Cesta samuraje Jiřího Procházky. Jak se zrodil první český šampion v UFC?

Cesta samuraje Jiřího Procházky. Jak se zrodil první český šampion v UFC? Jiří Procházka má před sebou jasný cíl | zdroj: Profimedia

Už zítra čeká Jiřího Procházku další boj o titul šampiona UFC. Podívejte se na jeho cestu, která jej dovedla až na vrchol největší MMA organizace na světě.

Zrod šampiona

Jako dítě byl Jiří Procházka plný energie a jeho sen byl stát se nejdrsnějším chlapem v rodné vesnici Hostěradice. Nakonec se mu povedlo ještě něco mnohem většího, ale začátky nebyly vůbec jednoduché.

Často se rval, nebyl příliš zvladatelný a dostával se do problémů. Potom však objevil thajský box v brněnském Jetsaam gymu, kde mu jeho trenér Jaroslav Hovězák předal Knihu pěti kruhů od slavného japonského samuraje Miamota Musashiho. Jiří se tak vydal na cestu bojovníka a začal praktikovat kodex bushido, což mu změnilo život.

V thajském boxu mu to šlo velice dobře, dokonce natolik, že se stal v sezóně 2010/2011 amatérským mistrem ČR v organizaci CMTA. Od thajského boxu už bylo k smíšeným bojovým uměním jen kousek a Procházka se do toho ponořil naplno. V roce 2012 měl svůj první profesionální MMA debut, ve kterém vyhrál na KO hned v prvním kole a o necelé 2 roky později v roce 2013 už měl na kontě 8 výher a jen 2 porážky a k tomu kolem pasu šampionský pás organizace GCF v polotěžké váze.

Jiri Procházka zdroj: Profimedia

Do Rizinu za vycházejícím sluncem

Po mnoha dalších vítězstvích přišla v roce 2015 nabídka od japonské organizace RIZIN Fighting Federation a Jirka se vydal bojovat na dálný východ. Nastoupil do pyramidy turnaje, kdy ve dvou dnech bojoval celkem 3 zápasy. V prvním souboji přivítal Procházku olympijský vítěz v judu, Satoshi Ishii. Jiří se ale nenechal strhnout na zem a vnutil mu svůj styl boje. Po trefeném high kicku na hlavu jej ukončil v úvodu zápasu koleny na zemi. Druhý duel čekal „českého samuraje“ hned další den proti ruskému Vadimu Nemkovi (současný šampion Bellatoru). Procházka s Nemkovem ukázali krásný zápas, kde měl každou chvíli převahu někdo jiný a český borec zde ukázal neskutečné srdce a vůli po vítězství. Na zemi byl sice o něco lepší Nemkov, ale jakmile se zápas dostal do postoje na konci kola, Procházka Nemkova nenechal vydechnout a nadělil mu pěkných pár ran. Jeho nezdolnost pak zřejmě vzala Nemkovovi chuť na pokračování a zápas po prvním kole (které v Rizinu trvá 10 minut) nakonec vzdal a do druhého kola nenastoupil. Ve finále se pak Procházka střetl s ostříleným bojovníkem, Muhammedem Lawalem, na kterého však už nestačil a prohrál na KO po soupeřově skvěle načasovaném pravém háku.

Vysněný titul v RIZINU

Svým výkonem a přístupem si Jiří dokázal získat japonské publikum a s každým dalším fightem jeho hvězda stoupala. Zlepšoval se zápas od zápasu a další porážku už nedopustil. Následovalo 7 výher v řadě, které až na jeden zápas, ve kterém si poranil koleno, vyhrál na KO nebo TKO. Jiří se stal v Japonsku superstar a v dubnu 2019 dostal šanci na zápas o titul. A nebylo to proti nikomu jinému, než svému přemožiteli Lawalovi. Jiří ale ukázal, že jako bojovník od té doby vyrostl. Svému soupeři oplatil porážku, knockautoval jej po třech minutách zápasu a stal se šampionem Rizinu v polotěžké váze.

Svou pozici potvrdil Procházka také dalším zápasem, s brazilským zápasníkem Fabio Maldonadem. Brazilec byl už sice dost za zenitem, ale Procházka proti němu předvedl bezchybný výkon a hrál si s ním jako kočka s myší. Zápas, který se uskutečnil ve váze do 100 kg, Procházka ukončil za minutu a půl, když Brazilce knockoutoval svými tvrdými údery.

