Megaturnaj UFC 259 očima redakce Fights.cz. Jak podle nás dopadnou zápasy nabitého turnaje?

Megaturnaj UFC 259 očima redakce Fights.cz. Jak podle nás dopadnou zápasy nabitého turnaje? Staredown dvou šampionů Jana Blachowicze a Israela Adesanyi. | zdroj: Getty Images

Blachowicz nebo Adesanya? Nunes nebo Anderson? Yan nebo Sterling? Přinášíme vám naše expertní tipy založené na emocích a podložené střídavými (ne)úspěchy.

Israel Adesanya vs. Jan Blachowicz

Adesanya vs Blachowicz Dva šampioni, jeden pás. Israel Adesanya se utká s Janem Blachowiczem o šampionský titul v polotěžké váze. | zdroj: Getty Images

Lukáš: Za mě je tohle naprostá bomba a nejočekávanější zápas tohoto roku. Adesanya je v současnosti asi nejlepší striker v UFC a pokud ustojí Janovy bomby a pokusy o takedown, tak jej klidně může rozebrat a porazit. Na druhou stranu, Jan sice není žádný sofistikovaný striker, ale má opravdu velkou sílu a pokud Adesanyu nachytá byť jen jedním úderem, může být vymalováno. Izzymu velké rány nechutnají a má z nich strach, jak jsme viděli v zápase s Romerem. Navíc má Jan velkou váhovou převahu, což se určitě projeví v klinči a na zemi, pokud na to dojde. Jenže Izzy má úžasné kontry a pokud bude Jan tlačit, je dost možné, že si naběhne. Pokud to ale Janek ustojí a ještě bude schopný Izzyho trefit nebo jej svázat do klinče, může jej porazit. V minulosti jsem řekl, že už nikdy nebudu Izzyho podceňovat, ale nakonec odvolávám co se jsem slíbil a naposledy (teď už vážně) půjdu proti Adesanyovi a přikloním se k Blachowiczovi a jeho polské síle.
Vítěz: Blachowicz, TKO ve 2. kole

Aleš: Bože, jak já nesnáším superfighty :) A ano, vím, že vyhraje Izzy, protože je rychlejší, má lepší footwork a na zemi není žádné ořezávátko, zatímco Janek většinou jen přežívá. Jenže tohle je éra polotěžkých vah, které totálně demolují ty střední. Janek poslal do důchodu Rockholda, Joker sundal Jacarého a Weidman se potkal s Reyesovou rukou a spal. No a pak se Reyes setkal s Legendary Polish Power a z chlapíka, který byl kdysi na pokraji vyhazovu je šampion. Takže sázím na to, že tohle jsou dva roky Jankovy slávy, kdy bude bít každého, kdo se mu postaví a pak padne jak lev.
Vítěz: Blachowicz, KO v 1. kole

Ondřej: Izzy má šanci se definitivně zapsat do historie. Jako první bojovník, se může stát držitelem dvou pásů s dokonalým rekordem. Od jeho třetího zápasu v UFC, jsem očekával, že padne a velký hype skončí. To se nestalo a Adesanya kompletně ovládl střední divizi. Jenže v polotěžké váze jsou poněkud jiná zvířata. V klinčích, při wrestlingu nebo v boji na zemi nebude Izzy ztrácet. Trénuje s borci co váží 100 kilo a je zvyklý, že má váhové nedostatky. Otázkou zůstává, dokáže ustát legendární polskou sílu v úderech? Nemyslím si. Blažko má neuvěřitelnou sílu, kterou pocítil například bývalý šampion lehké váhy Luke Rockhold, kterého Janek vypnul hákem z přední ruky. V tréninku se Izzyho tým určitě zaměřil na tvrdost úderů, ale nejsem si jistý, zda při sparingu šampiona někdo opravdu tak natřel, aby poznal jak mlátí stokiloví borci. Přál bych Izzymu cestu mezi legendy, ale Jankovi další úspěch snad ani nelze nepřát. V soukromí klidný, sympatický člověk, který se až v kleci mění v opravdové monstrum. Věřím v polskou sílu a knockout do třetího kola.
Vítěz: Blachowicz, KO ve 3. kole

