Dějiny boxu: V roce 1934 porazil Max Baer italského obra Primo Carnera a stal se šampionem v těžké váze

Dějiny boxu: V roce 1934 porazil Max Baer italského obra Primo Carnera a stal se šampionem v těžké váze zdroj: theusaboxingnews.com

Podívejte se na neuvěřitelný příběh a zápas dvou šampionů, který se stal před více než 80 lety.

14. června roku 1934 došlo k jednomu z nejočekávanějších titulových zápasů v boxu. Tehdejší šampion Primo Carnera hodlal obhájit svůj titul proti Maxovi Baerovi.

Jeho soupeřem byl obávaný Američan židovského původu, Max Baer, který měl do té doby 40 vyhraných zápasů a jen 7 porážek. Navíc byl na rozjeté vlně 13 výher v řadě.

Max byl známý tím, že v roce 1930 v ringu zabil svého soupeře, Franieho Campbella. Během velice tvrdého zápasu, řekl Frankie svému trenérovi: „Cítím, jakoby mi něco prasklo hlavě“. I přesto dál bojoval a nakonec zápas prohrál na TKO. Po zápase padl na podlahu a Max Baer s ním byl až do příjezdu ambulance. I přes péči lékařů na druhý den po zápase Frankie Campbell zemřel. Max Baer se cítil hrozně a omlouval se Frankieho ženě. „Je to neštěstí, strašně moc mě to mrzí,“ řekl Baer. „Stejně tak se to mohlo stát tobě, že ano,“ odpověděla Frankieho manželka.

Podle syna Maxe Baera, se tím jeho otec velice trápil a měl ze smrti svého soupeře noční můry. „Můj otec byl jedním z nejmilejších a nejjemnějších lidí, které byste chtěli potkat. Box bral z části jako sport a více jako show. Nikdy nikomu úmyslně neublížil.“

Max Baer zdroj: theusaboxingnews.com

Od té doby začal Max v ringu prohrávat. Ze šesti zápasů prohrál čtyři, na což rozhodně nebyl zvyklý. Až si jej vzal pod křídlo Jack Dempsey, kterému se v Maxovi podařilo znovu probudit oheň. Max vyhrál dalších 13 zápasů v řadě a v roce 1934 si řekl o titulový zápas proti Primo Carnerovi.

Primo Carnera byl italský profesionální boxer i zápasník a ve své době vynikal neuvěřitelnou fyzickou převahou. Měřil 198 cm a vážil i 125 kg (druhý nejtěžší šampion po Nikolaiovi Valuevovi). V době, kdy průměrná výška v Americe byla pro muže 170 cm, tak byl Carnera neuvěřitelný přírodní úkaz. Oproti jiným bojovníkům těžké váhy vypadal jako obr a taky toho dokázal využívat. Měl zpravidla mnohem větší dosah rukou než jeho soupeři a svou silou je srážel k zemi.

Není tedy náhoda, že Primo Carnera vyhrál nejvíce zápasů na KO ze všech šampionů těžké váhy v historii boxu. Celkem odboxoval 103 zápasů a nasbíral 89 výher, z toho bylo 72 na KO.

Také Carnera bohužel jednou zabil svého soupeře v ringu. Ernieho Schaafa trefil svým tvrdým jabem do hlavy, načež se Schaaf svalil na zem a zemřel v ringu. Pozdější pitva ukázala, že Schaaf měl už před zápasem oteklý mozek a meningitidu, kterou mu pravděpodobně způsobila bitva s jeho předchozím soupeřem, kterým byl shodou okolností právě Max Baer.

Zápas mezi dvěma nejobávanějšími boxery té doby se konal 14. června v Madison Square Garden v New Yorku. I když Baer nebyl se svými 189 cm žádný trpaslík, oproti Carnerovi vypadal přece jen menší. To mu ale nevadilo a ukázalo se, že zná recept na porážku italského obra.

Zápas byl divácky velice atraktivní. Oba borci si nic nedarovali a i když měl většinu kol navrch Baer, Carnera se nedržel zpátky. Zápas došel až do 11. kola, kde Max Baer odstartoval sérii pořádného bití. Svými tvrdými pravými háky neustále srážel Primo Carnera na zem, až unaveného Carnera vysvobodil rozhodčí a zápas ukončil na technický knockout.

Max Baer tak porazil italského obra Primo Carnera a získal titul šampiona v těžké váze. Bohužel pro Maxe si titul moc dlouho neužil, protože jej o něj za rok, hned v dalším zápase, obral James Braddock, který ukázal neskutečnou odolnost a došel si pro vítězství na body. James Braddock je také hlavní postavou ve skvělém filmu „The Cinderella man“, kterého ztvárnil herec Russel Crowe. O tom už ale třeba zase jindy.

Zdroje:  Wikipedia

Nejnovější články