Premiéra v UFC se pro Francouze změnila v boj na život a na smrt, rozhodčí nejspíš přijde o práci

Premiéra v UFC se pro Francouze změnila v boj na život a na smrt, rozhodčí nejspíš přijde o práci Benoit St. Denis | zdroj: Profimedia

Tohle se rozhodčímu v UFC opravdu nepovedlo. Bývalý člen francouzských speciálních jednotek sice ukázal, že je doslova nezničitelný, totální výprask od Brazilce si však mohl skončit fatálně.

V jednom z úvodních zápasů na uplynulém UFC 267 zažil nováček Benoit Saint Denis doslova křest ohněm. Bývalý člen francouzských speciálních jednotek začal profesionální MMA kariéru teprve před 2 lety, rychle si však vybudoval úctyhodnou bilanci 8-0, všechny soupeře navíc ukončil před limitem (většinou na zemi), a dostal pozvánku mezi elitu.

Tam pětadvacetiletého Francouze přivítal veterán Elizeu Zaleski dos Santos. Ten už sice na kontě nějaké porážky měl, v UFC ale na druhou stranu bojuje už od roku 2015 a na své cestě poměřil síly s velmi kvalitními soupeři, 14 výher z 21 navíc získal díky knockoutům.

Souboj začal pěkně zostra, Saint Denis z opačného gardu sázel tvrdé roundkicky. Brazilec věřil spíš svým rukám. Pak to ale Francouz zkusil vzít na zem. Jenže Santos je držitelem černého pásu v brazilském jiu-jitsu, takže se během pár vteřin dostal zpět na nohy. V přestřelce pak dobře trefil zadní a donutil Denise jít pro další takedown. I ten bez problémů neutralizoval. Vyrovnané první dějství tedy skončilo v postoji.

Druhá pětiminutovka začala opět akční podívanou v postoji. Když Brazilec trefil už druhé koleno na hlavu, vrhl se otřesený Saint Denis po takedownu. Ten jej ale ubránil a vrhl se do útoku, aby načnutého soupeře dodělal. Francouzský bojovník inkasoval spoustu tvrdých úderů a dost se motal, přesto stále dokázal vracet zpátky.

Dos Santos ho doslova ničil, přesto Francouz odmítal padnout. Tady začínalo jít o zdraví. Pokud by rozhodčí v tuhle chvíli pro výraznou převahu ukončil, nikdo by nejspíš neprotestoval. Vjačeslav Kiselev ale zřejmě chtěl vidět boj "na život a na smrt".

Brazilec směrem k němu gestikuloval, že už by to snad stačilo. "Zastav ten zápas!" přidali se i komentátoři, sudí ale nehnul ani brvou.

Saint Denis dokazoval, že je snad nesmrtelný a že přezdívku "Bůh války" nemá pro nic za nic. Po nespočetně úderech se sice na nohách motal a vypadalo to, že každou chvíli padne k zemi, on ale přešel do útoku. Díky tomu, že se Brazilec v předchozích minutách celkem vyšťavil, dokázal dobojovat až do konce kola.

Francouzovi trenéři zřejmě ani na moment neuvažovali, že by svému svěřenci pokračování rozmluvili. Naopak, snažili se ho přesvědčit, že soupeř je už unavený a v závěrečné pětiminutovce do toho musí dát vše, aby vyhrál. Těžko říct, jestli je ve stavu, v němž se nacházel, vůbec slyšel.

Hned na začátku přišla další velká chyba rozhodčího. Santos neumýslně šťoucnul Saint Denise do oka, což Francouz okamžitě sdělil sudímu. Ten sice správně zastavil čas, ale když bojovník na jeho otázku, jestli je v pořádku, odpověděl, že nevidí, měl neprodleně zavolat lékaře. Kiselev ale jako by snad ani nerozuměl.

Po necelé minutě nechal zápas pokračovat. Po chvíli schytal Denis další tvrdé údery, naprostá většina bojovníků by už dávno skončila, on ale pokračoval. Dlouhý a tvrdý výcvik, který absolvoval u speciálních jednotek francouzské armády, mu zřejmě umožnil bojovat na autopilota.

Aby toho nebylo málo, necelou minutu před koncem zasáhl Brazilec omylem kolenem suspenzor soupeře. V tuto chvíli byl rozhodčí nekompromisní a bez předchozího varování mu strhl bod. Na finálním výsledku to však už nemohlo nic změnit. Dos Santos jasně vyhrál.

„Bylo úplně jasné, že to měl rozhodčí zastavit. Udělal ten zápas mnohem tvrdší, než měl být,“ zlobil se po zápase vítěz. „Je mi líto soupeře, protože bude zraněný mnohem víc, než mohl být. A taky je mi líto sebe, protože když někoho takhle bijete, tak si taky ubližujete.“

Naštěstí pro ostatní byl Vjačeslav Kiselev okamžitě po zápase stažen a v UFC si už pravděpodobně nikdy „nezapíská“. Pokud se ale někdy v budoucnu bude organizovat turnaj na život a na smrt na způsob kultovní hry Mortal Kombat, možná ho zaměstnají.

Zdroje:  UFC

Nejnovější články