Tom: Na Stylebenderovi mě kromě jeho stylu baví i to, že každý jeho soupeř je obrovskou výzvou, která se zdá být nezdolatelná, dokud nás sám Adesanya nepřesvědčí o opaku. Mám opět tendenci si říkat, že tentokrát si vzal až moc velké sousto. On a jeho tým ale moc dobře vědí, co dělají. Janek je tvrďák a jakmile trefí, může a nejspíš bude konec. Zároveň má ale ve svém bojovém stylu mezery, o kterých Izzy moc dobře ví a bude se jich snažit využít. Nějak se mi ale nechce věřit, že by Janek padl snadno, tak že by tentokrát Izzy vyhrál na body? Musím ale zmínit také to, že ačkoliv jsem jeho velký fanda, tak pokud ho má někdo porazit, měl by to být právě polský sympaťák Blachowicz. Těším se na dobrý zápas, protože Janek nebude vyčkávat jako Romero.
Vítěz: Adesanya na body

Tonda: Zde je velice obtížné tipovat, protože se jedná o opravdu speciální duel. Ale i tak se o to pokusím. Adesanya se zápas od zápasu zlepšuje a ne nadarmo ještě nenašel ve svojí kariéře přemožitele. Je ale velkou neznámou, jak se mu bude dařit při přechodu do polotěžké váhy ve které nikdy nebojoval. Myslím si, že bude vyrovnaným soupeřem, ale ne lepším. Tím bude Blachowicz, který bude mít od začátku jediný cíl. Využít své tvrdé údery a “Izzyho” sestřelit. A to se podle mě také Jankovi nakonec podaří.
Vítěz: Blachowicz - KO - 2. kolo

 

Amanda Nunes vs. Megan Anderson

nunes cyborg justino zdroj: Profimedia

Aleš: Eh...tady asi není moc co řešit. Megan se pomaličku zlepšuje, je sympatická, ale to je asi tak vše, co jde říct o jejích šancích. Nunes není nezastavitelná, Shevchenko ji podle mě v odvetě na body porazila a De Randamie jí ukázala, že v postoji je lepší a silnější… Megan nemá nic z toho. Jen nasazení, které jí bude bolet.
Vítěz: Nunes, TKO v 2. kole

Ondřej: Amanda je úplně jinde, než zbytek ženského MMA. Takovou sílu v úderech, nedokáže žádná žena vydržet. Jediná bojovnice, která ji dokázala dostat do hlubokých vod, je Valentina Shevchenko, ale Megan Anderson, je při vší úctě, daleko za šampionkou muší váhy. Amanda se dle mého může porazit pouze sama. Šampionům, kteří vládnou dlouhé roky, se občas stane, že nejsou tak hladoví a ztrácí motivaci. Pokud však Nunes obětovala přípravě úplně vše, trénovala jako na předchozí duely, nevidím pro Anderson příliš mnoho šancí. Lvice opět ukáže svou sílu a soupeřku ukončí před limitem.
Vítěz: Nunes, TKO ve 2. kole

Lukáš: Megan je sympatická a může Amandu místy i trochu potrápit, ale jinak tady není o čem diskutovat. Amanda si to pohlídá a viděl bych to na submisi.
Vítěz: Nunes, submise (rear naked choke) ve 3. kole

Tonda: Za posledních pár týdnů jsem narazil hned na několik analýz zámořských expertů, ve kterých zazněly pochybnosti nad motivací Nunes. Údajně už nemá čeho dosáhnout. Získala dva šampionské pásy, zmlátila snad všechna velká jména, která se jí nabízela a teď jí navíc přibyly rodičovské starosti. Na to bych řekl pouze: No a? Tahle brazilská holka má srdce bojovnice a do každého zápasu jde naplno. Tenhle sport je její vášní, a i když se zdá, že už chodí do klece bez respektu, tak se na každou soupeřku pečlivě připravuje a pořád jí to baví. A Anderson může být nebezpečná. Je to neřízená raketa, která vlétne do oktagonu a buď protivnici sestřelí a nebo sama vybouchne ještě po cestě. Víc možností pro ní neexistuje. Může se proto stát, že Amandu trefí tak dobře, že nakonec zvítězí. Této možnosti bych ale dal tak 10 %. Zbylých 90 věnuji Nunes, která dle mého maximálně do třetího kola zvítězí. 
Vítěz: Nunes - TKO ve 3. kole


