“Jsem připravený,” hlásí Matěj Peňáz před bitvou o smlouvu v UFC

“Jsem připravený,” hlásí Matěj Peňáz před bitvou o smlouvu v UFC Matěj Peňáz si v Oktagonu rychle získal fanoušky i skalpy soupeřů | zdroj: FOTO: Se svolením Oktagon MMA

Matěj Peňáz by sice uvítal delší pauzu, aby si na chvíli odpočinul od života zápasníka, na to ale v nejbližších měsících nebude čas.

Jako mnoho dalších domácích zápasníků se i Matěj Peňáz vydal za hranice, aby nabral potřebné zkušenosti, je dobře známo, že zakotvil ve švédském All Stars Gymu, kde se potkává se světovými špičkami. Jak ale prozradil v rozhovoru s Patrikem Kinclem a Tomášem Kvapilem, prestižní gym prakticky nijak neovlivnil šanci zabojovat v Dana White's Contender Series, zápas mu zajistil management, s nímž český dlouhán navázal spolupráci. “Mám z toho radost, je to motivace a motor. Vím, že se člověk takhle může dostat do největší organizace na světě, což je můj sen,” řekl a ocenil, že nabídku dostal v podstatě po dvou letech od chvíle, kdy se MMA začal věnovat, což je velmi krátká doba.

“Money” už také moc dobře ví, na koho se musí připravit, ale jelikož soupeř ještě nebyl oficiálně zveřejněn, nehodlá zatím nic prozrazovat, byť něco málo přece jen naznačil. “Je to hodně podobný typ jako já, má stejný styl. Měl by to být zajímavý matchup.” To by odpovídalo spekulacím, dle kterých by se měl střetnout s neporaženým postojářem, jímž je Sedriques "Reaper" Dumas. Stejně jako Peňáz se může pochlubit bilancí 6-0, až na jeden případ ukončil všechny soupeře před limitem, přehlížet by se nemělo ani jeho 9 zápasů v amatérech.

V souvislosti s přestupem do UFC se však objevovaly i názory, že do zámoří odchází příliš brzy. V tomto duchu se vyjádřil například promotér Ondřej Novotný, který v případě Peňázova úspěchu přijde o dalšího oblíbeného zápasníka, s nímž měl velké plány. Peňáz je ale přesvědčen, že je zbytečné čekat déle. “Věřím tomu, že jsem připravený, nemám jen 6 zápasů v MMA, mám dalších 60 zápasů v kickboxu. Ty nedostatky ve wrestlingu samozřejmě jsou, nebudu říkat, že ne, v grapplingu také, na tom pracuji. Ale myslím si, že ty celkové zkušenosti z těch zápasů mám dostatečné, abych se mohl měřit se zkušenějšími borci, kteří mají víc zápasů v MMA než já.”

Právě v All Star Gymu si ověřil, že se může rovnat i s těmi nejlepšími. “Neříkám, že za rok budu TOP 10 v UFC, to určitě ne, vím, že prostě potřebuji čas.” K tomu dodal, že i cesta v UFC může být pozvolná. Pokud se povede první zápas, může se nejprve potkávat s dalšími bojovníky, kteří se probojovali skrze DWCS, teprve časem narazí na opravdu těžké zápasy.

To bychom ale předbíhali, nejprve je třeba zvládnout první zápas. Matěj má relativně dost času na přípravu, protože duel se uskuteční až koncem srpna. V rozhovoru naznačil, že chce trénovat i v Čechách, půjde o specifickou přípravu na daného soupeře. Do nabitého rozvrhu by chtěl vměstnat také nějakou dovolenou. “Člověk prostě potřebuje zrelaxovat, vypustit, nemůže pořád myslet jen na zápasy. Teď jsem tu pauzu neměl úplně takovou, jakou bych chtěl. Ale zatím necítím žádné vyhoření.”

O delší pauze přitom mluvil už na prosincovém turnaji Oktagon 30, nakonec ale neodolal dalším nabídkám, následně se představil v dubnu, načež kývnul na boxerský duel na turnaji Oktagon Underground. K němu ale ve finále nedošlo, jelikož si poranil ruku a Alex Lohoré tedy zůstal bez soupeře. Do srpnového zápasu v DWCS se Matěj určitě stihne dát dohromady, v rozhovoru ale potvrdil, že na delší odpočinek zkrátka není prostor, což podle něj není úplně dobrá zpráva, a to i vzhledem k rozvoji dalších dovedností.

“Cítím se dobře, o to nejde, ale vím, že je to z jedné přípravy do druhé, takže tam není čas se v něčem zdokonalit. Když máte zápas, tak musíte dělat fýzu, silovou přípravu, člověk se připravuje na daného soupeře. Já se teď nebudu učit nějaké páky nebo něco, potřebuji z té země vstávat, bránit takedowny, takže tam nebyl čas na žádný velký rozvoj, šlo spíše o zdokonalování stejných věcí pořád dokola, což určitě není ideálka. Protože když chci být komplexní, tak musím pracovat i na tom, abych mohl dělat i nějakou ofenzívu na zemi a tak.”

Delší pauzy ani klidného léta se Matěj Peňáz zřejmě nedočká, o to větší šance ale bude mít v srpnové bitvě, která ho s trochou štěstí posune do UFC.

Zdroje:  Youtube kanál Patrika Kincla

Nejnovější články