Největší evropská rivalita a Humburger s Peštou v akci. To bude sobotní KSW 86

Největší evropská rivalita a Humburger s Peštou v akci. To bude sobotní KSW 86 Sebastian Przybysz a Jakub Wikłacz | zdroj: Foto: se svolením KSW

Dvě z nejlepších bantamových vah mimo UFC, Jakub Wikłacz a Sebastian Przybysz se ve Vratislavi střetnou již počtvrté v boji o šampionský pás. Dva čeští legionáři se zase pokusí probojovat do žebříčku ve svých divizích.

Sobotní turnaj KSW 86 potvrzuje vzrůstající zaměření největší polské organizace na tuzemský trh. V hlavním městě Dolního Slezska se totiž na představí hned dva čeští zástupci, Viktor Pešta se po více než roce bez zápasení pokusí restartovat kariéru a Dominik Humburger dokonce nastoupí v hlavním předzápase večera proti zkušenému Michalskému. Největší pozornost bude ale ve Vratislavi upřena na hlavní zápas, již čtvrté pokračování ryze sportovní rivality mezi současným šampionem Kubou Wikłaczem a Sebastianem Przybyszem.

Jakub Wikłacz vs. Sebastian Przybysz (o titul bantamové váhy, do 61,2 kg)

Některé odvety ve světě bojových sportů působí často zbytečně a roztahaně, zvláště pokud je předcházející vzájemný zápas jediným relevantním argumentem pro další klání. Vzpomeňme třeba na únorový souboj mezi Philem De Friesem a Toddem Duffeem. Jenže nadcházející hlavní fight večera k nim rozhodně nepatří, a i mezi fanoušky se najde jen málokdo, komu by již čtvrté měření sil Wikłacze s Przybyszem nějakým způsobem vadilo. Jejich dosavadní souboje patřily sportovně k tomu nejlepšímu, co KSW mohlo v nedávných letech nabídnout a bezesporu jde o dvě nejlepší bantamové váhy v Polsku a dalo by se diskutovat také o celé Evropě.

Šampion Wikłacz je fenomenálním grapplerem, k čemuž však díky práci v poznaňském Červeném drakovi přidává také zlepšující se postojářské schopnosti. Przybysz je v tomhle jeho přesným opakem, ke skvělému postoji ukazuje obrovský progres v práci na zemi, což ukázal například nedávno proti dalšímu skvělému grapplerovi Filipu Mackovi. Českému veteránovi nedal ani v tomto aspektu boje na květnovém KSW 82 vůbec žádnou šanci.

Dva polští borci se spolu poprvé utkali ještě pod křídly ruské ACB v roce 2017, kdy se radoval Wikłacz na body. Druhé střetnutí přišlo už v KSW, kdy to po dvě kola a jednu minutu vypadalo, že ruce nad hlavu zvedne opět Jakub. Jenže ve třetí rundě se Przybysz blýsknul drtivým kopem na játra, čímž si připsal výhru na KO. Zatím poslední fight pak oba svedli loni v prosinci. Tehdejší šampion Przybysz do něj vstupoval jako mírný favorit, ale trochu nelogicky se se svého soupeře pokoušel dostat na zem. Tato taktika se otočila proti němu, protože pokaždé jej dokázal Kuba přetočit a následně těžit z kontroly a pokusů o submisi. Wikłacz tak zvítězil na body a radoval se ze svého prvního titulu.

Pro Kubu půjde o první zápas po prosincovém získání pásu. Jeho plánovanou obhajobu na obřím KSW 83 ve Varšavě zmařil soupeř Martins poměrně výrazným převážením. Oproti tomu Sebastian stihl hned dva další fighty, v květnu porazil již zmíněného Macka a v červenci pak mladého Djabrailova.

Očekávat můžeme opět technicky excelentní a navíc atraktivní souboj. Zvláště Przybysz v tomto ohledu zvláště vyniká, za svých 11 fightů, které nastřádal v KSW, si jen zřídka neodnesl žádný bonus za zápas nebo výkon večera.

Zajímavý bude také vývoj v bantamové divizi po této sobotě. Pokud by Przybysz prohrál, je pravděpodobné, že by pátou šanci proti Wikłaczovi delší dobu nedostal ani přes nepopiratelnou atraktivitu jejich zápolení. Zároveň však v minulém měsíci s KSW prodloužil smlouvu a je tak možné, že by v tom případě mohl zkusit přechod do vyšší váhy. Odpověď nám ale přinesou nejspíše až nadcházející týdny.

