Dnes v noci se nemesis Andersona Silvy pokusí znovu nastartovat kariéru

Dnes v noci se nemesis Andersona Silvy pokusí znovu nastartovat kariéru Chris Weidman | zdroj: Archiv

Chris Weidman přechází do polotěžké váhy, kde vyzve neporaženého Dominicka Reyese.

Hlavní zápas turnaje UFC Boston obstarají bývalý šampion střední váhy Chris Weidman a neporažený prospekt Dominick Reyes. První jmenovaný si odbyde premiéru v polotěžké váze, „The Devastator“ chce vítězstvím nakročit k titulu.

Dominick „The Devastator“ Reyes je kalifornský rodák, který vstoupil na půdu UFC v roce 2017. V amatérech a menších amerických organizacích ukončil devět soupeřů před limitem a dvakrát zvítězil na body. Neortodoxním bojovým stylem zaujal matchmakery UFC a 25. ledna 2017 startoval na prelims kartě turnaje UFC Fight Night 112. Za pouhých 30 vteřin ukončil Joachima Christensena, který se představí v Praze, na turnaji Oktagon 15. Ukončení v prvním kole odnesl i další bojovník Oktagon MMA Jeremy Kimball. Velmi cenné vítězství přinesl knockout Jareda Cannoniera v roce 2018.

Cannonier se později přesunul do střední váhy, kde je zápas od titulu. Na podzim téhož roku se zúčastnil nejsledovanějšího turnaje v dějinách MMA – UFC 229 Khabib vs. McGregor. Souboj s nevyzpytatelným Ovincem St. Preux přinesl neobvyklé rozuzlení. Reyes celý zápas naprosto dominoval. V poslední vteřině duelu dokázal Ovince ukončit, ten padl na zem společně s gongem pro ukončení kola. Reyes zvítězil jednomyslným rozhodnutím na body, i když celá hala viděla zcela jasné KO. V březnu letošního roku si na své konto připsal 11. vítězství mezi profesionály, když v kontroverzním zápase přetlačil Volkana Oezdemira na body, přičemž se ještě sudí jednomyslně neshodli (split decision).  

Reyes se sportu věnoval od malička a překypoval talentem. Na střední škole se věnoval wrestlingu, avšak největší vášní byl americký fotbal. Byl hvězdou středoškolského fotbalového týmu. Když nevyšla kariéra hráče NFL, začal Reyes s dráhou bojovníka MMA. Dominik je od mládí zvyklý tvrdě trénovat a roky amerického fotbalu přinesly ovoce i v oktagonu. Reyes má obrovskou fyzickou sílu, výbušnost i vytrvalost. Dokáže soupeře ukončit tvrdými údery v prvním kole. Na druhou stranu nemá problém odtancovat patnáct minut ve strhujícím tempu. Široký repertoár ukončení obsahuje high kick, guillotine choke i ukončení jedním úderem. Reyes je prototyp moderního bojovníka. Téměř nevyčerpatelný fyzický fond a velká frekvence úderů. Obstojná obrana proti takedownům, účinný wrestling i dovednosti v jiu-jitsu. Aspekty boje, které musí ovládat každý bojovník, který touží vyzvat Jona Jonese.

Chris „All American“ Weidman je miláčkem amerického publika. Rodák ze státu New York je hrdý Američan. Do oktagonu nosí národní vlajku a svou zemi miluje. Weidman je bývalý vynikající wrestler, který toužil zastupovat Spojené státy na olympijských hrách v Pekingu. Nominace mu těsně unikla, a proto svou pozornost přesunul k MMA. Nabídka z UFC přišla v roce 2011. All American porážel jednoho soupeře za druhým. Poradil si s Demianem Maiou či Markem Munozem, než přišel na řadu Anderson Silva. Spider Silva byl tehdy neohrožený vládce střední váhy. Soupeřům se doslova vysmíval a stejně vstoupil i do souboje s Weidmanem. Silva úmyslně nastavoval svou bradu v domnění, že ho nelze trefit. Šampion se však přepočítal a schytal tvrdý úder právě na bradu. Skácel se k zemi a UFC získalo nového šampiona – miláčka Ameriky Chrise Weidmana.

Chris Weidman Chris Weidman | zdroj: Archiv

Anderson Silva volal po odvetě, která nedopadla dle představ. Silva si zlomil nohu a Weidman zůstal právoplatným králem střední divize. Svůj pás dokázal obhájit v duelech s Vitorem Belfortem a Lyoto Machidou. Velký šok přišel v prosinci 2015. Luke Rockhold ukončil Weidmana ve čtvrtém kole a zastavil jeho panování. Od té doby šla Chrisova kariéra strmě dolů. Naskočeným kolenem prohrál svůj zápas s Yoelem Romerem, navíc na domácí půdě v Madison Square Garden. Další porážku bývalému šampionovi uštědřil Gegard Mousasi. Náznak zlepšení předvedl proti Kelvinu Gastelumovi, kterého uškrtil ve třetím kole. Zdálo se, že „All American“ je zpět. Jiný názor však měl Jacare Souza, který skvělým boxerským výkonem ukončil Weidmanovu pouť střední divizí.

Jak již bylo zmíněno, Weidman je původem vynikající wrestler, což skvěle využívá v MMA. Dokáže soupeře zatlačit na pletivo, vzít do klinče či hodit na zem. Ve své kariéře získal šest vítězství na KO/TKO, čtyři na submission a čtyřikrát vyhrál na body. Je tedy komplexním bojovníkem, který si dokáže poradit, za každé situace.     

Favoritem zápasu je dle sázkařů Dominik Reyes. I odborníci se všeobecně shodují, že zvítězí Dominik Reyes, jemuž je polotěžká váha vlastní. Weidman přichází ze střední divize a dle svých slov je v nejlepší životní formě. Nemusel se zaobírat drastickou dietou, přibral svalovou hmotu a získal na dynamice. Reyes bude chtít držet zápas v postoji, naopak Weidman pravděpodobně zkusí svojí největší zbraň – wrestling. „The Devastator“ je velmi přesný a tvrdý, dokáže měnit boxerské úrovně i nebezpečně kopat. V prvním kole jistě použije svůj neustálý tlak a pokusí se Weidmana zatlačit do defenzívy. Pokud dokáže bývalým šampionem otřást a způsobit nějaké zranění, bude na dobré cestě k vítězství. Oba zápasníci jsou zvyklí na dlouhé bitvy, které končí na body. Delší zápas bude Weidman chtít dostat na zem, kde má nespornou výhodu. Pokud Reyes ubrání první pokusy o takedown a nahlodá sebedůvěru bývalého wrestlera, měl by si dojít pro vítězství.

Můj tip: vítěz zápasu bude Dominik Reyes.

Polotěžká divize v posledních letech prožívá renesanci. Thiago Santos, Anthony Smith, Johnny Walker či Jan Blachowicz jsou nové hvězdy polotěžké divize. První dva jmenovaní s Jonem Jonesem prohráli, zbylí dva si na šampiona brousí zuby. Luke Rockhold, který také přestoupil ze střední divize, dostal za vyučenou od Jana Blachowicze. Bylo vidět, jaký má Rockhold problém s tvrdostí úderů v polotěžké váze. Podobný problém může čekat i Chrise Weidmana. Vítěz tohoto duelu bude velmi blízko titulové šanci. Král polotěžké váhy Jon Jones bedlivě sleduje dění v polotěžké divizi a čeká na soupeře, který ho dokáže opravdu prověřit. Zda to bude Weidman či Reyes, zjistíme v noci z pátku na sobotu.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články