Petr Yan vs. Aljamain Sterling

yan faber Yan vs Faber, UFC 245 | zdroj: Profimedia

Aleš: Tohle je lahůdka. Co se týče obou, hodně jsem zaspal, podceňoval Yana i návrat AlJo...ale už vím, že nás (snad) čeká skvělá bitva. Kdyby neměl Sterling takovou pauzu, sázel bych na něj, teď si nejsem jistý. Budu držet palce Sterlingovi, ale hádám, že Yan postupně během pěti kol udělá ze soupeřova obličeje fašírku a i přes neustálé ohrožení z jeho strany si dojde k vítězství na body.
Vítěz: Yan na body

Ondřej: Yan je pro mě naprosto nezajímavý bojovník. Nelíbí se mi jeho vystupování ani bojový styl. Ale jedno mu upřít nemohu - dělá svou práci naprosto dokonale. Soupeře postupně zpracovává, bere jim fyzické i psychické síly. Sterling na druhé straně je živel, který do zápasů přináší unikátní bojový styl i agresivitu. Veze se na šňůře pěti výher v řadě a především poslední hladké vítězství nad Cody Sandhagenem, je obrovský úspěch, vzhledem k hypu, který Sandhagen v poslední době dostává. Nicméně věřím ruskému bojovníkovi, očekávám zápas na plných pět kol a vítězství Yana na body.
Vítěz: Yan na body

Tomáš: Nemám favorita, ale na tenhle zápas se opravdu těším. Yan je zabiják, bude nekompromisně tlačit, ale Sterling má v rukávu dost neotřelých triků, aby se mu zvládl bránit a případně ho na zemi na něco utáhnout. Tady to bude buďto KO nebo submise. Spíše se přikláním na Yanovu stranu.

Lukáš: Tohle bude skvělý zápas. Ale přikláním se k názoru Sterlinga, že Yan v UFC nebojoval s těmi nejnebezpečnějšími bojovníky a pokud bude mít Sterling takovou formu jakou ukázal proti Sandhagenovi, tak se dočkáme nového šampiona. 
Vítěz: Sterling, na body

Tonda: Objektivní rozum nebo subjektivní sympatie. To je oč tu běží. Z čistě nestranného hlediska bych tipoval Yana, který momentálně zcela zaslouženě okupuje nejvyšší příčku bantamové váhy. Je to komplexní bojovník, který jde od první vteřiny do útoku. A nejedná se o nic bezhlavého. Předvádí perfektní disciplínu a jako stroj ničí své soupeře. Na jednu stranu tyto bojovníky typu Ivan Drago obdivuji za svoji píli, ale na druhou stranu mě moc nebaví. Více mě vždy potěší, když se najde někdo, kdo jim tento naprogramovaný systém, se kterým vchází do klece, dokáže narušit. A věřím, že Aljamain Sterling na to má. Něco mi říká, že Yana překvapí nějakým nečekaným zásahem v pozdější fází zápasu, kterým ho rozhodí a pak také ukončí.
Vítěz: Sterling - TKO - 4. kolo


Thiago Santos vs. Aleksandar Rakić

thiago santos zdroj: Profimedia

Aleš: Koukám, že sázkaři trochu usínají a podceňují Marretu. Rakić je sice atletický typ, který má jako hlavní zbraň to, co stálo Santose titul proti Jonesovi - kopy na přední, ale Santos je pořád špičkový fighter s mnoha zkušenostmi. Pokud se jeho totálně zmasakrované nohy doléčily a nezlomil se po prohře s Gloverem (s tím ale teď prohrává každý), myslím si, že šance jsou 50:50. Jako špatný sázkař tedy zase půjdu za srdcem a budu věřit tomu, že v Brazilci je pořád dost síly a přesnosti.
Vítěz: Santos, TKO v 3. kole

Ondřej: Dle mého trošku nepochopitelně, je Santos obrovsky podceňovaný. Jakoby sázkové kanceláře zapomněly na jeho vítěznou a především knockoutovou bilanci. Thiago kope jako kůň, stačí jeden high kick a je po všem. Po prohře s Jonem Jonesem léčil těžká zranění a do zápasu s Teixeirou, možná nenastoupil stoprocentně zdráv. Ve své kariéře nikdy neprohrál tři zápasy v řadě a myslím si, že tento víkend zvítězí. Rakič má možná větší hype, než jsou jeho bojové zkušenosti. Z absolutní špičky, porazil Jimiho Manuwu, který byl v té době již poněkud za zenitem a také Anthony Smitha, který po prohře v titulovém utkání ztratil své kouzlo a již není tak obávaným soupeřem. Rakič má skvělý pohyb, obrovskou sílu, ale možná trošku ztrácí z taktického hlediska. Může se stát, že Rakič znovu vyšle svůj obávaný high kick a soupeře ukončí, ale nevěřím tomu. Sázím na zkušenosti brazilského bojovníka. 

