Jak tipuje redakce výsledky UFC 280?

Jak tipuje redakce výsledky UFC 280? Petr Yan neudržel při staredownu se Seanem O'Malleym nervy na uzdě. | zdroj: Profimedia

UFC v sobotu večer přinese nadílku super zápasů, a tak jsme si v redakci zkusili zatipovat, kdo bude slavit vítězství.

Charles Oliveira vs. Islam Makhachev

Aleš: Budu extrémně otrávený, když vyhraje nudnější verze Khabiba, ale rozhodně to není sci-fi. Na druhou stranu, Oliveira je, zdá se, na svém vrcholu a má v repertoáru víc zbraní než Makhachev. V postoji je mnohem jistější a ostřejší, dobře kombinuje ruce se záludnými koleny a na zemi to bude nejspíš permanentní boj o pozici. Zatímco u Makhacheva čekám, že bude držet dominantní pozici delší dobu a zkoušet se propracovat do výhodnějšího postavení, aniž by pozici ztratil, Oliveira má mnohem agresivnější jiu-jitsu a může zápas otočit během několika vteřin. V což doufám a také to očekávám, ať už submisí a nebo dobrou kombinací.

TIP: Oliveira - TKO ve 4. kole

 

Michael: Charles Oliveira se prakticky během dvou let stal z podceňovaného outsidera kandidátem na GOATa lehké váhy. A případným vítězstvím v nadcházejícím zápase nad učedníkem velkého Khabiba si může tenhle status ke svému jménu klidně přidat. Jenže Makchachev představuje o dost jinou výzvu než předchozí Brazilcovi soupeři. Dagestánec nebude mít panickou hrůzu a PTSD z boje na zemi, jako měli Poirier nebo Gaethje, a naopak se pokusí souboj přenést na kanvas klece co možná nejdříve. A pokud se dostane bezpečně do dominantní pozice, kterou Charles rád svým soupeřům přenechává, tak ho zde bude Islam bezpečně kontrolovat a jeho síla a kondice mu pomůžou ubránit jakékoliv Oliveirovy útoky ze zad. Čekám nepříliš atraktivní zápas a vítězství dagestánského bojovníka.

TIP: Makhachev - body

 

Lukáš: Párkrát za rok nám UFC nabídne zápasy, při kterých má člověk husí kůži a nemůže se dočkat. Tohle je jeden z nich a já jsem hrozně zvědavý jak to dopadne. Oliveira je fenomenální bojovník, který už dávno není jen grapplerem a v postoji přestřílel i taková esa jako je Gaethje. Jeho uvolněnost, technika a rychlost spolu s tvrdým granátem bude pro Makhacheva určitě velkou hrozbou. Dagestánský bojovník se ani netají tím, že chce vzít Oliveiru na zem a vyvstávají tak dvě otázky: Povede se mu to? A pokud ano – bude jeho sambo stačit na Oliveirovo vynikající BJJ? Osobně si myslím, že se mu podaří dostat Charlese na zem, ale tam s ním bude mít problémy. Oliveira přece jen není Hooker nebo Green a s takovým grapplerem jako je on, se Makhachev ještě v zápasnické kariéře nesetkal. Islam ale taky není žádný začátečník a jeho fýza a síla může zase činit problémy Charlesovi. Pokud Oliveira nesekne Makhacheva v postoji, čeká nás pořádná grapplerská show, ve které to bude hodně těsné. O něco více ale věřím brazilskému nekorunovanému šampionovi, že si najde Makhachevův krk a pošle ho spát gilotinou.

TIP: Oliveira - submise ve 2. kole

Aljamain Sterling vs T.J. Dillashaw

Aleš: Dillashaw po své ostudě s dopingem se zdá být pomalejší než jeho předchozí verze, už nemá ten bleskový krok, kterým kdysi zničil Baraa, ale pořád je to, i přes své charakterové nedostatky, špičkový atlet a bojovník. Sterling dělá obrovské pokroky a po odvetě s Yanem se zdá, že už dokáže držet nervy na uzdě a držet se předem stanoveného plánu. Problém je v tom, že proti Dillashawovi musí vymyslet nový, jelikož ten je známý tím, že na zemi ho nikdo dlouho neudrží a Sterling nevypadá, že by tohle mohl změnit. Možná dokáže adaptovat svůj postoj, trefit koleno, možná se zvládne “neutavit” v prvním kole jako v prvním duelu s Yanem, ale čistě papírově se zdá, že Dillashaw je na současného šampiona příliš univerzální a dokáže eliminovat jeho silná místa, tedy především wrestling. Hádám, že titul se vrátí do rukou EPO Mana.

