Sivák, řežby bez pravidel, pyramida o titul nebo MMA v kimonech. KSW Epic slibuje návrat ke kořenům

Sivák, řežby bez pravidel, pyramida o titul nebo MMA v kimonech. KSW Epic slibuje návrat ke kořenům Mamed Khalidov a Tomasz Adamek před KSW Epic. | zdroj: Foto: se svolením KSW

V hlavním zápase večera se představí legendární Mamed Khalidov v boxerském zápase proti Tomaszovi Adamkovi. Na akci uvidíme bojovat také Vaška Siváka v thajském boxu s malými rukavicemi.

Ve světě MMA je už dlouho zvykem, že mnozí zasloužilí bojovníci začnou s blížícím se koncem kariéry pokukovat po boxerském ringu, ať už z důvodu sportovní výzvy nebo kvůli snaze si finančně přilepšit. Stejný nápad se začal rodit v předešlém roce v hlavě legendy polského MMA Mameda Khalidova, a jelikož jde stále o jednu z nejdůležitějších osobností polské organizace KSW, museli na to šéfové nějak reagovat.

Zrodil se tak turnaj, či snad nová série, s názvem KSW Epic, který se odehraje tuto sobotu ve slezských Gliwicích. Nemělo by se jednat o ojedinělou akci, ale dle slov promotéra Martina Lewandowského by se mělo v tomto formátu pokračovat, o čemž ale nejspíše rozhodne úspěch či neúspěch víkendového galavečeru. Smyslem KSW Epic by pak mělo být přinášet rozličné zápasy mimo pravidla klasického MMA, což však nebude absolutní pravidlo, jak ukazuje hned první turnaj. Na co se tedy můžeme tuto sobotu těšit?

Mamed Khalidov vs. Tomasz Adamek (box, 6x3 minut, do 99 kg)

Celý turnaj byl zorganizován hlavně na základě hlavního zápasu večera, boxerského utkání mezi Khalidovem a Adamkem, ze sportovního hlediska ale těžko půjde o příliš zajímavou podívanou. Tomasz Adamek je jedním z nejlepších polských boxerů historie a býval světovým šampionem organizace WBC v polotěžké váze a organizace IBF v křížové váze. Od roku 2018 je ale v důchodu a je mu již 47 let. O čtyři roky mladší Khalidov je sice stále velmi aktivní, ale pouze v MMA, v boxu to pro něj bude premiéra.

Zápas se odbude v kleci, která je o mnoho větší, než klasický boxerský ring, a jak ukázaly například experimenty Oktagonu, na boxerský zápas se kvůli tomu příliš nehodí. Navíc se bude bojovat ve velkých boxerských rukavicích, šance na ukončení tedy bude o to menší.

Turnaj o titul v polotěžké váze

Mnohem zajímavější pro mimo polské fanoušky by měla být čtyřčlenná pyramida o titul v polotěžké váze, jenž se celá odehraje v jeden večer. Podobné turnaje byly součástí úplně prvních galavečerů KSW a jde tak skutečně o návrat ke kořenům.

V prvním semifinále se utkají Brazilec Kleber Silva s Damianem Piwowarczykem, v druhém pak Rafał Haratyk s Marcinem Wójcikem. Oba dva posledně jmenovaní fighteři se mimochodem v minulém roce hlásili jako soupeři Vémolovi na Štvanici, což však z neznámých důvodů nedopadlo. Finále se pak uskuteční jako hlavní předzápas večera.

Atraktivitu bohužel trochu sráží dva faktory. Semifinále je vypsáno pouze na dvě pětiminutová kola, přičemž pokud dojde zápas na body, stane se vítězem bojovník, který u rozhodčích vyhrál první rundu. Toto podivné rozhodnutí však možná bude ještě před turnajem korigováno, jak připustil Lewandowski.

