Trenéři uznávaných amerických MMA klubů nabídli své pohledy na zápas Procházky s Teixeirou

Trenéři uznávaných amerických MMA klubů nabídli své pohledy na zápas Procházky s Teixeirou Jiří Procházka | zdroj: Profimedia

Už v neděli ráno bude polotěžká divize UFC možná mít nového šampiona, alespoň u nás v to doufáme a věříme, že Jiří Procházka porazí Glovera Teixeiru a usedne na pomyslný trůn. Jak to ale vidí renomovaní zahraniční trenéři?

Tyson Chartier z klubu New England Cartel (kde trénuje například Calvin Kattar či Rob Font) a Sayif Saud z Fortis MMA (Geoff Neal, Ryan Spann) se shodují, že zatímco Teixeira byl už na té nejvyšší úrovni dostatečně prověřen, Procházka je zatím pro ně jeden velký otazník.

"Glover prohrál souboj o titul (v roce 2014 s Jonem Jonesem - pozn.red.), ani si neškrtl, ale teď je zpátky. Takovýhle chlapi jsou opravdu nebezpeční, protože už si prošli těmi nejhoršími možnými scénáři,” myslí si Saud. "U Procházky ještě nevíme, nejsme si jistí, co udělá. Porazil Reyese a Oezdemira, ale těm se v poslední době moc nedařilo. Krom toho je spousta chlapů, kterým ještě nečelil. U něj opravdu nevíme."

"Tenhle zápas by měl být zkouškou, kterou potřebuje, aby ukázal, jak na tom skutečně je, protože to nevíme," dodává Chartier.

“Víme, že Glover může bojovat s nebezpečným strikerem, inkasovat údery, být v problémech a pak se vrátit do hry. Viděli jsme to už hodněkrát, znova a znova. Jiřího jsme ještě skutečně otřeseného nebo v problémech neviděli, neviděli jsme ho ani dlouho na zádech. Takže když se na to koukáte takhle, jen logickou dedukcí, tak se musíte přiklonit na stranu Glovera, protože Jiří ještě nebyl prověřen," zamýšlí se Saud. Nelíbí se mu také spousta věcí, které Procházka v obraně dělá, zároveň však uznává, že si český bojovník vyvinul unikátní styl, který mu funguje a dokáže díky němu na soupeře líčit pasti. Glover s týmem ho ale budou mít detailně nastudovaného a mohli by tak podle trenéra nastražit vlastní léčku, do které by si Jirka naběhl.

Eric Nicksick z Xtreme Couture (spolupracuje například s Francisem Ngannou, Aljamainem Sterlingem či Mieshou Tate), má za to, že Procházka by mohl zvítězit díky své kreativitě a nečitelnosti, pokud Teixeiru v nečekaný moment nachytá. “Je v tom opravdu dobrý a těžko se na to dá připravit, protože neseženete lidi, kteří by ho na tréninku mohli napodobovat.” 

Chartier úplně nesouhlasí a ostříleného šampiona podle něj už v kleci jen tak něco nepřekvapí, protože tam zažil doslova všechno. Největší šanci na vítězství tak českému bojovníkovi dává v úvodu zápasu. Teixeirovi radí, aby si držel pevný kryt a úvodní bouři přečkal. “Jak bude zápas postupovat, tak to bude zvýhodňovat Glovera, protože jeho strategie bude jít dopředu, zůstat disciplinovaný a neplýtvat moc energie. Zatímco Jiří bude s postupem zápasu méně výbušný. To neznamená, že by ho nemohl knockoutovat v pátém kole, ale nebude už tak explozivní a dynamický jako v prvním.”

Procházka podle něj navíc drží bradu až moc vysoko a už několikrát ukázal, že obrana rozhodně není jeho nejsilnější stránkou. U Teixeiry se sice většinou zmiňuje grappling, ale ránu má také pořádnou a KO může z jeho strany přilétnout prakticky kdykoliv. Pokud český bojovník v zápase udělá chybu, může navíc obávanému škrtičovi okamžitě padnout do pasti. Z tohoto důvodu trenér není ani zastáncem divácky atraktivních otoček. “Můžete tím sice vyhrát na šílené KO, ale chlapovi jako je Glover tím spíš jen nastavíte záda a budete strženi na zem,” varuje před dvousečnými technikami.

Saud souhlasí s tím, že Procházka bude mít největší šance ukořistit vítězství právě na začátku. Teixeirovi by naopak poradil, aby se snažil tempo brzdit a Procházku co nejvíc vyčerpávat. S tím souhlasí i Nicksick: “Osobně si myslím, že nejlepší cesta k vítězství pro něj bude natlačit Jiřího na klec, vysát mu sílu z rukou, donutit ho wrestlit, vstávat ze země a tak.”

Procházka vs Reyes 3 zdroj: Profimedia

Procházka by podle Chartiera naopak měl kontrolovat vzdálenost, nenechat Teixeiru zkrátit a snažit se ho z dálky trefit nějakým tvrdým úderem. Zároveň by se ale neměl hnát za knockoutem, jinak ho v té chvíli šampion snadno vezme na zem. Pokud se ale nezblázní a bude jednotlivými údery Glovera rozebírat, mohl by z toho být Brazilec frustrovaný a udělat chybu.

“Bude to o tom, kdo si prosadí svou,” shrnuje to Saud, podle kterého prý velmi rychle zjistíme, jak se bude zápas vyvíjet. “Má Jiří schopnosti, styl a rozsah paží, aby Teixeiru totálně knockoutoval? Určitě ano, ale nevypadá neomylný,” konstatuje s tím, že tipovat v tomhle zápase jasného vítěze prostě nelze.

Nutno kriticky dodat, že pánové trenéři zřejmě zcela ignorovali Procházkovy zápasy mimo UFC, jinak by totiž věděli, že v RIZINu dokázal přečkat i perné (minimálně pro nás diváky) chvilky na zemi. Je ale pravda, že Teixeira je v grapplingu asi na mnohem vyšší úrovni než předešlí soupeři. Jak zápas dopadne, se dozvíme už tuto neděli okolo 6. hodiny ranní.

Zdroje:  ufc.com

Nejnovější články