Boxérský šampion Oleksandr Usyk je v Česku! S ukrajinským týmem si v Hradci Králové zahraje fotbal

Boxérský šampion Oleksandr Usyk je v Česku! S ukrajinským týmem si v Hradci Králové zahraje fotbal Oleksandr Usyk | zdroj: Profimedia

Šampion těžké váhy v boxu, Oleksandr Usyk, před odvetným zápasem s Anthonym Joshuou na čas zakotvil v Česku. V Hradci Králové dnes podpoří fotbalový tým Polissja Žytomyr, který sehraje přátelské utkání proti FC Hradec Králové.

Ačkoliv se Oleksandr Usyk po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu do své vlasti urychleně vrátil a chopil se zbraně, nakonec se před několika dny rozhodl, že využije nabídku vlády a odcestuje do zahraničí, kde se bude připravovat na odvetu s Anthonym Joshuou, kterému sebral pásy asociací WBA, WBO, IBF a IBO.

Zatímco mnozí, jako například bratři Kličkové, Usyka podporují, najdou se samozřejmě i tací, kteří jeho rozhodnutí kritizují. Koneckonců jeho dobrý kamarád Vasilij Lomačenko svůj nadcházející zápas zrušil, aby pomáhal svou zem bránit se zbraní v ruce. 

"Takto pomůžu své zemi více, než kdybych jen stál v teritoriální obraně a běhal okolo Kyjeva. Mí drazí přátelé a blízcí lidé mi volali a podporují mě. Svým haterům přeju laskavost, štěstí, radost a mír," sdělil Usyk ve videu, které natočil poblíž Karlova mostu v Praze, kde aktuálně s rodinou pobývá. Kromě účasti na demonstraci na podporu své země, se stihl také podívat na trénink do Primmat gymu. Jeho žena prozradila, že jejich dům nedaleko Kyjeva už mezitím obsadili ruští okupanti.

Dnes (30. března) se Usyk připojí k fotbalovému týmu Polissja Žytomyr, aby je podpořil v přátelském utkání proti FC Hradec Králové, které se odehraje od 17 hodin v areálu Bavlna Hradec Králové. Není to žádná náhoda, protože za stejný klub sehrál slavný boxer v únoru zápas v domácí ligové soutěži.

„Je mi ctí, že můžeme v Hradci Králové přivítat tak významnou osobnost světového sportu. Oleksandr Usyk fotbalisty ze Žytomyru dobře zná, protože s nimi již na Ukrajině trénoval v rámci své kondiční přípravy,“ říká Martin Moník, člen představenstva FC OLYMPIA HK.

FC Polissja Žytomyr je druholigový ukrajinský fotbalový klub, který se dostal do obtížné situace, když jeho tým uvázl na soustředění v Turecku. Pomoc našli u Fotbalového klubu FC OLYMPIA Hradec Králové 1901, který ukrajinským fotbalistům zorganizoval rozsáhlou podporu. Zajistil sportovcům i jejich týmu ubytování i stravu, včetně možnosti působení ukrajinských fotbalistů v českých klubech.

Fotbalisté ze Žytomyru se snaží pomáhat také ukrajinským uprchlíkům, kteří do Česka přicházejí. Domlouvá se například podpora s nadačním fondem Děti Ukrajiny, který začíná organizovat zajištění studia dětí na prvním a druhém stupni základních škol v jednotřídkách ve školách po celé ČR a také alternativní online výuku v ukrajinštině.

Oleksandr Usyk v zápase za tým Oleksandr Usyk v zápase za tým Polissja Žytomyr | zdroj: Profimedia

Zatím není známo, jak dlouho se Usyk v Česku zdrží a kde se bude na odvetu s Joshuou připravovat. V ringu by se měli znovu setkat na konci června a aktuálně to vypadá, že bude tento boxerský megazápas hostit Saudská Arábie.  

Zdroje:  Tisková zpráva FC Hradec Králové

Nejnovější články