TIP: Dillashaw - TKO ve 3. kole

 

Michael: „Herec“ Sterling proti podvodníkovi Dillashawovi. V tomhle zápase budou asi mnozí fanoušci vyhlížet bájné oboustranné KO těchto dvou dost neoblíbených fighterů. Aljo ale svým výkonem v odvetě s Yanem přece jen dokázal, že je plnohodnotný šampion, s kterým je nutné počítat. T.J. Dillashaw je ale pro něj, alespoň na papíře, ten nejhorší možný protivník. Výborný pohyb a postoj s kvalitním defenzivním wrestlingem v podání bývalého šampiona T.J. bude pro Sterlinga představovat hodně tvrdý oříšek k rozlousknutí. Na druhou stranu Dillashaw se v kleci od ledna 2019 představil pouze jednou, a tak vlastně nevíme, jakého T.J. můžeme očekávat. Přesto věřím, že tohle bude znamenat konec velmi krátké éry Aljamaina Sterlinga na trůnu bantamové váhy.

TIP: Dillashaw - TKO

 

Lukáš: I přesto, že T.J. sypal jak cestáři v zimě, jeho zápasové dovednosti jsou úžasné. Skvělý footwork, wrestling a postoj nenasypete ani tím nejlepším EPO a za mě je to pořád skvělý bojovník, i když s pošlapaným odkazem. Je docela jasné, že v postoji se Sterilng nemůže a ani nebude chtít s Dillashawem poměřovat a bude ho chtít svazovat a brát na zem. T.J. ale jen tak hodit nejde a pokud si dá pozor, mohl by Sterlingovi sebrat jeho jediný plán na vítězství. Pokud si ale pozor nedá, čeká ho náročný zápas, protože i když je T.J. dost dobrý grappler, na Sterlinga na zemi podle mě nemá a ten ho tam může rychle ukončit. Myslím si ale, že si to T.J. pohlídá a Aljamaina nakonec udolá na body.

TIP: Dillashaw - na body

Petr Yan vs. Sean O'Malley

Aleš: Tady by se Yan musel opravdu hodně moc snažit, aby prohrál. O'Malley stále neukázal, že má na to, aby dokázal konkurovat top 10 v bantamu a i v jeho nešťastném zápase s Munhozem, který skončil jako no contest (bez výsledku, pozn. red.), měl s veteránem problémy. Chápu, proč UFC tenhle zápas dělá, protože O'Malley je aktuálně velkým oblíbencem diváků a Yan je aspirant v boji o titul. Chápu také, že výstřední Američan si vydělá pořádné peníze, ale jeho jedinou cestu k úspěchu vidím jen přes jeho dosah, výšku a pořádnou dávku štěstí. Jinak má Yan v ruce všechny trumfy. Je techničtější, komplexnější, zkušenější a rychlejší.

TIP: Yan - KO v 2. kole

 

Michael: Sean O’Malley dosud nepoznal v kleci UFC porážku (oficiálně prohrál s Marlonem Verou, ale tuto prohru si nepřipouští, pozn. red.) a proti Yanovi si skóre vylepší na krásných 18-0. A něco tak bezvýznamného jako realita mu v tom rozhodně nezabrání. Ale teď vážně, O’Malley má hodně chyb, ale taky je to zatraceně dobrý boxer, který může bývalého šampiona z Ruska hodně překvapit. Minimálně v úvodním kole, které Yan obvykle využívá jen k rozkoukání. Pokud však v první rundě nepřijde brutální walk off KO od Seana, bude slavit spíše komplexnější ruský bojovník a po proběhnuvší tiskové konferenci si tak nad „Cukříkem“ připíše druhé vítězství.

TIP: Yan - body

 

Lukáš: Tady lze s jistotou říct, že ať se v oktagonu stane cokoliv, Sugar Sean bude sám pro sebe vítězem. Blíže se k reálnému vítězství ale podle mě nedostane, protože i když je Petr Yan o hlavu menší, s jeho stylem bude mít O’Malley problém. Yan jde neustále dopředu, má skvělý boxing, tvrdou bradu a velice dobré takedowny. A především, kde Seana převyšuje nejvíce, má bojovné srdce. O’Malley je skvělý, když do něj nikdo netlačí, ale jakmile začne jít do tuhého, má ve zvyku se poskládat. A s bojovníkem jako je Yan do tuhého určitě půjde.