Vítěz: Santos, KO ve 2. kole

Lukáš: Oba jsou neskuteční bombéři a pro KO nechodí daleko. Tady bude záležet na milimetrech a může vyhrát jak jeden, tak i druhý. Rakić je teď ale hodně motivovaný a rozjetý a jeho lowkicky jsou neskutečné, takže se přikláním na jeho stranu.
Vítěz: Rakić, KO ve 2. kole

Tonda: Tady se bude jednat o tvrdou přestřelku a vyhraje ten, kdo víc vydrží. Vezmu to tedy statisticky. Santos už několikrát ukázal, že dokáže vydržet neskutečnou nálož tvrdých úderů, ale zároveň už párkrát KO inkasoval. Rakič prohrál pouze na submisi nebo na body a nikomu se ho nepodařilo vypnout. A to se nestane ani zde.
Vítěz: Aleksandar Rakić - KO v 1. kole


Dominick Cruz vs. Casey Kenney

Dominick Cruz zdroj: Getty Images

Aleš: Neeee, Cruz musí vyhrát! Odmítám se smířit s tím, že jeden z mých nejoblíbenějších borců odejde na prelims kartě, bez velkého potlesku a uznání… Jen mám pocit, že otec čas dohonil jeho naprosto zhuntované tělo, na kterém se mu neutrhla snad jen hlava a Kenney není žádné ořezávátko.
Vítěz: Kenney, TKO v 3. kole

Ondřej: Rozum mi říká, že Cruz má to nejlepší již za sebou a pomalu vyklízí pole. Ale srdce praví, že bývalý šampion ještě nepatří do starého železa a pořád má světu, co ukázat. I přesto se obávám, že veterán je spíše již bojovým analytikem, než hladovým zápasníkem a to se ukáže i v tomto zápase. Kenney zvítězí na body
Vítěz: Kenney na body

Lukáš: Zkušenosti vs. mládí. V tomto případě bych ale Cruze ještě nezatracoval a možná se v něm najde dostatek síly, aby získal jedno z posledních vítězství.
Vítěz: Cruz, na body

Tonda: Ať se to Cruzovým fanouškům líbí nebo ne, tak jsem přesvědčený o tom, že tento bojovník už je za zenitem, kam ho posunula především série zranění a tři a půl roku dlouhá odmlka. Kenney je ve výborné formě a navíc ho požene motivace toho, že se v případě výhry výrazně přiblíží TOP 10 bantamové váhy. Nebude se do ničeho hnát, ale počká si na správný moment, který dřív nebo později přijde, a donutí Cruze odklepat.
Vítěz: Kenney - submise ve 3. kole


Joseph Benavidez vs. Askar Askarov

Joseph Benavidez Joseph Benavidez kope roundkick na svého soupeře. | zdroj: Getty Images

Aleš: Tady čekám hřebíček do dlouhé kariéry JoeB. Veterán muší váhy, který bojoval snad s každým a byl jedním z těch, kteří ji udrželi nad vodou vypadá, že jeho tělo konečně vzdalo celý kolotoč soubojů a tréninků. Chybí mi jeho jiskra, výbušnost… ale pořád mu můžeme závidět, že má doma nesmírně sympatickou Megan Olivy a možná jej čeká kariéra analytika.
Vítěz: Askarov na body

Ondřej: Benavidez nás bavil dlouhé roky, ale to nejlepší má již za sebou. Askarov je další šílenec z Dagestánu, navíc s dokonalou bilancí. Bývalou hvězdu naprosto přejede a získá 13. vítězství profesionální kariéry.
Vítěz: Askarov na body

Lukáš: Joe už má nejlepší léta bohužel za sebou a Askarov je hodně dobře rozjetý. Tady není moc co řešit a myslím, že dagestánský neslyšící wrestler vytáhne nějakou dobrou submisi.
Vítěz: Askarov, submise v 1. kole

Zdroje:  Redakce Fights.cz

Nejnovější články