Velký jokozuna Terunofudži se vrací. Chce vyhrát turnaj a usadit vyzyvatele tam, kam patří

Velký jokozuna Terunofudži se vrací. Chce vyhrát turnaj a usadit vyzyvatele tam, kam patří Jokozuna Terunofudži | zdroj: Foto: Profimedia

Lednový turnaj v sumó je tady a rozjíždí se v plné parádě. Po řadě zranění se vrací jediný současný jokozuna a chce překazit plány mladých, dravých zápasníků na zisk císařského poháru.

Už v neděli začíná Hacu bašo, první letošní turnaj v sumó a všichni jeho fanoušci se mají nač těšit. Po roce vyplněném zraněními se vrací Terunofudži, jokozuna, u kterého se jen čeká, kdy oznámí odchod do zápasnického důchodu, a to navzdory faktu, že je mu teprve 32 let. Jeho kariéra je ale protkaná těžkými zraněními a poslední turnaj, který dokončil, bylo Nacu bašó v roce 2023. Součet zranění a zdravotních problémů, se kterými se v posledních měsících potýkal je rozsáhlý. Vyhřezlé plotýnky, diabetes, obroušení několika obratlů, poranění obou kolen a zlomená kyčelní kost.

Aktuálně je ale podle všeho ne zdravý, ale ve stavu, kdy může zápasit. Úspěšně prošel ostrými tréninky a zdá se, že by mohl alespoň část dvoutýdenního turnaje absolvovat. Důvod je jasný. Před ukončením kariéry se chce rozloučit několika vítěznými turnaji a zároveň chce usadit nové uchazeče o post jokozuny, kam patřil nejprve Takakeišó a nyní aktuálně Kirišima. Uvidíme, zda Terunofudži vydrží do konce turnaje. Pokud ano, je jasným kandidátem na celkové vítězství, protože jde o brilantního zápasníka, který, když mu neselhává zdraví, v turnajích naprosto dominuje.

Nicméně, čekat na něj bude nová vlna mladých a nadějných zápasníků, protože aktuálně dochází ke generační výměně a mládí se rozhodně dere vpřed. Zde je seznam těch nejzajímavějších rikiši z celkového počtu 42, kteří do Hacu bašo nastoupí, a co od nich můžete čekat.

Terunofufudži – jokozuna – 32 let
Jak na tom je, jsme si vysvětlili v úvodních odstavcích. Terunofudži stále patří mezi nejlepší zápasníky své generace a v tuto chvíli je připomínkou toho, jaké byly časy, když jsme měli alespoň jednoho opravdu dominantního jokozunu, který dokázal za turnaj dosáhnout čtrnácti i patnácti vítězství.

Kirišima – ózeki 1 (východ) – 27 let
Vítěz prosincového Kjúšú bašó a aktuální horký kandidát na nového jokozunu. Mongolský rikiši se za poslední rok neskutečně zlepšil, předvádí vyrovnané výkony a pokud dokáže zopakovat ten z prosince, dá se čekat, že bude povýšený na jokozunu. V cestě mu ale možná bude stát právě Terunofudži.

Hóšórjú – ózeki 1 (západ) – 24 let
Mladý Mongol a synovec bývalého kontroverzního (a populárního) jokozuny Asašórjúa. Hóšórjú loni získal hodnost ózekiho, chvíli se aklimatizoval, ale nyní působí, že opět nalezl způsob, jak vítězit na pravidelné bázi. Pořád sice dělá občas zbytečné chyby, ale čeká se, že dosáhne dvouciferného čísla výher.

Hóšórjú Sekiwake Hóšórjú Tomokatsu | zdroj: Foto: Profimedia

Takakeišó – ózeki 2 (západ) - 27 let
V prosinci se mohl stát jokozunou, ale skončil se skóre 9-6 a spoustou otazníků, zda vůbec někdy nejvyšší možné hodnosti dosáhne. Aktuálně jediný japonský ózeki je sužovaný chronickým zraněním krku, které jej bohužel už řadu let extrémně limituje. Mnoho turnajů kvůli němu musel vynechat a do dalších nastupoval v bolestech. Bohužel, krk je pro rikiši důležitý pro absorbování prvního střetu v zápasu a celkové rovnováze, která je zcela klíčová. Tento turnaj opět bude nastupovat s tímto zraněním, kterého se asi nikdy nezbaví. Pořád se ale od něj očekává dominantní výkon, jak se na ózekiho sluší a patří.