TIP: Yan - TKO ve 3. kole

Beneil Dariush vs. Mateusz Gamrot

Aleš: Gamrot je hvězda na vzestupu a uznávám, že jsem Dariushův fanoušek, ale kurzy mi přijdou v tomto případě obrácené. Osobně vidím Dariushe jako favorita, protože jeho vynikající BJJ už dohnal neustále se zlepšující postoj. Gamrot určitě bude patřit ke špičce, ale myslím, že aktuálně je na tom jeho zkušenější soupeř mnohem lépe. Samozřejmě, pokud se mu nepovede zase nějaký momentální zkrat, kvůli němuž nesmyslně prohrál s Chiesou a Hernandezem. To už je ale roky pryč a současný Dariush se pohybuje v kontextu aspirantů o titul, což podle mne v náročné bitvě s Gamrotem potvrdí.

TIP: Dariush - submise ve 2. kole

 

Michael: Černým koněm turnaje by měl být zápas íránského Američana Dariushe s Polákem Gamrotem. Pokud by byl tento fight vypsán na pět kol, neměl bych velký problém napsat, že Gamrot v pohodě vyhraje. Je to bezesporu techničtější bojovník s daleko lepším kardiem, který by měl mít výhodu v postoji i na zemi. Pouhé tři kola ale můžou představovat šanci pro Beneila, který může zkusit na pomaleji se rozbíhajícího Poláka v prvním kole naběhnout a chytit ho nějakým tvrdým úderem nebo kopem na tělo, s kterými měl Gamrot velký problém v posledním zápase s Tsarukyanem. Daleko pravděpodobnější je ale scénář, kdy jej Gamrot lepším pohybem a neustálými strhy unaví a ve třetím kole rozhodne na TKO, případně zápas dojde až na body. Gamrot si tak přesvědčivým vítězstvím hlasitě řekne o zařazení mezi titulové vyzyvatele.

TIP: Gamrot - TKO

 

Lukáš: Tohle bude bitva jako víno. Oba skvělí grappleři i solidní strikeři na hodně podobné úrovni. Dariush má možná o něco lepší postoj, ale Gamrot zase o něco lepší zem a wrestling. Pro Gamrota to ale bude zatím nejtěžší soupeř a nevím, jestli má na to připravenou hlavu. Jen o chlup tak favorizuji Beneila, ale v tomhle zápase je možné cokoliv.

TIP: Dariush – na body

Belal Muhammad vs. Sean Brady

Aleš: Brady je skvělý, neporažený, má za sebou úctyhodné výkony a v devětadvaceti letech velmi nadějnou budoucnost. Ale Muhammad v posledních zápasech předvedl obrovský výkonnostní skok a schopnost adaptovat se na protivníkův styl. Disponuje skvělým kardiem, což u Bradyho úplně neplatí a myslím, že má dost schopností na to, aby udržel Bradyho wrestling na uzdě. Pevně věřím, že do roka uvidíme Muhammada v boji o titul (pokud se zas nebudou konat nějaké nekonečné odvety odvet) a Brady si odnese první prohru.

TIP: Muhammad - na body

 

Lukáš: Jak říká Aleš, Muhammad se hrozně zlepšil a jde zaslouženě nahoru. Pro Bradyho to bude největší výzva, ale výhoda neporažených bojovníků je ta, že jsou přesvědčeni, že jsou neporazitelní. Myslím si, že Bradyho atletismus a sebevědomí nakonec zvítězí nad zkušenostmi a vyzrálostí Belala.

TIP: Brady -  na body

Makhmud Muradov vs. Caio Borralho

Aleš: Trochu se obávám, že Machovo kouzlo v UFC trochu vyvanulo. Je třeba připomenout si, že v souboji s Meerschaertem ho nezdradil wrestling, ale kardio a obrana v postoji, kdy jej soupeř dokázal v menší kleci neustále tlačit na pletivo a trefovat se. Tady sice bude mít k dispozici větší klec a tedy víc prostoru pro svůj typický, dynamický pohyb, ale obávám se, že Borralho si najde chvíli, kdy uzbeckého borce zažene do úzkých a na zem. Rád se budu plést, ale aktuálně to vidím na…

TIP: Borralho - submise v 2. kole

 

Lukáš: Možná se pletu, ale přijde mi, že Mach už není tak motivovaný jako dříve a výkonostně se moc neposunuje. Naopak Borralho je hladový a o jeho vůli zvítězit vůbec nepochybuju. 

TIP: Borralho - submise v prvním kole

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články