Dvojité zlato z mistrovství světa v kickboxu, Sivák a Mlejnková triumfovali

Dvojité zlato z mistrovství světa v kickboxu, Sivák a Mlejnková triumfovali zdroj: Archiv/Profimedia.cz

Česká kickboxerská reprezentace ukázala, že se bez problému můžeme poměřovat se světovou špičkou.

V hlavním městě Bosny a Hercegoviny Sarajevu se odehrálo mistrovství světa organizace WAKO, která je nejprestižnější organizací amatérského kickboxu. Nenechte se však zmást, na tomhle turnaji totiž startují i zkušení profíci. Celkem se zúčastnilo 720 bojovníků a bojovnic z 57 zemí světa. Desetičlenná česká výprava však ukázala, že se rozhodně můžeme měřit se světovou špičkou.

Historický úspěch Vaška Siváka

MS WAKO pro zápasníky není nic jednoduchého. Náročnost turnaje nám přiblížil zlatý medailista Vašek Sivák: „Celý týden během turnaje musíte držet váhu, protože se vážíte každý den před zápasem. Úroveň turnaje je největší a každý stát má v dané váze vybraného jednoho nejlepšího závodníka, takže každý zápas je těžký. A hlavně máte 5 zápasů za týden. Nakopnete se v prvním zápase a v hlavě vám proudí to, že před sebou máte ještě čtyři další.“

Právě Sivák se postaral o obrovský úspěch české výpravy, když ukořistil zlato v nabité kategorii do 63,5 kg, kde startovalo celkem 25 bojovníků z celého světa. Vašek tam přitom z juniorů přešel teprve letos a většina soupeřů tak měla věkovou a zkušenostní převahu.  Během své spanilé jízdy ale postupně přešel přes Ázerbajdžánce, Brazilce, kterého knockoutoval kolenem v 1. kole, a Rusa. V semifinále se pak postavil proti zkušenému Habashovi z Maďarska, který je několikanásobným mistrem světa. Ani takhle těžký soupeř však českého reprezentanta nedokázal zastavit.

Finálový zápas českého bojovníka byl nakonec vybrán pro závěrečný galavečer. Soupeřem byl Tlemissov z Kazachstánu, ale český reprezentant bojoval také s nervozitou. „Byl jsem nervózní, až jsem myslel, že dostanu infarkt. Bronz ani stříbrná medaile mě nezajímaly, vždy si jdu pro zlato,“ prozradil nám Sivák. Na výkonu to nebylo nikterak znát a soupeř nedokázal na jeho nevyzpytatelný styl najít recept. Vašek tak mohl slavit obrovský úspěch, který podle trenérů u nás nemá obdoby.

MS WAKO zdroj: Archiv/Profimedia.cz

Mladý bojovník ale rozhodně nezahálí. „Na Bitvě o Frýdlant budu bojovat proti zkušenému thajskému soupeři, který má přes 200 zápasů. Druhý zápas bude na Hamr night v Ostravě, kde bude mým soupeřem Maciej Zembik z Polska,“ popsal nám nadcházející zápasy, které ho čekají v průběhu listopadu.

Zlato vybojovala také Lucie Mlejnková

Tím však výčet úspěchů českého týmu rozhodně nekončí. Zlato ve stejné disciplíně získala také Lucie Mlejnková, pro niž to byla ve váze nad 70 kg na MS premiéra. „Všechny soupeřky, které byly v mé váze, pro mě byly velkou neznámou,“ prozradila nám čerstvá medailistka. Ta však oponentky před zápasem nijak zvlášť neřeší. „Najdu případně video a pošlu trenérům. Ti si soupeřku nastudují a najdou její slabiny. Jak ale říká trenér Lojza Skeřík: „Tebe nemusí styl soupeřky zajímat, ty jí musíš vnutit ten svůj.“

Českou bojovnici čekal hodně těžký zápas hned v úvodu turnaje. „Byl to zápas o postup na medailové pozice a navíc s reprezentantkou Ruska. Byla technicky i pohybově opravdu na vysoké úrovni. Naštěstí se mi s technickými boxery dobře zápasí,“ shrnula první souboj Mlejnková s tím, že druhý zápas proti domácí soupeřce už tak náročný nebyl.

MS WAKO Zdroj: Facebook Czech Kickboxing Team | zdroj: Archiv/Profimedia.cz

Před finále si mohla dopřát volný den, což ale nemusí být vždy výhoda, protože se v mezičase rozleží drobná zranění a naraženiny. I proto byl poslední zápas pro Lucii nejnáročnější. „Finále je kapitola sama pro sebe. Zlato je už jen krůček, ale ten krůček je extrémně náročný a do schodů.

Soupeřka byl velmi namotivovaná,“ přiblížila nám svůj poslední zápas. Česká bojovnice Chorvatku nakonec udolala 3:0 na body a navázala na úspěch z roku 2013 z mistrovství světa v Brazílii. Celkově má česká reprezentantka na kontě už 12 medailí. Bohužel ji však na rozdíl od kolegy Siváka na galavečerech často neuvidíme. „Pokud přijde nabídka na profi zápas, budu ráda, ale v mé váze jich je minimum,“ posteskla si. Nemusí však truchlit dlouho, protože už 23.11 bude reprezentovat Česko na pokračování mistrovství světa WAKO, tentokrát pro změnu pod pravidly full contact.

Jen krůček dělil od zlata také Kláru Strnadovou, která ve finále v kategorii K-1 do 48 kg bohužel nestačila na izraelskou bojovnici. Na bronzový stupínek pak vystoupaly její kolegyně Šárka Melínová v K-1 do 65 kg a Tereza Cvingerová v Light contactu nad 70 kg. Z desetičlenné výpravy tedy pět reprezentantů vystoupalo na stupínky vítězů.

MS WAKO Zdroj: Facebook Czech Kickboxing Team | zdroj: Archiv/Profimedia.cz

Slavilo také Slovensko

Slovensko mělo na MS WAKO výpravu čítající celkem 14 bojovníků. Nejúspěšnější byla Monika Chochlíková z Bánské Bystrice, která absolvovala vítězně celkem 4 zápasy a získala zlatou medaili v královské disciplíně K-1.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články