Kotonowaka – sekiwake (východ) – 26 let
Nenápadný talent, který stoupá žebříčkem a v šestadvaceti letech usiluje o povýšení do hodnosti ózekiho. Má skvělé zázemí (otec je předseda Japonské asociace sumó), tento sport dělá od tří let a kromě dobré techniky mu pomáhá velká postava. Nicméně, na povýšení na ózekiho potřebuje 33 vítězství ze tří turnajů po sobě, což znamená, že nyní na Hacu bašo potřebuje získat 13 výher, což rozhodně nebude snadné.

Daieišó – sekiwake (západ) – 30 let
Efektivní zápasník, který se ale už skoro rok pohybuje před branami ózekiho a nikdy nedokáže udělat náročný poslední krok. V prosinci měl skóre 9-6 a nepředpokládá se, že by v tomto turnaji získal 14 vítězství. Nicméně i tak je Daieišó rikišim, který dokáže porazit kohokoliv a klidně může promluvit do hry o zisk celkového vítězství v turnaji.

takajasu aki baso sumo Takajasu (vlevo) pořáží zraněného Asanojamu | zdroj: Foto: Profimedia

Takajasu – komusubi (východ) – 33 let
Bývalý ózeki Takajasu se konečně zase probojoval do skupiny san'jaku, tedy skupiny, kde jsou zápasníci od komusubiho výš. Jeho nadějně rozjetou kariéru pokazilo chronické zranění zad. Kvůli sérii zranění a opakovanému nakažení covidem se propadl až mezi maegaširy. Ve 33 letech už nemá moc času na návrat mezi ózeki, pokud o tom vůbec uvažuje. Pořád ovšem platí, že Takajasu má mnoho zkušeností, dokáže dobře bojovat na pásu i pomocí úderů a někdy sáhne po technické parádičce. Ve svých nejlepších letech porážel ózeki i jokozuny a vše bude záležet na tom, jak vydrží jeho záda.

Ura – komusubi (západ) – 31 let
Všemi oblíbený rikiši se poprvé ve své kariéře dostal do san'jaku! Ura je velký sympaťák i smolař, kterého poslalo těžké zranění nejprve jednoho kolene a následně i druhého až do nejnižších divizí, odkud se složitě probojovával. Usměvavý zápasník vyniká velmi nízkým postojem při startu, který pochází z jeho úspěšné amatérské kariéry v řecko-římském zápase a velmi akrobatickým stylem boje, kdy jej uvidíte řešit situace nestandardními způsoby a pokud možno nějakým skokem či přemetem. Ne nadarmo se mu přezdívá Princ technik. Nicméně, většinou selhává v soubojích s jinými zápasníky ze san'jaku a neočekává se, že by si náročný post komusubiho udržel.

Wakamotoharu – maegašira 1 (východ) – 30 let
Dříč, který se navzdory všem očekáváním probojoval až na post ózekiho. Ten ale v prosinci ztratil a protože pravidla sumó jsou neúprosná, propadl se až na pozici maegaširy. Jelikož z principu své pozice prvního maegaširy bude od začátku bojovat i se san´jaku zápasníky, rozhodně to pro něj nebude snadný turnaj. Je otázka, zda se vydá na další tažení za ztracenou hodností ózekiho a nebo jej konkurence usadí mezi maegaširy.

takakeiso atamifudzi Vítězná henka, kdy Takakekišó (v černém) poslal na zem útočícího Atamifudžiho | zdroj: Foto: Profimedia

Atamifudži – maegašira 1 (západ) – 21 let
Aktuální největší mladá hvězdička na obloze. Atamifudži se ve dvaceti letech vrátil do nejvyšší divize makuuči, odkud poprvé vypadl aniž by zanechal dojem. Nyní ovšem už zanechal a pořádný. V obou turnajích získal skóre 11-4 a v obou skončil celkově druhý. Projevuje se mohutnou postavou, silovým sumó, které často využívá primárně obrany při prvotním střetu (tačiai), kdy se nechá kontrolovaně zatlačit na okraj dohjó, kde se zapře o slaměné ohraničení a začne vlastní útok proti unavenému protivníkovi. Poprvé ovšem nastoupí od začátku proti san'jaku a všichni s napětím očekávají, zda dokáže udržet své skvělé výkony.

