Hvězdy UFC reagují na odchod polské MMA královny Jedrzejczyk do důchodu

Hvězdy UFC reagují na odchod polské MMA královny Jedrzejczyk do důchodu Joanna Jedrzejczyk | zdroj: Profimedia

První polská šampionka UFC Joanna Jedrzejczyk má za sebou velice úspěšnou kariéru a její kolegové i bývalé rivalky o ní mluví jen v superlativech.

Polská bojovnice Joanna Jedrzejczyk v neděli utrpěla tvrdou porážku z rukou čínské vyzyvatelky Zhang Weili, která ji ve druhém kole knockoutovala úderem z otočky. Když se Polka probrala, sundala si rukavice, položila je na zem a se slzami v očích oznámila, že končí kariéru.

„Odcházím do důchodu lidi, děkuji vám moc, děkuji vám za vaši podporu,“ řekla po zápase dojatá Joanna. „Už je to 20 let. Tento rok mi bude 35 let. Chci být mámou, chci být podnikatelkou, nechci, aby mi to uniklo. Bojuju už dvě dekády, více než polovinu mého života. Vážím si vás, miluju vás, zbožňuju tě DC,“ řekla na závěr komentátorovi Danielu Cormierovi.

Jedrejczyk má za sebou velkolepou kariéru, začínala s thaiboxem, kde 5x vyhrála světový titul asociace IFMA, ale od roku 2012 se vrhla na MMA, kde si jí po 2 letech všimlo UFC a mladá Polka tak vstoupila mezi ty nejlepší. Tehdy ženské MMA teprve začínalo a Joanna se tak už po třech zápasech dostala k šampionskému souboji, který vyhrála na TKO nad současnou šampionkou Carlou Esparzou. Stala se tak první polskou šampionkou UFC a od té doby vládla nad slámovou divizí pevnou rukou.

Svůj titul obhájila celkem pětkrát, než jí ho vzala Američanka Rose Namajunas, s kterou dvakrát za sebou prohrála. Od té doby se její kouzlo neporazitelnosti zlomilo a Joanna neuspěla ani v odvážném útoku na titul v muší váze proti Valentině Shevchenko. Následně se vrátila do slámové divize, kde porazila Michelle Waterson a poté se utkala s čínskou bývalou šampionkou Weili Zhang. S tou před dvěma lety předvedla neskutečný a vyrovnaný souboj, který byl právem pasován na nejlepší zápas roku.

Joanna Jedrzejczyk vs Zhang Weili Nejlepší zápas roku 2020? Podle mnohých Jedrzejczyk vs Weili. | zdroj: Profimedia

Joannu stál ale tento duel spoustu sil a covidovou dobu se rozhodla přečkat bez zápasu. K tomu se odhodlala až teď a znovu proti čínské bojovnici. Tentokrát už zápas tak vyrovnaný nebyl a i když Joanna měla světlé okamžiky, Weili jí dominovala a ve druhém kole tvrdě ukončila.

Poté, co Joanna oznámila odchod do důchodu, její kolegové bojovníci a bojovnice zaplavili sociální sítě gratulacemi k úspěšné kariéře a přáními toho nejlepšího do budoucna:

Dustin Poirier: „Děkuji Joanno, jsi šampionka, legenda!“

Charles Oliveira: „Byla to pocta být svědkem tvojí SKVĚLÉ kariéry! Děkuji ti!“

Alex Volkanovski: „Úžasná kariéra! Taková skvělá lidská bytost!“

Kamaru Usman: „Gratuluji ti Joanno k důchodu. #NavždyŠampionka“

Zhang Weili: „Myslím si, že je nejlepší bojovnicí v této divizi. Předtím, než jsem se stala bojovnicí UFC, Joanna byla šampionkou. Je něco jako můj vzor. Chci mít stejné úspěchy jako ona. “

Michael Chandler: „To byla skvělá kariéra. Byla mou oblíbenou bojovnicí od té doby co přišla na scénu do UFC a v jejích nejlepších letech si opravdu myslím, že byla nejvíc vzrušující postojářkou na světě. Děkuju ti Joanno. Svět MMA je díky tobě lepší.“

Joanna Jedrzejczyk zdroj: Profimedia

Gratulacemi a chválou na „JJ“ nešetřila ani její „nemesis“ Valentina Schevchenko, která Joannu porazila v thajském boxu a později i v MMA: „Joanna je úžasná – jako člověk i jako bojovnice. Víte, někdy se s těmi lidmi, které máme tak nějak rádi, často potkáváme. Po většinu mého života jako bojovnice, jsme se potkávaly. V Muaythai, teď v UFC, v MMA… a to je skvělé. Inspirovala celou řadu mladých generací, spoustu žen, aby se staly bojovnicemi. Je velice bystrá, technická a myslím, že udělala tak skvělou práci v MMA, že si zaslouží lásku a respekt.“

Ke gratulacím ke skvělé kariéře se připojila i bývalá soupeřka a krajanka Karolina Kowalkiewicz, která s Jedrezjczyk před lety svedla dost vyhrocenou bitvu, ale později se staly kamarádkami: "V podstatě celou svoji sportovní kariéru jsem byla 'číslo 2'. Nevadí mi to, naopak jsem pyšná, protože jsi to ty Joanno, kdo pro mě byl a vždycky bude 'číslo 1'! Jsi legenda, napsala jsi krásné a inspirativní příběhy. Nejsi jenom skvělá sportovkyně, která dokázala nemožné, ale také skvělá osobnost. Když náš vztah nebyl nejlepší a já jsem potřebovala pomoct... Zavolala jsem ti a i přesto, že jsi mi nemusela pomoct, mohla jsem s tebou počítat. Jsi skvělá nejen v oktagonu ale i v životě. Teď toho využij. Přeji ti všechno nejlepší, z hloubi celého srdce. Jsi a budeš velkou inspirací."

Velice pěkná slova o Joanně napsal na Twitter také její dlouholetý kouč z American Top Teamu, Mike Brown, který s ní pracoval většinu její zápasnické kariéry:

„Miluju tenhle sport, vždycky jsem miloval a vždycky budu… byla to pocta pracovat s některými z nejlepších sportovců a Joanna je jednou z opravdu elitních bojovnic na vrcholu tohoto seznamu. Je absolutně nejlepší z nejlepších. 6 titulových vítězství, včetně jednoho vítězství titulu ve slámové váze s následnými pěti obhajobami. V březnu 2020 Joanna a Weili udělaly zápas, na který nikdy nezapomeneme. Pětikolová válka, která byla zvolena zápasem roku snad všemi bojovými magazíny. Joanna byla vždy týmovým hráčem, vždy byla ochotná pomoct těm kolem ní. Vždy ocenila kohokoliv, kdo přispěl byť jen malou částí jejímu týmu a jejímu úspěchu. Je sportovkyní, která bude určitě v síni slávy, ale teď je na čase užívat si života a začít novou kapitolu. Máme z tebe radost a jsme pyšní na všechno, co jsi dokázala.“

A co má polská královna MMA v plánu do budoucna? Z bojových sportů se vytratit nechce a ráda by se stala manažerkou zápasníků a zápasnic: „V budoucnu chci být ta nejlepší manažerka, jaká můžu být, učím se od těch nejlepších, mojí manažerky Jennifer Goldstein a Dana Lamberta. Chci se pohybovat okolo bojových sportů.“

Zdroje:  bloodyelbow.com

Nejnovější články