Změna pravidel v UFC a dalších velkých organizacích – lepší ochrana faulovaných bojovníků a méně pasivity

Změna pravidel v UFC a dalších velkých organizacích – lepší ochrana faulovaných bojovníků a méně pasivity Těžkotonážní Jon Jones | zdroj: Profimedia

Unifikovaná pravidla MMA, podle kterých se řídí největší americké organizace včetně UFC, doznaly několika zásadních změn.

Americká Asociace boxerských komisí (ABC), která mimo jiné zastřešuje unifikovaná pravidla MMA, přijala na svém výročním zasedání tři nová pravidla. Dvě z nich by měla pomoci zápasníkům po obdrženém faulu, třetí změna se týká postavení nebo roztržení fighterů při neaktivitě.

První úprava stávajících pravidel se týká využití takzvaného cutmana, který se během zápasu stará o bezprostřední ošetření bojovníka, nejčastěji náplní jeho práce je tedy zastavování krvácení. Doteď bylo možné jeho služby využít pouze v přestávkách mezi koly, a to i v případě, že došlo k otevřené ráně důsledkem faulu. Nově bude moci cutman ošetřit fightera během kola v rámci přerušení po způsobeném faulu. Když tedy například dojde k tržné ráně způsobené nelegálním loktem nebo srážkou hlavami, bude během pětiminutového přerušení do klece přivolán cutman, který se pokusí krvácení zastavit. Pokud se během těchto vyhrazených pěti minut nepodaří krvácení zastavit, bude mít oficiální doktor možnost zápas zastavit, nemělo by k tomu však dojít dříve.

Cutman bude však mít možnost starat se pouze o rány nebo zranění bezprostředně způsobené faulem. Je tedy možnost, že bude občas docházet ke kontroverzím – představme si například, že by toto pravidlo platilo v Oktagonu během nedávného zápasu Úškrta s Primerou, kde došlo k zastavení zápasu až podivně brzy po faulu od Úškrta kvůli tržné ráně na hlavě Primery. Jenže dotyčnou ránu nezpůsobil ilegální kop, ale dřívější loket, přičemž kop ale s největší pravděpodobností ránu ještě zhoršil… rozhodčí budou mít v takových případech velmi těžkou úlohu. V celkovém měřítku ale jde rozhodně o pozitivní změnu v pravidlech.

Druhá úprava se zaměřila na dloubnutí/šťouchnutí do oka (eye poke), ke kterému kvůli nepříliš vyhovujícím rukavicím dochází v UFC poměrně často. Dosavadní praxe byla přivolat velmi rychle k takto postiženému bojovníkovi doktora, který prohlédne oko, zasvítí do něj baterkou a poté vyřkne ortel, jestli je fighter schopen pokračovat v boji. Dle nového pravidla by měl mít zápasník možnost vyžádat si na oko studený obklad a doktor může zraněné oko zkontrolovat nejdříve po minutě, ale bez použití baterky a bez možnosti v tu chvíli zápas ukončit. Mělo by se tak předejít příliš zbrklému ukončení souboje a naopak využití všech pěti minut určených na vzpamatování zraněného bojovníka.

Třetí pravidlo se týká postavení ležících zápasníků nebo jejich roztržení v případě klinče na pletivu klece. Tato změna má rozhodně potenciál přinést množství kontroverzních momentů a to hlavně kvůli velmi vágnímu znění.

„Rozhodčí postaví nebo roztrhne bojovníky, pokud žádný z nich není schopný nebo neprojevuje skutečnou a signifikantní a/nebo setrvalou snahu, která by vedla k ukončení fightu jakýmkoliv způsobem. Jednoduše udržovat, co může být bráno jako nadřazená pozice, nebude považováno za snahu, která by vedla k ukončení zápasu, ani nebude důvodem, který by zaručoval možnost si takovou pozici udržet,“ zní přesně článek tohoto pravidla.

Snaha učinit zápasy atraktivnější je jistě chvályhodná, ale bez nějakého upřesnění „snahy, která by vedla k ukončení zápasu“, což zvláště v případě grapplingu může být velice obtížně určitelné, může toto nové znění vyvolat mnohé nepříjemnosti. Navíc je toto pravidlo evidentně namířeno proti wrestlingově zaměřeným fighterům.

Na zasedání ABC se řešila také změna ohledně restartu pozice po způsobeném faulu, která říká, že zápasník by nikdy neměl pozičně získat výhodu ze způsobeného faulu. V zásadě by pak mělo být postupováno podle toho, kdo faul způsobil. Pokud to byl zápasník v aktuálně nevýhodné pozici, měla by po restartu být tato pozice zopakována. V případě faulu fightera ve výhodnější pozici by mu měla být po restartu tato pozice odebrána. Tato změna je teprve navržena a bude o ní hlasováno na dalším zasedání. Je v ní také uvedena poznámka, že výhodná/nevýhodná pozice nemusí nutně znamenat vrchní/spodní pozice. Není však uvedeno, jak má rozhodčí v takovém případě postupovat, nabízí se však řešení nechat toto rozhodnutí na bojovníkovi, kterému byl způsoben faul.

Unifikovanými pravidly MMA se kromě UFC řídí také další velké americké organizace jako PFL (s výjimkou zákazu úderů loktem) nebo Bellator. Tyto změny by tak měly být prakticky okamžitě aplikovány na jejich nadcházejících turnajích.

Zdroje:  Bloody Elbow , Twitter

Nejnovější články