Druhým problémem je samotné složení semifinálových dvojic, o kterém rozhodovali ve veřejném hlasování sami fanoušci. Většina hlasujících ale nakonec byli Brazilci, kteří svému oblíbenci Silvovi vybrali papírově nejslabšího soupeře Damiana Piwowarczyka. Dva hlavní favoriti Haratyk a Wójcik se tak bohužel v pomyslném nejzajímavějším fightu utkají již v semifinále.

Zápasy bez pravidel

Dalším velkým tahákem budou dva zápasy bez pravidel, což je samozřejmě trochu zavádějící, protože půjde pouze o upravené regule. Vydloubávání očí a kopy do rozkroku tedy neočekávejte.

V prvním z těchto soubojů se představí Konrad Rusiński a Muslim Tulshaev, kteří kromě klasických technik budou mít dovolené tzv. fotbalové kopy (na hlavu uzemněného soupeře), dupání a koleno na uzemněného soupeře a jakékoliv údery loktem.

V druhém takovém fightu uvidíme nám dobře známého Darka Stošiče a bývalého vyzyvatele o titul v PFL Matheuse Scheffela. Tito dva těžkotonážnící budou mít oproti výše uvedeným technikám zakázány lokty.

Od dob organizace PRIDE jsme na té nejvyšší úrovni podobné souboje nemohli vidět, v sobotu tak možná uvidíme důvod, proč tomu tak je. Zvláště v případě dvou těžkých vah to může být skutečně drsná a krvavá záležitost, na jakou fanoušci nejsou zvyklí (a někteří na to ani nemusí mít žaludek).

Ostatní zápasy

Největším tahákem pro české diváky bude určitě Vašek Sivák, který si v KSW střihne thajský box v malých 4uncových rukavicích proti polskému postojáři Królikovi, který v minulosti rovněž získal tituly v prestižní kickboxerské organizaci WAKO a vyzkoušel si třeba i box bez rukavic. Pro neporaženého ostravského "Badboye" rozhodně těžká zkouška.

Zápas by mohl být zajímavý i z hlediska potenciálního Sivákova přechodu k MMA. Pokud totiž něco v KSW umí, tak je to přívětivý přístup a postupné vybírání adekvátních soupeřů postojářům, kteří se pro změnu disciplíny rozhodli, i když samozřejmě musí být takoví sportovci sami pro organizaci něčím zajímaví (jako například Artur Szpilka nebo Arkadiusz Wrzosek). 

Na turnaji se také zavzpomíná na úplné počátky MMA, judista Brysz se utká s BJJ specialistou Kacprzakem v kimonech.

Graplling uvidíme dále v podání současného šampiona těžké váhy De Friese a UFC veterána Joshe Barnetta v zápase na deset minut s možností vítězství pouze skrze submisi.

Posledním uatím nezmíněným fightem je klasický MMA zápas Ivana Erslana s Bogdanem Gnidkem, který je na kartě hlavně z důvodu potenciálního záskoku do turnaje o titul polotěžké váhy.

Kompletní karta turnaje:

Mamed Khalidov vs. Tomasz Adamek (box, do 99 kg)

Finálový zápas turnaje o titul v polotěžké váze (do 93 kg)

Phil De Fries vs. Josh Barnett (grappling, bez váhového limitu)

Michał Królik vs. Václav Sivák (Muay Thai v malých rukavicích, do 65,8 kg)

Darko Stošić vs. Matheus Scheffel (MMA dle pravidel PRIDE, do 120,2 kg)

Rafał Haratyk vs. Marcin Wójcik (semifinále turnaje polotěžké váhy, do 93 kg, na dvě 5 minutové kola)

Kleber Silva vs. Damian Piwowarczyk (semifinále turnaje polotěžké váhy, do 93 kg, na dvě 5 minutové kola)

Ivan Erslan vs. Bohdan Gnidko (MMA, do 93 kg)

Konrad Rusiński vs. Muslim Tulshaev (bez pravidel, do 82 kg)

Piotr Kacprzak vs. Adam Brysz (MMA v kimonech, do 70,3 kg)

 

Začátek celého turnaje je plánovaný na 19:00 a je ho u nás možné sledovat pouze skrze oficiální  PPV přenos.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články