změna jídelníčku ani léčba medikamenty, nezbývalo tedy nic jiného než podstoupit chirurgický zákrok, ačkoli se této variantě zuby nehty bránil. Během operace došlo k odstranění celého tlustého střeva, celkem musel pod kudlu hned třikrát. Celý proces léčby se pořádně protáhl. “Myslel jsem si, že se dám rychle do pořádku,” řekl Hathaway v rozhovoru pro magazín MMA Junkie. “Nikdy mě nenapadlo, že to potrvá přes osm let.”

Náročnou životní kapitolu už uzavřel. Nemoc ho sice obrala o několik silných roků, které mohl v UFC přetavit v titul šampiona, Hathaway ale věří, že stále není pozdě. Takže zatímco někteří bojovníci v 35 letech pomalu pomýšlí na důchod, “Hitman” plánuje velkolepý návrat. I nadále je ostatně vázán smlouvou s UFC a patří mezi bojovníky pod dohledem antidopingové agentury USADA. Do prestižní organizace se chce vrátit, nejprve ale bude muset dokázat, že na to má. “Hádám, že pokud předvedu uspokojivý výkon a budu vypadat dobře, vezmou mě zpátky.”

A právě zde přichází do hry největší česko-slovenská MMA organizace. “Oktagon je skvělý, dávají mi šanci. V rámci welterové divize mají několik dobrých bojovníků, poměřím s nimi síly. A jestli se proti nim osvědčím, přestoupím do UFC. Tam se uvidí, co ještě zvládnu.” Je třeba říct, že se Hathaway připravuje ve vyhlášeném klubu London Shootfighters, kde dlouho dřel také Karlos Vémola. Trvalo mu zhruba rok, než se zvládl vrátit zpět do formy, než se dokázal znovu vyrovnat ostatním zápasníkům. Nyní se zase cítí dobře, konečně našel ztracenou sílu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený OKTAGON MMA (@oktagonmma)

MMA se za poslední roky posunulo jako žádný jiný sport. Nabízí se tedy otázka, zda zvládne John znovu naskočit do rozjetého vlaku. On sám věří, že ano, když už udrží smrtelné tempo parťáků z londýnského gymu. “Nemyslím si, že se něco výrazně změnilo. Akorát obecná úroveň je mnohem výš,” prohlásil a naznačil, že už v době, kdy zápasil on, se na scéně pohybovali všestranní bojovníci.

Kariéru se pokusí znovu nastartovat v sobotu, zpět ve hře ho uvítá André Santos (11-5-2), který se v roce 2015 objevil v populární reality show The Ultimate Fighter. Půjde o první ze čtyř zápasů, které má Hathaway ve smlouvě s Oktagonem. “V tomhle sportu toho udělal hodně, měl několik dobrých zápasů, je to zkušený bojovník,” ocenil soupeře v rozhovoru s Bryanem Laceym. Je přesvědčen, že ho Brazilec pečlivě prověří.

Duel John Hathaway vs. André Santos uzavře prelims turnaje Oktagon 36, který začíná v sobotu v 18:00 hodin. Celé galavečer můžete sledovat na stránkách Oktagon.tv.

Zdroje:  MMA Junkie , Youtube Oktagon MMA

Nejnovější články