Nový bojový sport na obzoru: Jiu-jitsu v autě aneb uškrťte soupeře bezpečnostním pásem

Nový bojový sport na obzoru: Jiu-jitsu v autě aneb uškrťte soupeře bezpečnostním pásem Car jitsu | zdroj: Profimedia

Pro všechny milovníky jiu-jitsu a aut je tady nový sport. A je překvapivě velice zábavný.

Ze země, nad kterou nezapadá slunce k nám opět dorazil další zvláštní bojový sport. Jedná se o „Car Jitsu“, což je, jak už název napovídá, jiu-jitsu v autě. Ano, hádáte správně, tento sport je z Ruska a vymyslel jej bojovník MMA a černý pás v judu a brazilském jiu-jitsu Vik Mikheev:

„V roce 2020 jsem přišel s nápadem udělat závody v jiu-jitsu v autě,“ pochlubil se Mikheev. „Od října 2020 já a mí přátelé děláme malé turnaje v Car Jitsu, abychom studovali aplikaci jiu-jitsu v takto malých prostorách“

Pravidla nejsou moc složitá, dva bojovníci si vlezou do auta buď na přední nebo na zadní sedačky a zápas může začít. Duel trvá 2 kola a cílem je donutit svého soupeře se vzdát. K tomu mohou oba borci využít jakékoliv příslušenství vozidla, včetně volantu nebo bezpečnostních pásů, které se ukazují, jako velice účinná zbraň:

„Bezpečnostní pás je velice efektivní ke škrcení. Dokonce ještě víc, než límce od bundy, které se často používají. I když je zablokujete, dají se vytáhnout ještě víc. Taky velice dobře víte, kde jsou umístěny,“ řekl jeden z účastníku „Car Jitsu“ turnaje.

Oproti klasickému zápasu v brazilském jiu-jitsu je v „Car Jitsu“ zcela zásadní, jestli se ocitnete nahoře nebo dole. Vylézat z pod sedačky nebo volantu je totiž mnohem obtížnější, než se může zdát:

„Bojovník, který má horní pozici je ve výhodě,“ zhodnotil jeden z trenérů. „V autě je spousta míst, mezi sedadly, pod volantem, a podobně, kde se dá zaseknout. A člověk, který je nahoře a vyvíjí tlak na toho dole má velkou výhodu. Taky je tam málo kyslíku, takže když jste nahoře a tlačíte někoho kolenem na hrudi, soupeř který je dole zažívá dost těžké časy a je obtížné odtamtud utéct.“

Z „Car Jitsu“ se asi celosvětový sport jen tak nestane, ale Rusko už nám nabídlo i šílenější zápasy. Na druhou stranu je aplikace jiu-jitsu v autě velice zajímavý nápad a v rámci sebeobrany to určitě dává smysl. Na jeden ze zápasů se můžete podívat zde:

Zdroje:  bjjee.com

Nejnovější články