Hlavní zápas UFC v Las Vegas ukázal, že kopy jsou dvousečná zbraň

Hlavní zápas UFC v Las Vegas ukázal, že kopy jsou dvousečná zbraň Giga Chikadze vs. Calvin Kattar | zdroj: Profimedia

Zatímco jeden se vracel po brutálním výprasku, druhý šel do zápasu na dlouhé vítězné vlně a začínal si dělat zálusk na titul. Nepovedený kop v prvním kole však v podstatě rozdal karty pro zbytek zápasu.

Hlavní souboj prvního letošního turnaje UFC svedl dohromady Calvina Kattara a Gigu Chikadzeho. První jmenovaný se vracel po roční pauze, kterou si dopřál po výprasku, který loni v lednu vyfasoval od Maxe Hollowaye. To "gruzínský ninja" loni vybojoval dvě výhry na TKO a pomalu se jeho jméno začalo skloňovat v souvislosti s titulem v pérové váze. 

Do zápasu nastupoval Chikadze se sérií 9 vítězství v řadě (7 v rámci UFC) a byl tedy jasným favoritem. Výhra nad pátým Kattarem ho mohla z osmé příčky katapultovat mezi užší špičku, kde se jeho soupeř naopak toužil udržet.

Od prvních vteřin bylo jasné, že půjde také o souboj stylů. Zatímco Giga je technik s neobvykle širokým arzenálem kopů, Kattar sází především na tlak a boxerské kombinace. Gruzínec tak musel neustále ustupovat a dávat si pozor, aby se nenechal nahnat zády na pletivo.

Když se ale po minutě a půl konečně osmělil k útoku, zdálo se, že je o vítězi jasno. Jenže se opět ukázalo, že kopy jsou dvousečná zbraň. Když totiž jeden z nich minul Calvinovu hlavu, podklouzl Giga na zem. A Američan ani na vteřinu nezaváhal, skočil po něm a přišpendlil ho zády na podlahu.

Na zemi boj pokračoval dlouhé tři minuty a byť se Kattar dokázal v závěru Chikadzemu dostat do zad, ukončení nepřišlo. Efekt to ale mělo obrovský, ve druhé pětiminutovce už totiž Gruzínci docházely síly a Kattar začal tahat za delší kus provazu i v postoji.

S každou další vteřinou se navíc rozdíl ve fyzické kondici obou bojovníků prohluboval. Kattar navíc čím dál častěji slavil úspěch kromě boxerských kombinací také s lokty. Ačkoliv ale Chikadze občas vypadal, že už mele s posledního, dokázal se vydat na steč a natrefovat. Předvedl navíc nevídaný balanc a obranu proti takedownům.

Chikadze připomínal Kattara v loňském zápase, ačkoliv vrávoral na nohách, prostě odmítal padnout. Bylo ale jasné, že aby vyhrál, potřeboval by v posledním pátém kole zázrak. Trenéři mu doporučili, aby šetřil síly a snažil se trefit svůj pověstný "giga kop" na játra. To se mu ale nepovedlo a "bostonský finišer" pokračoval v destrukci.

V závěrečném kole se mu povedlo několik parádních loktů, Chikadze naopak vytáhl zřídkakdy vídaný axe kick (kakato geri). Od prohry TKO ho ale dělilo nejspíš jen pár vteřin. Kattar tedy nakonec zvítězil jasně na body (2x 50-45, 50-44).

První letošní hlavní zápas nasadil laťku pro zbytek sezóny poměrně vysoko. Zatímco pro Chikadzeho znamená prohra zdržení na cestě za titulem, Kattar by si mohl střihnout zápas s Brianem Ortegou či Yairem Rodriguezem. Za jistých okolností (odstoupení Chan Sung Junga) by sice mohl zabojovat i o titul, to by ale vzhledem k výprasku, který loni schytal od Hollowaye, teď nedávalo smysl.

View this post on Instagram

A post shared by Fights.cz (@fights.cz)

Zdroje:  UFC

Nejnovější články