Kamaru Usman: Neuvěřitelná cesta afrického farmáře k šampionskému titulu v UFC –⁠ část 1.

Kamaru Usman: Neuvěřitelná cesta afrického farmáře k šampionskému titulu v UFC –⁠ část 1. "Nigerijská noční můra", jak se Usmanovi přezdívá, ničí jednoho soupeře za druhým. | zdroj: Getty Images

Kamaru Usmana čeká o víkendu další obhajoba titulu v UFC. Pojďme si tedy připomenout jeho neuvěřitelnou cestu k šampionskému pásu.

Šampiona welterové váhy UFC Kamaru Usmana, čeká tento víkend na turnaji UFC 261 proti Jorgemu Masvidalovi už druhá letošní obhajoba. Tento 31letý bojovník už několikrát ukázal, že neuhne vůbec před nikým ani před ničím.

Usman se narodil 11. května 1987 v nigerijském městečku Auchi. Jeho matka v tu dobu fungovala jako žena v domácnosti a jeho otec sloužil v armádě. Malý Kamaru musel velice brzy začít podávat pomocnou ruku k dílu a se svojí babičkou téměř každý den musel chodit v ukrutném vedru několik kilometrů pro vodu, kterou pak nesl zpátky do města. Ve zbytku času se pak staral o rodinné polnosti.

„V Nigérii jsme museli farmařit,“ řekl Usman v rozhovoru pro UFC. „Nemohli jste jíst, dokud jste něco nezasadili a neviděli jste, jak to roste. Měli jsme několik různých surovin, které jsme museli sázet, abychom měli jídlo a mohli jsme jíst. Takže jsme se touhle dobou doslova probíjeli.“

V době, když byl Usman ještě stále malý kluk, zanechal jeho otec profese vojáka a odjel do Spojených států, kde začal studovat, aby se mohl stát lékárníkem. Zanedlouho (krátce poté, co Kamaru oslavil osmé narozeniny) navíc vysvobodil od tvrdých prací celou rodinu, protože jim zakoupil letenky a oni se tak za ním mohli přestěhovat.

Začátky v USA byly pro Usmana těžké. Anglický jazyk tehdy ovládal velice špatně a ve škole musel často čelit urážkám od vrstevníku. „V jiných zemích se to, že jste odjinud oslavuje. V Americe tomu tak však není,“ pokračoval Kamaru ve svém vyprávění. „Zpočátku to bylo drsné. Ve škole jsem se dostával do rvaček, protože si mě ostatní dobírali. Dokonce si zavolali do školy mého otce. A věř mi, že nikdy nechceš, aby tvůj africký otec přišel do školy.“

Tyto situace měli však i pozitiva. Usman se díky tomu naučil být neskutečně odhodlaný a chtěl překonat veškeré nepřízně osudu, a to se mu také dařilo. Postupně začal prolamovat jazykovou bariéru díky tomu, že navštěvoval různé kurzy a anglický jazyk nakonec začal ovládat naprosto bez problému, díky čemuž si také získal respekt ostatních.

Na škole se později Usman připojil k místnímu týmu amerického fotbalu, ale vzhledem k tomu, že nebyl nijak extra vysoký a ani těžký, tak mu tento sport moc nedával. V tu dobu za ním přišel trenér místního wrestlerského klubu a zeptal se ho, zda by nechtěl zápasit. K tomu má Kamaru ve svých vzpomínkách poměrně vtipnou historku.

„Zeptal se mě, zda bych se k nim nechtěl připojit,“ vypráví Usman. „Řekl jsem mu: ‚Člověče, ne. Nechci aby mě mlátili židlemi a ani nechci, aby na mě někdo skákal z rohu. On se trochu zasmál a řekl mi, že tohle není WWE (organizace, která je známá hraným wrestlingem) a měl bych se jít přijít podívat.“

K wrestlingu dotlačilo Usmana až zranění v americkém fotbale. Když dorazil do tělocvičny, tak proti němu na sparing postavili dívku, která byla trojnásobnou státní šampionkou. Nešťastného Kamaru tak několikrát okamžitě položila na záda. Tento počáteční neúspěch ho však vůbec neodradil. Naopak se postupně do tohoto sportu zamiloval.

Během několika dalších let posbíral Usman ve wrestlingu padesát tři vítězství a inkasoval mezitím pouhé tři prohry. I díky tomu se také v Texaském národním šampionátu umístil na 3. místě. Tyto úspěchy jej dovedly i do celoamerické wrestlerské ligy NCAA Divison II, kde se celou dobu v žebříčku držel mezi nejlepšími třemi bojovníky a vše vygradovalo v to, že se Kamaru v roce 2010 stal šampionem. V tuto chvíli už se blížil k ještě slavnější MMA kariéře...

Zdroje:  Tisková zpráva - UFC

Nejnovější články