„Bylo to jako v armádě,“ popisuje Khabib dětství pod vedením svého otce

„Bylo to jako v armádě,“ popisuje Khabib dětství pod vedením svého otce Khabib Nurmagomedov se svým otcem, který ho od mládí vedl k bojovým sportům. | zdroj: Profimedia

Trénink s medvědem, sparťanská výchova, disciplína a neustálá dřina. Neporažený bývalý šampion UFC Khabib Nurmagomedov byl předurčen stát se šampionem.

Bývalý šampion lehké váhy UFC Khabib Nurmagomedov odešel minulý rok na vrcholu své kariéry do důchodu. Za sebou nechal svůj šampionský pás a také rekord 29 vítězství bez jediné porážky.

Na jeho odchodu měla velký podíl smrt jeho otce Abdulmanapa Nurmagomedova, který zemřel v důsledku covidu jen pár měsíců před jeho zápasem s Justinem Gaethjem. Khabibův otec hrál totiž v jeho životě nezastupitelnou roli nejen coby rodič ale i jako trenér a mentor. Khabib poté slíbil své matce, že bez něj ve svém rohu už zápasit nebude.

V nedávném rozhovoru se bývalý šampion rozpovídal o tom, jak jeho dětství vlastně vypadalo a jak probíhaly tréninky v dagestánských horách. A o žádnou procházku růžovým sadem se nejednalo. Většina fanoušků si jistě pamatuje video, jak malý Khabib zápasí s medvídětem, ale to byla jen špička tréninkového ledovce:

„Moje vzpomínky na dětství a na mého otce byly takové, že vždycky tady byl režim a určitá pravidla,“ začal Khabib. „Škola a trénink šly ruku v ruce. Musel jsi každý den trénovat a studovat.“

„Vždycky jsem cítil, že na mě nakládá extra zátěž, více než na ostatní. Měl jsem navíc lekce zeměpisu a historie, ruského jazyka a literatury. V 7 ráno jsem musel třikrát týdně chodit na hodiny navíc. Ale ostatní nemuseli a já k tomu měl drzé připomínky. „Proč tam musím chodit já, ale ostatní ne?“ Tehdy jsem si neuvědomoval, že je to pro moje dobro. Chtěl jsem se stát světovým šampionem, tak proč potřebuju studovat? Ale později, když jsem vyrostl, začínal jsem svému otci rozumět.“

Abdulmanap Nurmagomedov si dával záležet na tom, aby jeho syn nevěděl, co je to nuda a neustále jej nutil něco dělat:

„Nikdy jsem neměl ani minutu volna. Když jsme spolu s mými kamarády měli volno, otec nás nutil dělat jakoukoliv práci. Někdy jsme třeba jen kopali jámu. Ale tento systém fungoval, dal nám výsledky.“

„Otec vždycky říkával: ‚Vím o tom více než ty. Tak dělej, jak říkám. Jestli se ti líbí můj tréninkový systém, tak to udělej. Jestli ne, tak se sbal a odejdi‘. Já se párkrát zeptal, jestli se můžu taky sbalit,“ řekl Khabib se smíchem.

Opravdový sparťanský režim ale pro malého Khabiba začal o něco později když se s otcem odstěhoval z vesnice do hlavního města Dagestánu: „V roce 1999 můj otec vzal tak 13-15 lidí z naší vesnice do Machačkaly, pronajal velký dům a my se tam zabydleli. A téměř 10 let jsme tam žili spolu, pod jeho vedením. Nebyly tam žádné matky ani sestry, kdo by po nás uklízel, umýval nádobí nebo cokoliv jiného. Byli jsme tenkrát dost malí, kolem 13 let.“

„Teď tomu rozumím, že se musíš naučit být samostatný, ale tehdy, ve 13 letech, to pro nás bylo těžké. Bylo to jako v armádě. Byl to život vojáka. Každý po sobě musel uklízet, prát oblečení, žehlit je, jít do školy, potom domů, vařit. Všechno tohle jsme dělali sami.“

„Při hlavním tréninku, když jsem byl před svým otcem, dával mi hrozně zabrat. Ale taky mi dával trochu svobody, abych se naučil žít samostatně. Možná to byla tak trochu příprava na velkou kariéru v profesionálním sportu. Tehdy jsem tomu nerozuměl, ale výsledky hovoří za sebe. Moje první výhry jsem měl už v 16 nebo 17 letech.“

Khabib Nurmagomedov se po vstupu do UFC začal připravovat také ve slavném americkém gymu AKA, po boku Daniela Cormiera, Caina Velasqueze nebo Luka Rockholda. Jeho otec byl ale stále jeho hlavním trenérem a spolu s ním to dotáhl až k titulu šampiona, který následně 3x obhájil. Ve svých zápasech dominoval především díky skvělému wrestlingu a grapplingu a za celou kariéru prohrál snad jen jedno kolo (s Conorem McGregorem). V kontextu drsné přípravy z rukou svého otce od útlého mládí se ale není co divit.

Zdroje:  Essentially Sports

Nejnovější články