Jakub Wikłacz vs. Sebastian Przybysz Jakub Wikłacz vs. Sebastian Przybysz | zdroj: Foto: se svolením KSW

Michał Michalski vs. Dominik Humburger (střední váha, do 83,9 kg)

V hlavním předzápase večera se můžeme těšit na další představení domácí komety Dominika Humburgera. A bude před ním stát zatím nejtěžší zkouška jeho kariéry, zkušený Michal Michałski. Tento polský borec má ve svém životopise hodně zajímavá jména jako třeba Dawid Zawada, Nassourdine Imavov nebo současný šampion welteru Adrian Bartosiński. V zápase s posledně jmenovaným si ale bohužel přivodil blíže nespecifikované zranění, které jej vyřadilo na skoro 2 roky z aktivního boje. Vrátil se až na KSW 80 výhrou v prvním kole. Jde o dobrého postojáře s průměrnou zemí, který ale před svým zraněním nastupoval hlavně ve welteru. Dominik by tak mohl mít v kleci fyzickou převahu.

Liberecký rodák Humburger půjde letos do svého již třetího zápasu, navíc má ohlášený také čtvrtý na listopadovém RFA. Zatím to ale vypadá, že tohle extrémní tempo nemá vliv na jeho výkony, v profesionálním MMA nepoznal přemožitele a prezentuje se velmi dobrými výstupy. Stejně jako Michalski jde převážně o postojáře, můžeme se tak nejspíše těšit na slušnou přestřelku. V případě výhry by se pak Dominik už jistě dostal do žebříčku střední váhy, což by před ním otevřelo možnost ještě atraktivnějších soupeřů.

Filip Stawowy vs. Viktor Pešta (těžká váha, do 120,2 kg)

Ve Vratislavi se do klece po dlouhé pauze vrátí Viktor Pešta. Český těžkotonážník neměl v poslední době příliš sportovního štěstí. V PFL si připsal dvě rychlé prohry (jednu s pozdějším vítězem turnaje polotíhy a současným dopingovým hříšníkem Robem Wilkinsonem) a jeho plánovanou účast na libereckém KSW v únoru překazil covid. Doufejme tedy, že tentokrát nebude nic stát v cestě a Viktor si v sobotu konečně odbyde svou premiéru v polské organizaci.

Soupeřem mu bude českým fanouškům známý Filip Stawowy, kterého minulý rok porazil na body Michal Martínek. Filip na první pohled neoplývá zrovna sportovní figurou, jenže v jeho rozložitém těle dřímá překvapivá rychlost a také slušná kondice. Disponuje taky velmi odolnou bradou a relativně slušnou obranou proti strhům.

Pro Viktora tak rozhodně nepůjde o jednoduchou zkoušku. Martínek nad Stawowym získal převahu hlavně dobrým pohybem a údery z ústupu. Těžko říct, jestli bude Viktor něčeho takového schopný a bude tak spíše záležet, jestli se mu povede dostat zápas na zem.
Pokud však dokáže najít recept na Tanka, jak si Filip nechává říkat, dostane se minimálně na páté místo v žebříčku těžké váhy a tím pádem taky mezi potenciální titulové vyzyvatele. To stejné však platí i o Filipovi.

Další zápasy:

Lom-Ali Eskijew vs. Dawid Śmiełowski (pérová váha, do 65,8 kg)

Artur Sczepaniak vs. Henry Fadipe (domluvená váha, do 81 kg)

Kacper Koziorzębski vs. Wiktor Zalewski (welterová váha, do 77,1 kg)

Damian Piwowarczyk vs. Łukasz Sudolski (polotěžká váha, do 93 kg)

Mariusz Joniak vs. Milan Zdravković (bantamová váha, 61,2 kg)

Oskar Sczepaniak vs. Adrian Gralak (welterová váha, do 77,1 kg)

Akce KSW 86 se uskuteční již tuto sobotu v hale Orbita ve Vratislavi. Začátek celého turnaje je plánovaný na 19:00 a v našich končinách je ho možné sledovat prostřednictvím platformy voyo.cz nebo skrze oficiální PPV přenos.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články