Gustafsson nešetří chválou na dříče Chimaeva. Odhalil ale také překvapivou stránku jeho osobnosti

Gustafsson nešetří chválou na dříče Chimaeva. Odhalil ale také překvapivou stránku jeho osobnosti Alexander Gustafsson a Khamzat Chimaev | zdroj: Profimedia

V poslední době snad neuplyne týden, kdy by se někdo nevyjádřil k jednomu z nejvýraznějších talentů ve světě MMA –⁠ Khamzatu Chimaevovi. Tento týden není výjimkou, ale tentokrát je osoba, která se k čečensko-švédskému válečníkovi rozpovídala, nadmíru povolaná.

V kleci se Alexanderu Gustaffsonovi od památné bitvy s Jonem Jonesem před více než 8 lety příliš nedaří, i přes pár světlých okamžiků, jako bylo například jeho ukončení současného šampióna polotěžké váhy Glovera Texeiry v roce 2017. Dá se ale říct, že zažívá úspěch v jiné pozici, jako majitel tělocvičny Allstars, jejíž hlavní centrála se nachází ve Stockholmu. A může za to jediný člověk – Khamzat Chimaev, s nímž “Mauler” mimo jiné často trénuje, a může tak o této kometě UFC přinést pohled z první ruky.

„Je to welter, ale má ránu a sílu jako těžká váha a rychlý je jako lehká. Kdo je tenhle týpek?“

Takový dojem prý na Gustafssona před lety udělal Chimaev, když se poprvé objevil ve stockholmské tělocvičně. A podle svých slov už tehdy viděl v mladém wrestlerovi velký potenciál, přestože se v žádném případě ještě nejednalo o komplexního bojovníka a "Borz" musel zapracovat na boji v postoji a grapplingu. Ale v obou aspektech MMA se podle Alexe zlepšoval strašně rychle, za což mimo nesporného talentu vděčí taky obrovské píli, jak prozradil Gustafsson v pořadu The MMA Hour:

„Maká tvrději, než jsem kdy makal já. Trénuje pětkrát denně, minimálně. Nezná vůbec nic jiného než tělocvičnu, jí tam, spí tam, je tam pořád. Když jsem já byl na vrcholu, když jsem bojoval s Jonem a s dalšími tehdy, tak jsem trénoval třikrát denně, a šel jsem 20 kol při každém sparingu. Moje kondice byla šílená. Ale tenhle chlápek mě předčí. Nejde unavit.“

A tento tréninkový režim a odhodlanost svého mladého krajana poznal Gustafsson na vlastní kůži. I když v současné době nastupuje v těžké divizi a váží přes 110 kg, musí se mít při společném sparingu nad Chimaevem, který bojuje převážně ve welteru (do 77 kg), pořádně na pozoru. 

„Musím mít ruce nahoře. Nedělám si srandu, má tvrdou ránu. A má ten dar, že je rychlý, a velmi přesný. Takže nepotřebuje tolik síly, aby někoho vypnul, protože ví, kam mířit. A vždycky se trefí,“ přiblížil Alex Khamzatovu nebezpečnost v postoji, kterou na vlastní kůži naposledy pocítil Gerald Meerschaert, když se po jediném úderu poroučel k zemi po pouhých 17 vteřinách zápasu.

Gustafsson také promluvil i o trochu překvapivé stránce Chimaeva, kdy ho nazval velmi citlivým a emocionálním člověkem, který „je dobrák, zajímá se o ostatní, věří v tělocvičnu a stará se o to, aby se tam všichni cítili dobře“. Nemůžeme soudit, jestli je to pravda, každopádně ale tento aspekt své osobnosti Khamzat na veřejnosti příliš neukazuje.

I když ještě nebylo nic oficiálně potvrzené, vypadá to, že uvidíme Chimaeva bojovat na dubnovém UFC 273, kde se střetne s Brazilcem Burnsem. V případě výhry je pak velmi pravděpodobné, že by mu mohl být nabídnut titulový zápas. A v něm by byl proti Usmanovi favorit, minimálně si to myslí Gustafsson, který už dříve prohlásil, že si nedokáže představit, jak by současný šampion dokázal ustát Khamzatovy rány.

Zdroje:  The MMA Hour

Nejnovější články