Další výzvy

Bylo jasné, že Jiří Procházka potřebuje nějakou pořádnou výzvu. Už to vypadalo, že by mohlo dojít k zápasu s tehdejším šampionem v organizaci Bellator, Ryanem Baderem, ale nakonec z toho sešlo. Rizin tak pro první obhajobu titulu před Jiřího postavil UFC veterána C.B. Dollawaye. Znovu zápas netrval dlouho a za necelé dvě minuty šel Dollaway po levém háku v bezvědomí k zemi. To byl Procházkův poslední zápas v RIZINU, protože už v tu dobu bylo jasné, že český samuraj má nakročeno do UFC.

UFC a pás šampiona

Pro UFC byl Procházka velká neznámá. Všichni o něm tušili, že bude dobrý. Ale jak moc? Má potenciál stát se v nejlepší organizaci šampionem? Na první zápas mu UFC dalo bývalého vyzyvatele Volkana Oezdemira a i když čeští fanoušci prožívali infarktové stavy, když se Jiří s rukama u pasu nechal několikrát trefit, ve druhém kole poslal Švýcara tvrdou zadní v bezvědomí na podlahu. Pořád ale někteří nebyli přesvědčeni.

O 10 měsíců později mu tak UFC naservírovalo bývalého vyzyvatele a neoficiálního přemožitele Jona Jonese – Dominicka Reyese. Šílený zápas, kde byl Jiří na chvíli dokonce knockoutovaný po Reyesově upkicku nakonec dotáhl český bojovník do vítězného konce. A to ve velkém stylu – loktem z otočky, po kterém zpřelámal Reyesovi obličej a poslal ho v bezvědomí na podlahu oktagonu.

Takový styl zápasení se šéfovi UFC velice zamlouval, a tak dostal Procházka o rok později šanci na titulový pás, proti tehdejšímu šampionovi a legendě Gloveru Teixeirovi. Ze zápasu se stala hotová mela a později byl vyhlášen zápasem roku. Jiří ale nebyl ve své kůži a Teixeira měl navrch. Jen 28 vteřin dělilo Teixeiru od výhry na body. Ale Jiří to nevzdal a na poslední chvíli uškrtil obávaného grapplera na rear-naked choke.

Vzdání se titulu

 

Procházka se tak stal prvním českým šampionem UFC a získal si fanoušky po celém světě. V loni v listopadu měl jít rematch s Teixeirou, protože podle Jiřího podal v jejich vzájemném zápase špatný výkon a chtěl si vylepšit reputaci. Jenže jen pár týdnů před zápasem si Jiří ošklivě zranil rameno při tréninku a nakonec se vzdal pásu šampiona, aby mohla divize pokračovat. UFC mu ale přislíbilo, že jakmile se vrátí, bude okamžitě bojovat o titul. Během tohoto roku spatřila polotěžká váha dalšího šampiona – Jamahala Hilla, který se ale také vzdal titulu, protože si přetrhl achilovku.

UFC tak potřebovalo tanečního parťáka pro Procházkův návrat a ten měl vzejít z duelu mezi Janem Blachowiczem a Alexem Pereirou. Velice těsný zápas nakonec dali rozhodčí na body právě Pereirovi, a již zítra ráno nás tak čeká další souboj mezi brazilským kickboxerem s tvrdým levým hákem a českým samurajem s ještě tvrdší mentalitou bojovníka.

Boj jako životní cesta

Jiří Procházka je bojovníkem tělem i duší. Když mluví o MMA, jde vidět, že to pro něj není jenom způsob obživy, ale jeho životní cesta. Netají o sobě, že je silně ovlivněný filosofií japonských samurajů a boj vnímá jako prostředek ke zlepšení sebe samotného. Velmi jej ovlivnila právě Kniha pěti kruhů, která popisuje strategii, jak dosáhnout mistrovství v boji i v životě. A v zápasech Jiřího Procházky jde vidět, že jeho mentální příprava nese ovoce. V kritických situacích se nehroutí, ale naopak zatne zuby a jde si dál za svým cílem. Jiří je komplexní bojovník – má velice dobrý postoj a je dobrý i na zemi, ale právě jeho „hlava“ je pravděpodobně jeho největší devíza. Také díky tomu se veze na vlně 11 výher v řadě a má bezprecedentní 96,5% úspěšnost v ukončení soupeřů.

Jestli bude cesta českého samuraje pokračovat na vítězné vlně i proti Alexi Pereirovi a vezme si zpět svůj šampionský pás, se můžeme podívat už v neděli ráno. Hlavní karta začíná od 4. hod a Jiří tak přijde na řadu kolem 6. hodiny ranní.

Zdroje:  wikipedia , Sherdog.com

Nejnovější články