"Mohlo dojít k nějakému zranění," vysvětlil rozhodčí Frána ukončení zápasu Vémola vs. Marpo

"Mohlo dojít k nějakému zranění," vysvětlil rozhodčí Frána ukončení zápasu Vémola vs. Marpo Vémola nedal svým tlakem Marpovi šanci | zdroj: FOTO: Se svolením Oktagon MMA

Rozhodčí Jan Frána se vrátil ke kontroverznímu ukončení boxerského souboje mezi Vémolou a Marpem. Za svým rozhodnutím si stojí a vysvětlil proč.

Rozhodují se ve vteřině a každý jejich verdikt s sebou nese určité následky. Své o tom ví i Jan Frána, zkušený mezinárodní sudí, který řídil boxerské klání Vémola vs. Marpo. Utkání odmával ve 4. kole a mezi fanoušky propukly spekulace, zda bylo ukončeno podle pravidel. Renomovaný rozhodčí nabídl v pořadu K.O. Magazín svůj pohled .

Rozhodčí mají ve sportu nezastupitelnou, avšak nevděčnou úlohu. Pokud svou práci odvedou na jedničku, nikdo je nepochválí. Pokud udělají chybu, schytají spršku nadávek nejprve v ochozech a poté na sociálních sítích. Rozhodčích je nedostatek napříč všemi sporty a MMA není výjimkou. Dnes jejich počet pomalu roste, ale v dřevních dobách bojových sportů se stal sudím většinou ten, kdo měl čas a odvahu. Výjimkou není ani Jan Frána, který měl tu možnost arbitrovat nejsledovanější souboj české boxerské historie.

„Začínal jsem pískat karate v našem sportovním klubu. Pořádal se turnaj a nebyli rozhodčí, tak jsem si v roce 2003 udělal licenci D a začal jsem okamžitě. Postupně jsem získal více licencí. Mám licenci na amatérský i profesionální kickbox, profesionální box i MMA."

Galavečer Oktagon Underground psal k nelibosti některých boxerů historii českého boxu. Ještě nikdy nepřišlo na boxerské zápasy tolik diváků a Frána je přesvědčen, že tento památný večer pomůže k rozvoji bojových sportů po celé republice.

„Pozoruji to u nás ve fitku. Po tom zápase k nám přišli kluci, kteří nikdy nesportovali, vzali si rukavice a začali boxovat. Je to jenom plus, že do sportovního centra přijdou děcka, která si chtějí zkusit nějaký sport. Všude je zmiňováno, jak děti necvičí, jsou po ulicích, mekáčích a najednou vidíte množství mladých lidí, kteří nikdy ve fitku nebyli a teď tam jsou,“ popsal Frána pozitivní dopad.

Organizace Oktagon MMA opět ukázala, že v promování zápasů patří mezi špičku. O boxu mezi MMA zápasníkem a zpěvákem se všude psalo i mluvilo.

„Ten zápas měl příběh, měl atmosféru, já jsem se do toho zápasu těšil. Jak to potom dopadlo na sociálních sítích, je trošku peklo, ale před zápasem jsem byl zvědavý na to, jak se jeden styl popere s druhým.“

Nakonec zvítězil Vémolův nepříliš atraktivní styl boje, který připomínal spíše ground & pound v postoji než box v podání MMA zápasníka. K nelibosti Marpa, fanoušků i promotéra Novotného skončilo utkání ve 4. kole. Rozhodčí Frána si na sociálních sítích vyslechl mnoho negativního, a proto celou situaci objasnil.  


„Zápas byl vypsán na 6x3 minuty a ukončen ve 4. kole. Ten zápas jsem ukončoval pro naprostou optickou převahu jedné strany, což je v pravidlech, a také pro ochranu zdraví druhého zápasníka. V některých článcích bylo chybně zmíněno, že utkání bylo zastaveno pro neaktivitu. Naopak. Bylo ukončeno pro velkou aktivitu jedné strany a ochranu zdraví Marpa.“

„Já jsem tu situaci vyhodnotil tímto způsobem. Po čtyřech kolech boxer krvácí, je neustále ve dvojitém krytu, jen stojí v rohu. Před tím ukončením, jsem se na něj ještě dvakrát podíval a byl jsem k nim nejblíž. V tom momentě dostal Marpo několik ran na spodek, trošku se otočil a dal hlavu dolu. Mohlo dojít k nějakému zranění."

„Radši zápas ukončím 1000x dřív než jednou pozdě. Bylo to přesně podle pravidel,“ stojí si za svým Frána, který jezdí "rozhodcovat" i do ciziny, vidět jsme ho mohli například v prestižní organizaci GLORY Kickboxing.

Zdroje:  K.O. magazín

Nejnovější články