Midorifudži – maegašira 2 (východ) – 27 let
Jeden z nejmenších a zároveň nejtechničtějších zápasníků. Midorifudži vyniká skvělou technikou, díky níž kompenzuje velikostní rozdíl oproti ostatním rikiši. Velmi rád střídá techniky a často vytáhne z rukávu velmi překvapivá řešení. Oblíbený „prcek“ se aktuálně dostal na druhou nejlepší pozici ve své kariéře a vypadá, že tentokrát by se mohl dostat výš, se skvělým výsledkem třeba i do pozice komusubiho.

Gónójama – maegašira 3 (východ) – 25 let
Pozoruhodný talent, který není vnímaný tak výjimečně jako Atamifudži, Hakuóhó nebo Ónosato (o tom později), ale ve skutečnosti vykazuje všechny známky budoucího ózekiho. Od postupu do nejvyšší divize makuuči vždy získal kači koši (více výher než proher), projevuje se výbušným silovým sumó a dokáže porazit i nejlepší konkurenty. Postupuje žebříčkem a dozrává. Dá se čekat, že se v tomto turnaji dostane na vrchol maegaširů a bude se připravovat na vstup do řad san'jaku.

Sumó Kirišima poslední den Kjúšú bašó poráží svého rivala Takakeiša | zdroj: Foto: Profimedia

Asanojama – maegašira 7 (západ) – 29 let
Bývalý ózeki, který nepřišel o rank kvůli zranění, ale pro porušení covidových opatření. Sice na něj nepraskla nevěra a donucení milenky k potratu jako u koledy Rjúdena (o celé jeho kauze si povíme jindy), ale návštěva večírku během covidového lockdownu přišla Asanojamu draho. Byl odsouzen k sestupu do třetí nejnižší divize sandanme a musel se zpátky do makuuči probojovat ze skoro úplného dna. Aktuálně má za sebou rok 2023 protkaný zraněními. Nejprve si natrhl biceps, do dalšího turnaje nastoupil se stále nedoléčenou rukou, kterou prakticky nepoužíval, potom si utrhl vazy lýtkového vazu a následně poranil palec na noze. Ačkoliv vyniká kvalitní technikou a zkušenostmi, zdá se, že svým pobytem v nižších divizích ztratil něco ze svého stylu. Pořád má ale na to vrátit se mezi ózeki.

Ónosato – maegašira 15 (západ) – 23 let
Obrovský talent, který byl amatérským jokozunou a do makuuči dokázal postoupit během čtyř turnajů, což před ním dokázalo jen 11 rikiši. Nicméně, všichni jsou zvědaví, zda se okamžitě stane dominantním zápasníkem, jak se to podařilo Hakuóhóvi a nebo narazí na zeď v podobě zkušených rikiši. Tak či tak je Ónosato dalším z řady mladých žraloků, kteří symbolizují současnou generační výměnu.

A na závěr ještě poznámka o Hakuóhóvi. Tenhle mladíček všechny okouzlil v červnu, kdy bojoval do posledního dne o vítězství v turnaji a získal i přezdívku „monstrum éry Reiwa“. Už tehdy ale měl poranění ramene, které vychází z faktu, že má volnější ramenní klouby, a raději podstoupil operaci na začátku kariéry. Během rekonvalescence klesl až do divize makušita a nyní se konečně rozhodl, že se vrátí, i když při tréninku stále operované rameno tolik nepoužívá. Pokud se mu bude dařit stejně jako loni, během dvou, tří turnajů by mohl být zpátky v makuuči.

Jak se bude celý turnaj vyvíjet uvidíme a určitě vás budeme informovat. Hacu bašo začíná v neděli a poběží klasicky patnáct dnů.

Zdroje:  Vlastní , NHK , JSA

Nejnovější články