Zatočí Oktagon s dopingem? Promotér Ondřej Novotný nastínil první krok

Zatočí Oktagon s dopingem? Promotér Ondřej Novotný nastínil první krok Dva hlavní muži Oktagonu - Ondřej Novotný a Palo Neruda | zdroj: FOTO: Se souhlasem Oktagon MMA

Ondřej Novotný znovu otevřel téma dopingu. Nejvíce ho trápí nepovolené nabuzující látky, které zápasníci užívají bezprostředně před zápasem. Hříšníky by mělo odhalit chystané testování.

Letos v dubnu se v podcastu U kulatého stolu objevil promotér Pavol Neruda, který v rozhovoru prozradil zajímavé detaily k historii organizace Oktagon MMA a další věci. Krátce zabrousil i do problematiky dopingu a možných kontrol. Nyní ho u mikrofonu vystřídal druhý z promotérů –⁠ Ondřej Novotný. K tématu se samozřejmě dostal i on, přičemž naznačil, že nebyl z vyjádření svého parťáka příliš nadšený. “Já jsem mu pak volal, že se také nemusí vyjadřovat ke všemu,” řekl se smíchem.

Ani Novotný nicméně nebere užívání nepovolených látek na lehkou váhu. “Je to věc, která mě nějakým způsobem trápí, ale nemůžu říct, že bych kvůli tomu nespal,” řekl úvodem a poukázal na část problému, na který by se chtěl zaměřit. “Především bychom chtěli řešit ty věci, které se dějí těsně před zápasem… Protože tam je bezpochyby nějaké procento bojovníků, kteří se do zápasu snaží získat výhodu tím, že si dají nějaké nabuzující látky jakéhokoliv druhu. To je věc, na kterou se upínám a zaměřuju, krok po kroku se snažím přijít na systém, který by to mohl potírat.”

Spolumajitel Oktagonu naznačil, že největší překážkou nejsou peníze, byť by testování v rámci jednoho turnaje údajně vyšlo na stovky tisíc. Novotný se především zabývá rizikem chyby a možnými následky pro bojovníky i samotnou organizaci. Jako příklad zmínil Yoela Romera a jeho soudní spor s výrobcem suplementů, v nichž se objevily zakázané látky. Poté, co byl bojovník pozitivně testován ze strany antidopingové organizace USADA, se rozhodl společnost Gold Star Performance zažalovat. A soud mu skutečně dal za pravdu. Jako odškodnění obdržel 27 milionů dolarů. Novotný připomněl, že mnoho dalších sportovců bylo obviněno neprávem, což se negativně podepsalo na jejich kariérách. “Úplně upřímně říkám, že spousta těch produktů, které do sebe kluci cpou, je na hraně. Nemají chemickou laboratoř, nejsme UFC, že můžeš přijít do Performance Institute centra a nechat si vše otestovat.”

Problém vidí také ve způsobu trestání bojovníků. Jako poslední možnost vnímá rozvázání smlouvy, což ale způsobí, že se zápasník bude chtít domluvit na angažmá v jiné organizaci. S dalšími promotéry je totiž velmi těžké se shodnout na stejném postupu, stejných pravidlech. Novotný sice chce v tomto směru udělat krok kupředu, bude ale záležet, jak se organizaci bude v nejbližší době dařit. “Tou cestou stoprocentně půjdeme, věřím tomu, že dříve než později, v nějakém střednědobém horizontu, v momentě, kdy budeme natolik dobrou a kvalitní evropskou organizací, že mi bude jedno, že chytnu jakoukoliv hvězdu.”

Novotný zároveň nabídl možnosti, jak by se takové situace řešily. Hříšník by si mohl vysloužit například roční stopku nebo finanční sankci, v nejhorším by s ním organizace rozvázala spolupráci. V rámci rozhovoru ovšem nezapomněl upozornit, že nejde pouze o problém v rámci MMA, objevuje se i v dalších populárních sportech. V souvislosti s MMA se nyní často řeší, jelikož je v posledních letech velmi atraktivní. “Absolutní vrcholový sport je samozřejmě absolutně nezdravý… V každém sportu je to problém. Takže jsem takový nepříjemný, když to vše hážou na nás.”

V souvislosti s nepovolenými látkami si nedávno Viktor Pešta rýpnul do svého rivala Karlose Vémoly. Své podezření odůvodnil tím, že “Terminátor” zvládá podezřele rychle překonat závažná zranění, což podle něj bez pomoci zakázaných látek není možné. V jiném rozhovoru pak zase přiznal, že i on kdysi o dopingu přemýšlel, nakonec ale naštěstí zjistil, že to jde i bez něj.

Zdroje:  U kulatého stolu

Nejnovější články