“Co to mele za blbosti?” reaguje Procházka na Blachowicze, který ho obvinil z porušení samurajského kodexu

“Co to mele za blbosti?” reaguje Procházka na Blachowicze, který ho obvinil z porušení samurajského kodexu Jiří Procházka má před sebou jasný cíl | zdroj: Profimedia

Český UFC šampion prozradil, jak je na tom zraněná ruka, jak vnímá váhové kategorie a z čeho bude čerpat motivaci do dalších zápasů.

Jiří Procházka stále ještě chodí s památkou na Glovera Teixeiru, v souboji si totiž hned v prvním kole poranil kloub na levé ruce. I nadále nosí dlahu, aby ruku nechal pořádně odpočinout a zahojit. “Držím to v minimálním pohybu, ať se to doléčí na 200 %. Pak zase můžu začít naplno,” vysvětlil v rozhovoru pro Startitup. Na zranění samozřejmě musí brát ohled i během tréninku, momentálně se věnuje spíše kompenzačním cvikům, aby tělo správně vybalancoval. Sám si nedovede představit, že by cvičení na delší dobu úplně vyřadil. “Je to životní styl, který je spojený s jídlem, pitím, dýcháním, každodenní činností,” řekl s tím, že se člověk při tréninku může konkrétnímu zranění jednoduše přizpůsobit.

Šampion si pozvolnou rehabilitaci může dovolit. Termín první obhajoby ještě ani nebyl oznámen, byť už si dávno vybral soupeře. Procházka by si přál odvetu s Gloverem, jelikož není spokojen s vlastním výkonem, který s Brazilcem předvedl. “V nejdůležitějším zápase kariéry jsem ukázal skoro nejhorší výkon,” trvá na svém. “A to mě nenechává klidným.” Právě zápas s Gloverem má pro něj momentálně největší význam.

O zápas s Procházkou se však hlásí celá řada dalších špičkových bojovníků, například Jan Blachowicz. A ten nebyl zrovna dvakrát nadšený, když si Jiří řekl o Teixeiru. Dokonce mu vzkázal, že rozhodnutím porušuje kodex samuraje. Podle Procházky ale nic takového neexistuje. “Co to mele za blbosti?” nechal se slyšet a vysvětlil, že pro něj odveta zkrátka a jednoduše představuje největší možnou výzvu. “To neznamená, že jsem něco porušil… K tomu už se vracet nebudu. Každý cítí, kde je pravda, ti borci občas píší nesmysly, až moc se snaží dotknout a vybudit v tom druhém nějaké emoce, aby odpověděli a začali štěkat. Na to kašlu.”

Často se stává, že zápasníci po zisku titulu ztrácejí motivaci, jelikož už dosáhli cíle, který si vytyčili. Procházkův hnací motor se ale skrývá v jeho nitru. “Moje paradigma je stále pozitivní a nepohnutelné. Veškerou výzvu a další zkoušky beru jako možnost posílit sám sebe, svého ducha, mentálno. Hlavně to sám chci, jít tam, hýbat se, překonávat sebe a druhého, osahávat si své hranice, dostávat se zase o trochu dál. Vždyť je to nádherné.”

Další cíl je jasný - obhájit titul v polotěžké váze. Procházka nicméně nezavrhuje možnost, že se vydá i do jiné divize. “Na žádné váhovky nehraju. Dokázal bych bojovat s 80kilovým týpkem i se 120kilovým týpkem. Stejně tak je potřeba si uvědomit, že všichni ti lehcí dokáží vygenerovat stejnou sílu jako ti těžcí. A ten těžký dokáže být stejně rychlý jako lehký. Jde jen o to, jakým způsobem dokážeš ovládat své schopnosti a dovednosti.” V této souvislosti naťuknul dalšího možného soupeře - krále welteru a také pound-for-pound žebříčku Kamaru Usmana, který nedávno prohlásil, že by si s některými bojovníky polotěžké váhy poradil. “Jestli Usman přijde, tak si to vyzkouší. Teď uvidím, jak to tam dopadne, ale byla by to minimálně krásná výzva,” řekl Procházka a Usmana pochválil za to, jak čelí dalším vyzyvatelům.

Z Procházky se během rozhovoru vyklubal progresivní reformátor. Zdá se, že by MMA nejraději osvěžil tím, že by zrušil omezující pravidla, která se týkají například některých technik a úderů. “Přijde mi, že by to mělo být otevřené. Neměla by být žádná chráněná místa jako oči, genitálie, zátylek,” navrhl a dodal, že by taková změna výrazně zamávala s průběhem zápasu. “Lidé by se pak začali připravovat svědomitě a pořádně, žádné tahy by v tom boji nebyly jen tak nazmar, to je sakra důležité, byla by to sakra velká proměna.” Pak by podle něj bylo naprosto jasné, že z klece vždy odejde ten lepší. Procházka samozřejmě mluvil pouze v teoretické rovině, asi netřeba zmiňovat, proč by uvolněná pravidla zápasu a především samotným bojovníkům nijak neprospěla. Rozhodně je to ale zajímavá myšlenka.

Zdroje:  Startitup.sk

Nejnovější články